Σάββατο, 30 Νοεμβρίου 2013 22:05

Ήττα στις λεπτομέρειες από τον Ολυμπιακό

Στο κατάμεστο κλειστό της Νάξου (όπου βρέθηκαν και αρκετοί φίλοι των ερυθρόλευκων) ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την 7η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια επικρατώντας, πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, με 3-0 του Πανναξιακού.

Και στα τρία σετ έγινε μεγάλη μάχη, αλλά στα κρίσιμα σημεία το σερβίς του Ολυμπιακού ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά, ενώ πρέπει να σημειώσουμε ότι οι ερυθρόλευκες έπαιξαν χωρίς την Χριστοδούλου (μπήκε μόνο σε μία φάση καθώς στην τελευταία προπόνηση υπέστη τράβηγμα) ενώ και η Κοσμά έμπαινε μόνο για σερβίς (λόγω τενοντίτιδας).
Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός κατάφερνε νωρίς να αποκτά μια σημαντική διαφορά (6-11 στο α’ σετ, 11-16 στο β’), πιέζοντας την υποδοχή του Πανναξιακού, ωστόσο είσοδος της Λαγουδάκη αντί της Ράντοβιτς έδωσε λύσεις στη γηπεδούχο ομάδα.
Έτσι η Νάξος στο α’ σετ πλησίασε πριν το β’ τεχνικό τάιμ άουτ και ισοφάρισε 22-22, όμως η Κωνσταντίνου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό για να ακολουθήσει μπλοκ της Κις και άσος της Γιώτα για το 22-25.
Στο β’ σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-23 για να ισοφαρίσει η Νάξος 23-23. Η Γιώτα έφερε τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ (23-24), το οποίο χάθηκε με μπλοκ της Κωνσταντινίδου στην Κις (24-24). Στην επόμενη φάση ο Πανναξιακός είχε την ευκαιρία να προηγηθεί όμως η Γιώτα με μπλοκ στην Καρπουζά έκανε το 24-25 και από δικό της σερβίς ήρθε η κόντρα επίθεση της Κωνσταντίνου για το 24-26.
Παρά το 0-2 ο Πανναξιακός, δεν άφησε το παιχνίδι και στο γ’ σετ ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα διατηρώντας μια μικρή διαφορά μέχρι το 22-20. Η Κωνσταντίνου πήρε τον πόντο (22-21), η Κοσμά μπήκε για το σερβίς και έφερε τα πάνω κάτω. Με άσο ισοφάρισε 22-22 για να ακολουθήσουν τρία ακόμη εξαιρετικά σερβίς που χάλασαν την υποδοχή του Πανναξιακού και έδωσαν το τρίποντο στον Ολυμπιακό.
«Σίγουρα όταν χάνεις ένα παιχνίδι δεν μπορείς να είσαι ικανοποιημένος, αλλά δεν έχω παράπονο από την ομάδα μου. Παίξαμε καλά, παλέψαμε, απλά δεν είχαμε το καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία. Για μένα είναι σημαντικό όμως ότι δείξαμε χαρακτήρα. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη και εύχομαι να κερδίσει την Τετάρτη στο Ευρωπαϊκό του παιχνίδι γιατί θα είναι καλό για όλο το ελληνικό βόλεϊ», δήλωσε ο Ζόραν Κόβαζιτς ενώ ο Γιάννης Νικολάκης σημείωσε από τη δική του πλευρά: «Συγχαρητήρια στα κορίτσια. Δείξαμε ότι έχουμε βάθος στο ρόστερ μας, αφού παρά τους δύο τραυματισμούς που μας προέκυψαν κάναμε μια πολύ καλή εμφάνιση και πήραμε ένα σπουδαίο τρίποντο σε μια καυτή έδρα. Η Νάξος απέδειξε ότι δεν είναι τυχαία ψηλά στη βαθμολογία. Τώρα το μυαλό μας είναι πλέον στο Ευρωπαϊκό ματς, ένα ματς γιορτή για το ελληνικό βόλεϊ αφού παίζουμε με μια από τις πολύ καλές ομάδες της Πολωνίας».
Τα σετ: 22-25, 24-26, 22-25
Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Κωνσταντινίδου 11 (6/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τσέσλιαρ 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Ράντοβιτς 1 (1/10 επ., 29% υπ. – 19% άριστες), Τρίβουνιτς 4 (1/13 επ., 3 μπλοκ, 29% υπ. – 21% άριστες), Καρπουζά 3 (2/15 επ., 1 μπλοκ) Εμμανουηλίδου 11 (8/25 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κακουράτου –λ (52% υπ. – 33% άριστες) / Λαγουδάκη 2 (2/6 επ., (60% υπ. – 40% άριστες), Γκολφινοπούλου
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 10 (7/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 15 (12/30 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 31% άριστες), Κις 7 (7/32 επ.), Μονζόνι 14 (8/16 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Τέζα 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 13 (11/28 επ., 2 άσοι, 59% υπ. – 53% άριστες), Κονόμι – λ (46% υπ. – 38% άριστες) / Κοσμά 1, Χριστοδούλου

Πηγή: volleyball.gr