Κυριακή, 23 Μαρτίου 2014 02:50

Έχασε την ευκαιρία...

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε…

ολοσχερώς ο Φοίνικας που επικράτησε με 3-2 σετ της Λαμίας για την 20η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ 2013-2014, αλλά έχασε ένα πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει να προλάβει μία από τις δύο πρώτες θέσεις. Παράλληλα, δεν εκμεταλλεύτηκε το “δώρο” της Νίκης Αιγινίου που επικράτησε με 3-2 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, ώστε να τον πιάσει στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα μας είχε και πάλι τα γνωστά προβλήματα στην υποδοχή, τα οποία έγιναν ακόμα χειρότερα με την απουσία του λίμπερο Θάνου Παπαδημητρίου (είχε ακόμα ενοχλήσεις και προφυλάχθηκε), αν και ο Νίκος Αρβανίτης που κλήθηκε να καλύψει το κενό του έκανε ηρωική προσπάθεια για να ανταπεξέλθει σε μία ουσιαστικά άγνωστη γι’ αυτόν θέση (έχει παίξει άλλη μία φορά στην καριέρα του).

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας πήρε ένα προβάδισμα στην αρχή (8-5), ωστόσο τα σερβίς του Όλιεμαν έφεραν την Λαμία σε απόσταση βολής (12-11) και στη συνέχεια αυτά του Καρβούνη σε θέση οδηγού (16-18). Ένας άσος του Τερζή όμως και κάποια καθοριστικά μπλοκ επέτρεψαν στην ομάδα μας να προσπεράσει και τελικά να πάρει το σετ.

Στο 2ο σετ οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, με άσους από Τερζή και Τσας, αλλά και καλή δουλειά στο μπλοκ, πήραν από νωρίς το προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι το φινάλε, παρά την υπερπροσπάθεια του Όλιεμαν να γυρίσει μόνος του το σετ.

Τελείως διαφορετική ήταν η εικόνα του 3ου σετ, όπου ο Φοίνικας έκανε πολλά λάθη σε όλους τους τομείς, με αποτέλεσμα η Λαμία, που ανέβασε κι άλλο την απόδοσή της, να φτάσει δια… περιπάτου στην κατάκτησή του.

Ίδια η εικόνα και στο 4ο σετ, όπου οι παίκτες του Δεληκώστα πήραν από νωρίς το προβάδισμα, δεν απειλήθηκαν καθόλου και έφτασαν εύκολα στην ισοφάριση.

Στο τάι-μπρέικ η ομάδα μας φάνηκε να… αφυπνίζεται μπροστά στο ενδεχόμενο μίας απρόσμενης ήττας. Με καλή λειτουργία στο μπλοκ-άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση πήρε από την αρχή μία διαφορά 3-4 πόντων και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε μέχρι το φινάλε.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 14-25, 18-25, 15-9

Διαιτητές: Ονόπας-Κουτσούλας

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 3 (1/3 επ., 2 άσους), Τσας 15 (12/29 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 14 (12/22 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 58% υπ.-53% αρ.), Γιάνουσεκ 9 (7/22 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 60% υπ.-30% αρ.), Τακουρίδης 10 (4/9 επ., 6 μπλοκ), Πελεκούδας 3 (3/4 επ.), Αρβανίτης (λ-33% υπ.-25% αρ.), Τσέργας, Λάππας, Σφενδυλάκης.

Γ.Σ. Λαμία (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/2 επ.), Όλιεμαν 26 (22/38 επ., 3 άσους, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 11 (10/21 επ., 1 άσος, 71% υπ.-58% αρ.), Βανς 16 (15//2 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ.-18% αρ.), Λαβάγια 21 (17/22 επ., 2 άσους, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 6 (6/9 επ.), Εφραιμίδης (λ-49% υπ.-34% αρ.), Καρβούνης, Παπακυριακού, Καββαδάς.