Σάββατο, 07 Δεκεμβρίου 2013 22:44

«Λεηλάτησαν» τη Λαμία κυκλαδίτες πειρατές

Νικητής επιστρέφει από την Λαμία ο Φοίνικας αφού νίκησε πριν λίγο για την 9η αγωνιστική στο Χαλκιοπούλειο με 3-0 σετ την ομώνυμη ομάδα.

Με όπλο για άλλο ένα παιχνίδι των πειρατών το πολύ καλό μπλοκ (13) και πρωταγωνιστές τους Ντιάτσκοφ και Γιάνουσεκ, οι κυκλαδίτες μετέτρεψε σε εύκολο ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, διεύρυνε το αήττητο σερί σε 8 αγώνες και παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Μετά το νωχελικό ξεκίνημα στο 1ο σετ (5-2) οι παίκτες του Ανδρεόπουλου, με όπλο το μπλοκ, γρήγορα προσπέρασαν στο σκορ (από 6-4 σε 6-9), ωστόσο η Λαμία είχε απάντηση με πίεση από το σερβίς και ανέκτησε το προβάδισμα (17-16). Τα μπλοκ Τακουρίδη και Τσας και η καλή αμυντική λειτουργία έβαλαν τον Φοίνικα και πάλι σε θέση οδηγού (από 19-17 σε 19-21) και παρά την υπερπροσπάθεια των γηπεδούχων πήρε το σετ με μπλοκ του Τακουρίδη (25-27).

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε στο 2ο σετ η ομάδα μας (0-3, 4-8), που ανέβαζε συνεχώς στροφές (7-13, 10-16). Κάποια επιπόλαια λάθη επέτρεψαν στους παίκτες του Γιάτση να μειώσουν σε 14-17, αλλά στη συνέχεια έμειναν από δυνάμεις και δεν μπορούσαν να ξεπεράσουν το… τείχος του μπλοκ που σήκωσαν και πάλι οι παίκτες του Ανδρεόπουλου, οι οποίοι με τρία συνεχόμενα τέλειωσαν το σετ (17-25).

Η Λαμία έπαιζε το τελευταίο της χαρτί στο 3ο σετ, μπήκε δυνατά, αξιοποίησε και κάποια λάθη του “πειρατικού” και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα (8-7, 12-10, 16-15). Με τον γνωστό του τρόπο (μπλοκ και καλή άμυνα) όμως, αλλά και άσο στο ρεπερτόριο από τον Γιάνουσεκ, ο Φοίνικας πήρε το προβάδισμα (17-19), αλλά μία λάθος υπόδειξη του Θεμελή έφερε εκνευρισμό και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν (20-19). Κάπου εκεί όμως μίλησε η κλάση του Ντιάτσκοφ, ο οποίος με δύο μπλοκ έδωσε ξανά το προβάδισμα (20-21) και με άσο τέλειωσε το παιχνίδι.

Ο Ουκρανός ακραίος ήταν ο πρώτος σκόρερ και ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον έτερο ακραίο Γιάνουσεκ. Εξαιρετική δουλειά σε υποδοχή και άμυνα από τον Παπαδημητρίου, σταθερά καλοί οι δύο κεντρικοί Τακουρίδης-Πελεκούδας, τον… χαβά του ο Τερζής που μόνο στο 3ο σετ εκνευρίστηκε και έχασε την συγκέντρωσή του.

Διαιτητές: Θεμελής – Παπαδογούλας

Τα σετ: 25-27, 17-25, 22-25

Φοίνικας (Ανδρεόπουλος): Τερζής 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Τσας 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 20 (15/28 επ., 4 μπλοκ, 1 άσος, 62% υπ.-38% αρ.), Γιάνουσεκ 9 (8/14 επ., 1 άσος, 60% υπ.-31% αρ.), Πελεκούδας 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ-83% υπ.-50% αρ.), Σφενδυλάκης.

Λαμία (Γιάτσης): Δημητριάδης 1 (1/3 επ.), Όλιεμαν 15 (13/30 επ., 2 άσους), Πέτι 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ.-39% αρ.), Ριζόπουλος 10 (10/18 επ., 59% υπ.-41% αρ.), Κιόσης 6 (6/7 επ.), Λαβάγια 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης (λ-65% υπ.-46% αρ.), Καββαδάς, Καρβούνης, Μητρόπουλος.