Τετάρτη, 23 Απριλίου 2014 21:59

Λύγισε στον 5ο ημιτελικό

Δεν τα κατάφερε ο Φοίνικας και λύγισε στο 5ο ημιτελικό της σειράς των πλέι-οφ της Volleyleague ΟΠΑΠ 2013-2014 με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ.

Το όνειρο της μεγάλης ανατροπής και της πρόκρισης στον τελικό για 2η φορά στην ιστορία της, κράτησε μόλις ένα σετ για την ομάδα μας. Από το 2ο σετ και μετά τα πολλά λάθη, αλλά και η πολύ καλή εικόνα των ερυθρόλευκων, είχαν σαν αποτέλεσμα να έρθει η ήττα. Παράλληλα το βαρύ… πυροβολικό της ομάδας, οι Ντιάτσκοφ και Τσας, δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά.

Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη, στο πιο κρίσιμο παιχνίδι και με μπροστάρη έναν εξαιρετικό Χριστοφιδέλη, επιβεβαίωσαν τον χαρακτηρισμό του φαβορί και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό όπου καλούνται να υπερασπιστούν τον τίτλο τους μερ πλεονέκτημα έδρας απέναντι στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Με υπογραφή Τακουρίδη

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με καλή επίθεση και μπλοκ και πήρε γρήγορα το προβάδισμα (2-5, 4-8). Ωστόσο τα σερβίς του Κουρνέτα χάλασαν την υποδοχή και έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με σερί 5-0 (8-12 σε 13-12). Ο άσος του Γιορντάνοφ έφερε το +2 για τους ερυθρόλευκους (18-16), το μπλοκ του Τακουρίδη επανέφερε την ισορροπία (19-19), αλλά μία άουτ επίθεση του Ντιάτσκοφ, μετά από φάση διαρκείας, ξανάδωσε αέρα δύο πόντων στους γηπεδούχους (21-19).

Ο Τακουρίδης, όμως, είχε διαφορετική άποψη… Δύο μπλοκ σε Γιορντάνοφ και Γιούρισιτς (σε συνδυασμό με τα καλά σερβίς του Λάππα) έφεραν τον Φοίνικα μπροστά (21-23), ενώ ο Έλληνας κεντρικός ήταν αυτός που τέλειωσε το σετ με άσο και μέσα σε αποθέωση από τους περίπου 100 φιλάθλους της ομάδας μας.

Εύκολα η ισοφάριση

Το 2ο σετ ξεκίνησε με ένα νέο σερί των γηπεδούχων με τον Κουρνέτα στο σερβίς (5-1), ενώ οι παίκτες μας είχαν κακές επιλογές στην επίθεση. Το μπλοκ του Ολυμπιακού πήρε μπρος και σε συνδυασμό με τα λάθη του Φοίνικα η διαφορά μεγάλωσε πολύ (11-3). Ο Ανδρεόπουλος επιστράτευσε Λάππα αντί Ντιάτσκοφ μήπως και βελτιώσει την υποδοχή. Η ομάδα μας πίεσε, ροκάνισε κάπως την διαφορά (16-11), αλλά οι παίκτες του Καζάζη είχαν βρει ρυθμό και με τα σερβίς του Καλντέιρα ανέβασαν και πάλι την διαφορά, φτάνοντας εύκολα στην ισοφάριση.

Φαρμακερό το σερβίς

Το ξεκίνημα του 3ου σετ βρήκε και πάλι τον Φοίνικα… ξεχασμένο στο 1ο σετ, με κακή υποδοχή και πολλά λάθη ειδικά στην κόντρα επίθεση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν το προβάδισμα (5-2). Τα σερβίς Κουρνέτα και Χριστοφιδέλη ανέβασαν και πάλι την διαφορά (14-8), με τον Ανδρεόπουλου να ρίχνει στον αγώνα Τσέργα και Λάππα για να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Τα λάθη όμως συνεχίζονταν από τους παίκτες του “πειρατικού”, οι άσοι Κιόση και Κουρνέτα εκτόξευσαν την διαφορά (22-14) και το σετ ολοκληρώθηκε για τους ερυθρόλευκους, με την ίδια χαρακτηριστική άνεση όπως το προηγούμενο, με ακόμη ένα άσο από τον Χριστοφιδέλη…

Στο ίδιο έργο θεατές με 2ο και 3ο σετ…

Ο Ανδρεόπουλος επέλεξε να ξεκινήσει το 3ο σετ με τον Λάππα αντί του Γιάνουσεκ, ο Ολυμπιακός όμως είχε και πάλι το πάνω χέρι. Ένας εξαιρετικός σε σερβίς και επίθεση Χριστοφιδέλης, αλλά και η πολύ καλή λειτουργία στο μπλοκ-άμυνα, έβαλαν και πάλι τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού (8-5). Η υποδοχή ήταν και πάλι πρόβλημα για την ομάδα μας, οι επιλογές στην επίθεση κακές και έτσι οι γηπεδούχοι έχτισαν και πάλι μεγάλη διαφορά (13-7).

Η μοίρα του αγώνα φαινόταν να έχει καθοριστεί, δύο κόντρα επιθέσεις του Γιορντάνοφ άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά (23-16) και έτσι φτάσαμε στο φινάλε που βρήκε τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει με τους περισσότερους από 1000 φιλάθλους του την πρόκριση στον τελικό και τον Φοίνικα να ολοκληρώνει την προσπάθειά του καταχειροκροτούμενος από τους περίπου 100 φίλους του που τον ακολούθησαν στο Ρέντη.

Τα σετ: 22-25, 25-15, 25-15, 25-18

Διαιτητές: Γεροθόδωρος-Παπαδογούλας

Ολυμπιακός (Καζάζης): Κουρνέτας 5 (1/1 επ., 3 άσους, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (13/28 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 21 (16/28 επ., 2 άσους, 3 μπλοκ, 55% υπ.-30% αρ.), Καλντέιρα 12 (11/26 επ., 1 άσος, 44% υπ.-38% αρ.), Γιούρισιτς 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Κιόσης 8 (4/6 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Στεφάνου (λ-88% υπ.-67% αρ.), Κοκκινάκης, Σωτηρίου

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (2/4 επ.), Τσας 13 (11/30 επ., 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 9 (9/29 επ., 56% υπ.-36% αρ.), Γιάνουσεκ 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ.-36% αρ.), Τακουρίδης 12 (8/16 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 4 (4/6 επ.), Παπαδημητρίου (λ-62% υπ.54% αρ.), Σφενδυλάκης 1 (1/2 επ.), Λάππας 3 (3/6 επ., 50% υπ.-33% αρ.), Τσέργας