Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου 2014 11:27

Κλώτσησε την ευκαιρία…

Την μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας έχασε ο Φοίνικας που ηττήθηκε με 2-3 σετ από τον Παμβοχαϊκό για την 16η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ 2013-2014, σ’ ένα συναρπαστικό και πλούσιο σε θέαμα παιχνίδι.

Οι έλλειψη λύσεων από τον πάγκο για να δώσουν ανάσες, λόγω της απουσίας των τραυματιών Πελεκούδα-Γιάνουσεκ, αλλά και τα γνωστά προβλήματα στην υποδοχή όταν η αντίπαλη ομάδα πιέζει από το σερβίς ήταν οι κυριότερες αιτίες για την αποψινή ήττα της ομάδας μας. Από την άλλη, ο Παμβοχαϊκός πιστοποίησε την ανοδική του πορεία και μ’ έναν εκπληκτικό Ντόκιτς πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει να αποφύγει τα πλέι-άουτ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι που τα σερβίς του Κανέλλου και του Ντόκιτς έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του Καζάζη (από 12-13 σε 14-20) και παρά την υπερπροσπάθεια του Τσας σε σερβίς και επίθεση (22-23) άντεξε και πήρε το σετ.

Στο 2ο σετ ο κορυφαίος για την ομάδα μας Τσας με το φαρμακερό σερβίς του έδωσε σημαντική διαφορά στο Φοίνικα από το ξεκίνημα (10-3) και το σετ φάνηκε να τελειώνει οριστικά όταν η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 10 (18-8). Κανέλλος και Ντόκιτς και πάλι από το σερβίς έριξαν τη διαφορά (21-19), αλλά κάποια λάθη στο φινάλε δεν τους επέτρεψαν να πετύχουν την ολική ανατροπή.

Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι που ο συνήθης… ύποπτος Τσας έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στο “πειρατικό” (21-18) και τα καθοριστικά μπλοκ των Τερζή και Λάππα στο φινάλε έδωσαν στο Φοίνικα το προβάδισμα στα σετ.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά στο 4ο σετ και έχει σταθερά ένα προβάδισμα 2 πόντων μέχρι που ο Λάππας (μπλοκ στον Ντόκιτς και δύσκολη κόντρα επίθεση) έβαλε μπροστά την ομάδα μας (17-16). Όμως, η ζημιά έγινε και πάλι στην υποδοχή, αυτή τη φορά με πρωταγωνιστή τον Ποτότσνικ (20-22 από 20-19) και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ.

Εκεί οι παίκτες του Ανδρεόπουλου πήραν αρχικά το προβάδισμα (3-1 με μπλοκ Τερζή στον Κουζούνη), ο Ντόκιτς με άσο επανέφερε την ισορροπία (4-4) και τα σερβίς του Κράουζε έβαλαν την ομάδα του Βραχατίου σε θέση οδηγού (7-9 από 7-6), προβάδισμα το οποίο και κράτησε μέχρι το φινάλε…

Τα σετ: (24-26, 25-23, 25-22, 21-25, 12-15)

Διαιτητές: Γεωργουλέας-Μουλά Λ.

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 4 (1/3 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Τσας 26 (22/36 επ., 3 άσους, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 20 (17/33 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 46% υπ.-21% αρ.), Λάππας 7 (5/16 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ.-12% αρ.), Τακουρίδης 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 6 (4/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ-63% υπ.-47% αρ.).

Παμβοχαϊκός (Καζάζης): Κράουζε 6 (4/7 επ., 2 άσους), Ντόκιτς 27 (22/42 επ., 5 άσους), Παπαδόπουλος Π. 4 (3/5 επ., 1 άσος, 33% υπ.-17% αρ.), Ποτότσνικ 15 (13/25 επ., 2 άσους, 64% υπ.-32% αρ.), Κανέλλος 14 (11/19 επ., 3 άσους), Παπαδόπουλος Χ. 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Ζήσης (λ-65% υπ.-46% αρ.), Κουζούνης 8 (8/17, 79% υπ.-43% αρ.), Δρόγκαρης, Μάρκου.

Πηγή: foinikasclub.gr