Τετάρτη, 29 Ιανουαρίου 2014 16:14

Πάλεψε χάνοντας στις λεπτομέρειες

Την ήττα με 1-3 σετ και κατ’ επέκταση τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Κυπέλλου γνώρισε απόψε ο Φοίνικας στον πρόωρο “τελικό” του θεσμού με τον Ολυμπιακό. Η ομάδα μας πάλεψε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλα κάποιες λεπτομέρειες και το γεγονός πως… άργησε για ένα σετ να μπει στο παιχνίδι αποδείχτηκαν καθοριστικά για την τελική έκβαση του αγώνα.

Ο Φοίνικας μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, με προβληματική λειτουργία σε όλους τους τομείς, με αποτέλεσμα να μείνει από νωρίς πίσω στο σκορ (4-8) και τον Ολυμπιακό να χτίζει μια διαφορά ασφαλείας (11-16, 15-20) την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ. Στο 2ο σετ η ομάδα έβαλε… μπροστά τις μηχανές στο 2-6 και πήρε ένα μικρό προβάδισμα. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν πανικοβλήθηκαν ακόμα και όταν ο Ολυμπιακός προσπέρασε στο σκορ (18-20) και με την είσοδο του Λάππα κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι που μία υπερβολική υπόδειξη του Γεροθόδωρου (έκανε αρκετά λάθη κυρίως εις βάρος του Φοίνικα) για υπέρβαση του Τερζή, αλλά και τα σερβίς του Κουρνέτα, επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ (14-19) και να φτάσουν εύκολα στην κατάκτηση του σετ.

Το 4ο σετ ήταν συναρπαστικό, ίσως το κορυφαίο που έχουμε δει φέτος σε όλες τις διοργανώσεις, με τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρή μάχη και με απίστευτα σερί να αλλάζουν συνεχώς το προβάδισμα (3-0, 4-4, 13-10, 13-15, 17-15, 17-19, 22-21). Το σετ ήταν ρώσικη ρουλέτα με τις δύο ομάδες να “σπάνε” συνεχώς η μία τα σετ-μπολ της άλλης. Τελικά, δύο μπλοκ του Γιούρισιτς σε Λάππα και Ντιάτσκοφ ήταν αυτά που έκριναν την έκβασή του και έδωσαν τη νίκη-πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ, με άξιο συμπαραστάτη του τον Χριστοφιδέλη, ενώ για την ομάδα μας σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ντιάτσκοφ και πολύ καλή δουλειά, ειδικά στην άμυνα, έκανε ο Παπαδημητρίου.

Τα σετ: 19-25, 25-22, 19-25, 30-32

Διαιτητές: Γεροθόδωρος-Φραγκάκης

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τσας 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ), Γιάνουσεκ 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ.-38% αρ.), Ντιάτσκοφ 27 (24/42 επ., 2 άσους, 1 μπλοκ, 57% υπ.-35% αρ.), Τακουρίδης 8 (7/12 επ., 1 άσος), Πελεκούδας 1 (1/7 επ.), Παπαδημητρίου (λ-67% υπ.-33% αρ.), Λάππας 9 (7/11 επ., 2 άσους, 38% υπ.-6% αρ.), Σφενδυλάκης 1 (1/2 επ.), Τσέργας.

Ολυμπιακός (Καζάζης): Κουρνέτας 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 28 (24/46 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 11 (10/18 επ., 1 άσος, 83% υπ.-56% αρ.), Καλντέιρα 17 (14/33 επ., 3 μπλοκ, 38% υπ.-17% αρ.), Σμαραγδής 10 (7/7 επ., 3 μπλοκ), Γιούρισιτς 11 (5/8 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Στεφάνου (λ-73% υπ.-59% αρ.), Μαρούλης, Σωτηρίου.