Δευτέρα, 10 Μαρτίου 2014 21:37

Δεν τα κατάφερε στην Αλεξανδρούπολη ο Φοίνικας

Ασυνεπής στο ραντεβού του με την κορυφή αποδείχτηκε ο Φοίνικας, που παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στο ντέρμπι με τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη και...

γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ 2013-2014. Το αποτέλεσμα αυτό έριξε το “πειρατικό” στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η εξαιρετική εμφάνιση του Τσας δεν αρκούσε για να μπορέσει η ομάδα μας να πάρει θετικό αποτέλεσμα στον Έβρο, καθώς σχεδόν στο σύνολο τους οι υπόλοιποι παίκτες βρέθηκαν σε κακή βραδιά με εξαίρεση τους Τακουρίδη και Παπαδημητρίου, με τον τελευταίο να κάνει ηρωική προσπάθεια και να αγωνίζεται τραυματίας. Ειδικά το βαρύ “πυροβολικό” Ντιάτσκοφ ήταν εκτός κλίματος και δεν μπόρεσε να βοηθήσει καθόλου την ομάδα.

Η  εξέλιξη του αγώνα

Οι γηπεδούχοι με τα σερβίς του Σιδηρόπουλου και καλές επιλογές στην επίθεση έχτισαν γρήγορα μία διαφορά στο 1ο σετ, με την ομάδα μας όμως να κρατά επαφή στο σκορ χάρη στο μπλοκ και τις τελειωμένες επιθέσεις του Τσας. Ο Εθνικός έφτασε μια ανάσα από την κατάκτηση του σετ (24-21), τα μπλοκ του Τακουρίδη όμως, έφεραν τον Φοίνικα μπροστά (24-25). Το σετ οδηγήθηκε στην παράταση και ολοκληρώθηκε με επίθεση του Τσας που πήγε οριακά άουτ.

Στο 2ο οι παίκτες του Ανδρεόπουλου λειτουργούσαν καλά στο μπλοκ-άμυνα και συνδυασμό με τα λάθη των παικτών του Μουστακίδη σε σερβίς και επίθεση είχαν ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν με κάποιους καθοριστικούς άσους και μπλοκ όταν οι γηπεδούχοι πίεσαν και μείωσαν, Στο φινάλε όμως τα σερβίς του Παπάζογλου έφεραν τους Εβρίτες στον πόντο (24-23), αλλά ο Ντιάτσκοφ πήρε το μπλοκ-άουτ και τελείωσε το σετ.

Το γρήγορο προβάδισμα των γηπεδούχων στο ξεκίνημα του 3ου σετ εξανεμίστηκε από τα καλά σερβίς του Τακουρίδη. Οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι που τα σερβίς του Ράιτς έδωσαν “αέρα” τεσσάρων πόντων στον Εθνικό (21-17) και τα μπλοκ στις κόντρα επιθέσεις του Φοίνικα του έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στα σετ.

Στο 4ο σετ τα σερβίς-φωτοβολίδες του Ράιτς έδωσαν και πάλι γρήγορα το προβάδισμα στην ομάδα του Μουστακίδη. Στο 17-15 όμως, ο Μιγιαϊλοβιτς διαμαρτυρήθηκε έντονα και αδικαιολόγητα για καθαρή παράβαση που έκανε, με αποτέλεσμα να δεχθεί κόκκινη κάρτα και επιτρέψει έτσι στον Φοίνικα να ισοφαρίσει. Οι άσοι του Τσας έφεραν την ομάδα μας στο +3 (19-22), οι γηπεδούχοι απάντησαν (22-22), πήραν προβάδισμα με άσο του Ράιτς και το παιχνίδι τελείωσε με άουτ επίθεση του Γιάνουσεκ…

Τα σετ: 30-28, 23-25, 25-20, 25-23

Διαιτητές: Μυλωνάκης – Δεληκωστίδης

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Σιδηρόπουλος 3 (1/2 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ράιτς 25 (19/44 επ., 3 άσους, 3 μπλοκ), Μιγιαϊλοβιτς 27 (23/39 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 76% υπ.-76% αρ.), Δαλακούρας Α. 4 (4/7 επ., 50% υπ.-31% αρ.), Ανδρεάδης 11 (8/15 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Παπάζογλου 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ), Δαρίδης (λ-72% υπ.-50% αρ.), Αγγελόπουλος, Δαλακούρας Κ.

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής, Τσας 26 (18/32 επ., 6 άσους, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 18 (15/42 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 47% υπ.-47% αρ.), Λάππας 9 (8/17 επ., 1 άσος, 74% υπ.-53% αρ.), Τακουρίδης 12 (5/12 επ., 1 άσος, 6 μπλοκ), Σφενδυλάκης 4 (2/4 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ-69% υπ.-62% αρ.), Πελεκούδας 1 (1/2 επ.), Γιάνουσεκ 2 (2/3 επ., 63% υπ.-25% αρ.)