Τετάρτη, 06 Νοεμβρίου 2013 20:24

Έπεσε μαχόμενο το πειρατικό

Δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της Σαχτιόρ ο Φοίνικας και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ στη Λευκορώσια, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον 2ο προκριματικό γύρο του Challenge Cup.

Η ομάδα μας πάλεψε στο παιχνίδι και κατά διαστήματα είχε πολύ καλή απόδοση, ωστόσο κάποια λάθη σε κρίσιμα σημεία (ειδικά στο 1ο και το 4ο σετ) και η δυναμικότητα του αντιπάλου δεν του επέτρεψαν να πάρει κάτι περισσότερο από ένα σετ.

Πλέον, το “πειρατικό” χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ στον επαναληπτικό αγώνα στη Σύρο (27 Νοεμβρίου), προκειμένου να διεκδικήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Η ομάδα μας μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι, σε αντίθεση με τους γηπεδούχος, με αποτέλεσμα να κυνηγά από νωρίς στο σκορ και να χάσει τελικά σχετικά εύκολα το 1ο σετ. Στο 2ο σετ όμως, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέβασαν την απόδοσή τους και με βελτιωμένη αμυντική λειτουργία ξέφυγαν στο σκορ (10-16), άντεξαν στην πίεση των Λευκορώσων (17-19) και έφτασαν στην ισοφάριση.

Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, ωστόσο κάποια λάθη του Φοίνικα προς το τέλος του σετ επέτρεψε στη Σαχτιόρ να ξαναπάρει το προβάδισμα. Παρόμοια η εικόνα και στο 4ο σετ, με την ομάδα μας να είναι κοντά στο σκορ, αλλά στο τελείωμα του σετ να κάνει λάθη και να γνωρίζει τελικά την ήττα.

Για την ομάδα μας ξεχώρισε ο Τσας που τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, θετικός για ακόμα ένα παιχνίδι ο Τερζής, ενώ ο Γιάνουσεκ κράτησε την υποδοχή (70% σε 33 προσπάθειες). Για τους νικητές Λευκορώσους, που υπερείχαν στο μπλοκ, μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο διαγώνιος Αβντοτσένκο με 25 πόντους.

Τα σετ: 25-19, 23-25, 25-21, 25-19

Διαιτητές: Άντερσον (Ρωσία) – Τζαφάροφ (Αζερμπαϊτζάν)

Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Παζνιάκου): Σαβίνσκι 2 (2 μπλοκ), Αβντοτσένκο 25 (20/33 επ., 3 άσους, 2 μπλοκ), Ντραπτσίνσκι 13 (8/12 επ., 5 μπλοκ, 74% υπ.53% αρ.), Κμαλέφσκι 15 (12/19 επ., 2 μπλοκ, 1 άσος, 58% υπ.-53% αρ.), Μορόζοφ 7 (7/11 επ.), Λεβτσένκο 11 (8/9 επ., 2 άσους, 1 μπλοκ), Σίντιουκ (λ-38% υπ.-25% αρ.), Ντόσεβιτς (λ-62% υπ.-50% αρ.), Ζιέγκντριν 1 (1/1 επ.), Σαράποβιτς.

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Τσας 21 (20/40 επ., 1 άσος), Ντιάτσκοφ 15 (11/23 επ., 3 μπλοκ, 1 άσος, 62% υπ.-50% αρ.), Γιάνουσεκ 8 (7/13 επ., 1 άσος, 70% υπ.-39% αρ.), Πελεκούδας 8 (6/10 επ., 2 άσους), Τακουρίδης 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ-54% υπ.-38% αρ.), Λάππας, Σφενδυλάκης.