Κυριακή, 12 Ιανουαρίου 2014 21:29

Έχασε το ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός αν και έχασε το πρώτο σετ, επικράτησε με 3-1 του Πανναξιακού στο κλειστό της Κυψέλης διεύρυνε το αήττητο σερί του και κυρίως αποσπάστηκε από την ομάδα της Νάξου πέντε βαθμούς στη μάχη για την είσοδο στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος (26 βαθμούς έχει πλέον ο ΠΑΟ και 21 ο Πανναξιακός).

Στο πρώτο σετ, το αρχικό 5-2 του ΠΑΟ μετατράπηκε σε μάχη πόντο με πόντο μέχρι το 17-18, όπου η Νάξος εκμεταλλευόμενη την αναποτελεσματικότητα του ΠΑΟ στην επίθεση ξέφυγε με δύο (18-20, 19-21) και το κατέκτησε.
Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική… Οι πράσινες από το 32% στην επίθεση στο πρώτο σετ, τελείωσαν το δεύτερο με 67% (κανέλα λάθος και κανένα μπλοκ σε 24 προσπάθειες), ενώ στο τρίτο ναι μεν τα ποσοστά τους περιορίστηκαν, αλλά με 4 μπλοκ και 5 άσους το κατέκτησαν εύκολα και προηγήθηκαν με 2-1.
Ο Κόβαζιτς στο δ’ σετ άλλαξε διαγώνιο (Λαγουδάκη αντί Καρπουζά), ο Πανναξιακός επέστρεψε στο ματς, προηγήθηκε 3-8 και μέχρι το 12-16 ήλεγχε τον αγώνα για να έρθει η Γκούζου και να αλλάξει τα δεδομένα από τη γραμμή του σερβίς βοηθώντας τον ΠΑΟ να προηγηθεί με 17-16. Η Νάξος προηγήθηκε για τελευταία φορά 17-18, η Βασιλαντώνακη με άσο έκανε το 20-18 και στο 21-19 δύο λάθη της Νάξου τελείωσαν τον αγώνα (23-19).
«Το παιχνίδι ήταν δύσκολο, το ξέραμε και αποδείχθηκε και στη διάρκεια του. Η Νάξος όπως έχω πει επανειλημμένα είναι μια ομάδα που μου αρέσει πάρα πολύ κι είναι πολύ δύσκολο να την κερδίσεις. Σε όλα τα σετ παρά τις σημαντικές διαφορές που είχαμε όλα κρέμονταν σε μια λεπτή κλωστή», τόνισε αρχικά ο Γιώργος Ρούσης και συνέχισε. Στο δ’ σετ έγινε κάτι που περιμένω από την ομάδα μου: Να μην παρατάει ποτέ το παιχνίδι. Δεν μας ενδιέφερε αν το τελικό σκορ, αλλά η νίκη αν και σίγουρα ήταν σημαντικό το ότι κερδίσαμε με καθαρό σκορ. Συνεχίζουμε και το μυαλό μας τώρα είναι στο ματς με την Σταυρούπολη».
Από την πλευρά του ο Ζόραν Κόβαζιτς τόνισε: «Φαίνεται πως μετά τις γιορτές δεν κάναμε καλές προπονήσεις και δεν έχουμε αποκτήσει ξανά τον ίδιο καλό ρυθμό. Αλλά αυτό το παιχνίδι ήταν δυνατό και για εμάς σημαίνει πολλά. Θα ανεβάσουμε και άλλο ρυθμό στις προπονήσεις και θα παίξουμε καλύτερα στα επόμενα παιχνίδια. Στόχος μας παραμένει το να παίζουμε καλό βόλεϊ και να μαζέψουμε όσες περισσότερες νίκες μπορούμε στο πρωτάθλημα».
Τα σετ: 20-25, 25-17, 25-19, 25-21
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 8 (4/7 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 17 (12/20 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 8 (7/12 επ., 1 άσο), Μερτέκη 19 (13/24 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ. – 30% άριστες), Τσίμα 20 (15/43 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 67% υπ. – 41% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 4 (3/7 επ., 1 άσο), Κελεσίδου –λ (64% υπ. – 55% άριστες) /Νούσια
Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Τρίβουνιτς 12 (9/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 42% άριστες), Κωνσταντινίδου 8 (7/12 επ., 1 άσο), Τσέσλιαρ 2 (2/3 επ.), Ράντοβιτς 25 (25/41 επ., 45% υπ. – 31% άριστες), Καρπουζά 7 (5/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ) Εμμανουηλίδου 11 (7/14 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κακουράτου –λ (80% υπ. – 50% άριστες) / Φάρκωνα, Λαγουδάκη 7 (5/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 20% υπ. – 20% άριστες), Γκολφινοπούλου

Πηγή: volleyball.gr