Δευτέρα, 10 Φεβρουαρίου 2014 18:35

Ήττα στο τάι μπρέικ

Έπειτα από ένα καταπληκτικό ματς με κυρίαρχο στοιχείο τις ανατροπές, τα Βριλήσσια πήραν μια μεγάλη νίκη μέσα στη Νάξο, κερδίζοντας με 3-2 τον Πανναξιακό στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Το κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Νάξου συμπλήρωσε το εντυπωσιακό σκηνικό ενός μεγάλου ντέρμπι μέσα σε μία εξαιρετική ατμόσφαιρα με τις φιλοξενούμενες τελικά να παίρνουν τη νίκη που τις διατηρεί σε επαφή με το «δίδυμο» της κορυφής (ΑΕΚ, Ολυμπιακός).
Στο πρώτο σετ, τα Βριλήσσια προηγήθηκαν με 18-22 και ενώ όλα έδειχναν ότι θα καταφέρουν να το πάρουν, ακολούθησαν ορισμένα λάθη που χάρισαν τελικά το προβάδισμα στις γηπεδούχες.
Στο δεύτερο σετ, το σκηνικό ήταν το ίδιο, αλλά με διαφορετικούς πρωταγωνιστές, αφού η ομάδα της Νάξου βρέθηκε πολύ κοντά στο 2-0, αλλά τελικά, οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν αυτή τη φορά τα αντίπαλα λάθη και ισοφάρισαν σε 1-1.
Στο τρίτο σετ, τα Βριλήσσια είχαν σταθερά το προβάδισμα και το διατήρησαν ως το τέλος και αυτός ήταν ίσως το μοναδικό μέρος του αγώνα που δεν έγινε το ματς... ροντέο, με την ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη να γράφει το 1-2.
Στο τέταρτο σετ, ο Πανναξιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και με την Τσέσλιαρ στο σερβίς προηγήθηκε 11-0 (!) στο σκορ, με τα Βριλήσσια να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο! Οι φιλοξενούμενες δεν μπορούσαν να περάσουν καλά – καλά ούτε μια μπάλας και έτσι το 2-2 εξελίχθηκε σε περίατο.
Στο τάι μπρέικ, ολοκληρώθηκε το σκηνικό των ανατροπών, αφού μετά το αρχικό 1-5 με δύο άσους της Οικονομίδου, η Νάξος κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά (5-6), προσπέρασε με 11-9 και 12-10, αλλά τα Βριλήσσια ισοφάρισαν σε 13-13, έφτασαν πρώτα σε στο ματς μπολ 13-14 και τελικά πήραν τη νίκη στην 3η τους ευκαιρία με 14-16.
Τα σετ: 26-24, 24-26, 22-25, 25-20, 14-16
Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Τρίβουνιτς 11 (1 άσος, 8/23 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 24% άριστες), Κωνσταντινίδου 17 (1 άσος, 3/11 επ., 13 μπλοκ), Τσέσλιαρ 9 (3/4 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ράντοβιτς 21 (16/44 επ., 2 άσοι, 29% υπ. – 17% άριστες, 3 μπλοκ), Λαγουδάκη, Εμμανουηλίδου 9 (7/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κακουράτου –λ (71% υπ. – 44% άριστες), Καρπουζά 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ).
Βριλήσσια (Ρουμελιώτης): Γκλιγκόροβιτς 4 (2/4 επ., 2 άσοι), Ριμπέιρο 8 (5/24 επ., 3 άσοι, 57% υπ. – 30% άριστες), Τουριάφ 22 (20/45 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Χατζηνικολάου 17 (8/12 επ., 9 μπλοκ), Οικονομίδου 14 (4/15 επ., 7 άσοι, 3 μπλοκ), Χαντάβα 19 (17/40 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 28% άριστες), Σκόνδρα –λ (73% υπ. – 36% άριστες), Καραγκούνη, Γιοβάνη 1 (1/4 επ.), Λεωνίδου.

Πηγή: volleyball.gr