Σάββατο, 08 Νοεμβρίου 2014 21:11

Νίκη στην πρεμιέρα για τον Φοίνικα

Μεγάλη νίκη σημείωσαν πριν λίγο οι νεάνιδες του Φοίνικα στο συριανό ντέρμπι επι του ΑΣΕ Νεωρίου με σκορ 3-1.

Το παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία των τοπικών διοργανώσεων των Κυκλάδων, ήταν απολαυστικό αποζημιώνοντας όσους βρέθηκαν στο κλειστό «Δ. Βικέλας» για να παρακολουθήσουν τον αγώνα.

Οι αθλήτριες του Γιώργου Αλτουβά, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, είχαν την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν τη νίκη.

Στο 1ο σετ οι αθλήτριες του Χρήστου Σκρέτα πέτυχαν μία εντυπωσιακή ανατροπή και πήραν το σετ με 25-23.

Το 2ο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα μας που έφτασε άνετα στην ισοφάριση με 25-13.

Στο 3ο σετ οι αθλήτριες του Γιώργου Αλτουβά πήραν από νωρίς πολύ μεγάλο προβάδισμα (14-4), ωστόσο τα κορίτσια του Νεωρίου πήγαν να κάνουν και πάλι την μεγάλη ανατροπή, πέρασαν μπροστά, αλλά τελικά το σετ κατέληξε στον Φοίνικα με 26-24.

Στο 4ο και με την ψυχολογία υπέρ τους, οι αθλήτριες της ομάδας μας έφτασαν εύκολα στην κατάκτησή του (25-13) και στην τελική επικράτηση.

Τα σετ: 25-23, 13-25, 24-26, 13-25

ΑΣΕ Νεωρίου (Σκρέτας): Βασάλου, Μπουντούρη, Κοκμότου, Πρίντεζη, Συρίγου, Χατζηγεωργίου, Ξαγοράρη (λ), Καραβανά

Φοίνικας (Αλτουβάς): Δελασούδα, Ξαγοράρη Β., Βαρθαλίτου, Τσάπαλα, Κοσιάντου, Χαλβατζή-Δεριζιώτη, Ρούσσου α. (λ), Γιαλόγλου (λ), Ξαγοράρη Α., Ρούσσου Αν., Ξαγοράρη Κ.