Τρίτη, 04 Νοεμβρίου 2014 02:20

Εύκολο πέρασμα από τους Μακεδόνες [vid]

Δεύτερη σερί νίκη και πρώτη εκτός έδρας επιτυχία για τον ΑΟ Θήρας που επικράτησε δίκαια των Μακεδόνων με 3-0 στο κλειστό της Χαλάστρας.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, που μετρά τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς, ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, αλλά μετά το τεχνικό τάιμ άουτ η Θήρα πήρε τα ηνία με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ δύο και τεσσάρων πόντων. Οι φιλοξενούμενες με τα λάθη τους (14 συνολικά στο πρώτο σετ) κρατούσαν τους Μακεδόνες στο παιχνίδι, αλλά έστω και δύσκολα έκαναν το 0-1 για να επικρατήσουν στη συνέχεια πολύ πιο εύκολα. Τα επόμενα δύο σετ αποδείχτηκαν εύκολη υπόθεση για τις παίκτριες της Ελένης Μεμετζή, η οποία μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε:
«
Ήρθαμε στη Θεσσαλονίκη έχοντας στόχο τη νίκη και το καθαρό τρίποντο. Τα καταφέραμε αυτό και προχωράμε. Αγώνα με αγώνα θα λύνονται τα χέρια μας και θα παίζουμε όλο και καλύτερα και θα βελτιωνόμαστε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού μας. Σήμερα παίξαμε καλά σε υποδοχή και επίθεση, είχαμε καλό μπλοκ και πήραμε τη νίκη. Αν και στο πρώτο σετ χάσαμε 8 σερβίς τελικά δεν μας κόστισε και το κατακτήσαμε. Αυτό που θέλω να βλέπω είναι βελτίωση… Κάνουμε σκληρή προπόνηση, τα κορίτσια είναι επαγγελματίες προσπαθούν για το καλύτερο και γρήγορα θα προσφέρουμε και καλό θέαμα στο κόσμο μας».

Τα σετ: 22-25, 16-25, 19-25

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Γκοβεδάρου, Νέβιλ 4 (4/17 επ.), Πολυνοπούλου 10 (7/15 επ., 3 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Σπανού 1 (1 μπλοκ), Γάτση 9 (6/31 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 33% υπ. – 24% άριστες), Αναγνώστου –λ (59% υπ. – 41% άριστες) / Μυρίδου –λ, Αλεξάκου 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ, 83% υπ. – 75% άριστες), Χαραβελούλη, Καραφουλλίδου, Γιαννούλη 4 (4/5 επ.)

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Ψυλλάκη Ι. 7 (5/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μουντάκη 5 (5/22 επ., 60% υπ. – 33% άριστες), Οικονομίδου 12 (8/15 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καρπουζά 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ), Βεργίδου 4 (2/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τένεβα 17 (16/28 επ., 1 άσο, 53% υπ. – 42% άριστες), Αρτακιανού –λ (91% υπ. – 91% άριστες) / Ξαγοραράκη, Βαρουδάκη 3 (3/5 επ., 2 άσοι, 71% υπ. – 57% άριστες), Ψυλλάκη Μ.

Δείτε το παιχνίδι (πηγή:deltasports.gr):