Κυριακή, 09 Νοεμβρίου 2014 23:29

Άνετο πέρασμα από το Ρέθυμνο

Έχει πάρει φόρα η γυναικεία ομάδα του Πανναξιακού ΑΟΝ και ο ΟΠΕ Ρεθύμνου δεν μπόρεσε να προβάλει ισχυρή αντίσταση με την ομάδα της Νάξου να διατηρεί το αήττητο κόντρα στην Κρητική ομάδα στις συναντήσεις τους στην Α1 κατηγορία. Για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1, ο Πανναξιακός, έχοντας στο μυαλό του και τον αγώνα της Τετάρτης στο Μινσκ της Λευκορωσίας (το παρθενικό παιχνίδι της ομάδας της Νάξου στην Ευρώπη κόντρα στην Μιντσάνκα Μινσκ, όπου γράφει ιστορία πλέον) για τη πρώτη φάση του ChallengeCup, κέρδισε με 3 -1 σετ αλλά έχασε την Αφροδίτη Λαδένη.

NAXOS SIDERIS 250Η 22χρονη ακραία τραυματίστηκε προς το τέλος του 3ου σετ στο αριστερό γόνατο και τη Δευτέρα 10 Νοεμβρίου θα υποβληθεί σε μαγνητική για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού της με τις πρώτες εκτιμήσεις να μιλούν για απουσία από τους αγωνιστικούς χώρους για δύο εβδομάδες.

Μένοντας στο παιχνίδι του Σαββάτου, ο Πανναξιακός έφτασε τις τέσσερις διαδοχικές νίκες, έχοντας ως βασικό όπλο τους .. άσους, όπου σημείωσε blackjack (21 άσοι) αναγκάζοντας τους γηπεδούχους σε ρόλο κομπάρσου. Στα τρία σετ, οι αθλήτριες του Κόβαζιτς με όπλο όπως αναφέραμε το σερβίς και το δυνατό μπλοκ είχαν τον απόλυτο έλεγχο ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του προπονητές τους. Στο 3ο σετ και με το σκορ στο 2-0 υπέρ της Νάξου, κάπου χαλάρωσαν έδωσαν το δικαίωμα στις γηπεδούχες να πάρουν κεφάλι (προηγήθηκαν 21-14) αλλά με μία επική αντεπίθεση, ο Πανναξιακός έφτασε ένα βήμα από το σετ (ισοπαλία στο 24-24). Όμως, οι αθλήτριες του Ζιώγα πήραν το σετ της NAXOS XROMATA PANTELIAS 250.τιμής και συνέχισαν τη παράδοση που τις θέλει στο Ρέθυμνο να παίρνουν έστω κι ένα σετ από τον Πανναξιακό..

Τι δήλωσαν οι δύο προπονητές; Ο Ζόραν Κόβαζιτς, προπονητής του Πανναξιακού, αμέσως μετά το παιχνίδι ανέφερε ««Είμαι χαρούμενος από τη νίκη, παίξαμε καλά σε γενικές γραμμές, ωστόσο όλη είμαστε επηρεασμένοι από τον τραυματισμό της Λαδένη και ελπίζουμε ότι δεν θα είναι κάτι το σοβαρό». Και από τη πλευρά του, ο τεχνικός του ΟΠΕΡ, Νίκος Ζιώγας τόνισε ότι «Ο Πανναξιακός απέδειξε πόσο καλή ομάδα είναι. Μόνο στο τρίτο σετ καταφέραμε να παίξουμε αυτό που μπορούμε αφού στα υπόλοιπα είχαμε αρκετά προβλήματα. Δώσαμε χρόνο στην Ζούνιτς η οποία θα μας βοηθήσει και θα είναι ακόμη καλύτερη στη συνέχεια ενώ έχουμε μπροστά μας ένα πολύ σημαντικό ματς με την Ηλιούπολη».

# Πριν από την έναρξη του αγώνα, η διοίκηση του ΟΠΕΡ τίμησε την Αννα Σαλούστρου, η οποία επέστρεψε για πρώτη φορά ως αντίπαλος στο "Μελίνα Μερκούρη" όπου αγωνίστηκε τρία χρόνια (2010 - 13) με μεγάλη επιτυχία, κίνηση που έφερε δάκρυα συγκίνησης στο πρόσωπο της κεντρικής του Πανναξιακού

SALOYSTROY VRAVEYSH

Τα σετ: 10 - 25, 15 - 25, 26 - 24, 09 - 25

ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Κλεισιάρη 4 (4/18 επ., 17% υπ. - 17% άριστες), Σαπαρέφσκα 12 (11/27 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 23% άριστες), Παρασκάκη 3 (2/4 επ., 1 άσο), Καλογριδάκη 3 (1/10 επ., 2 άσοι), Ξαγοραράκη 6 (3/7 επ., 3 άσοι), Ζούνιτς 5 (5/28 επ.), Χατζάκη Ε -λ (17% υπ. - 04% άριστες) / Τουρλίτη, Παπουτσή, Κιλιζιράκη

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Σαλούστρου 9 (3/4 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Διώτη 15 (8/17 επ., 7 άσοι, 10% υπ. - 00% άριστες), Τσέσλιαρ 4 (1/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 8 (6/22 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. - 27% άριστες), Εμμανουηλίδου 14 (8/11 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Τσβετάνοβα 25 (20/27 επ., 5 άσοι), Κελεσίδου -λ (59% υπ. - 35% άριστες) / Κιουτσούκη, Γιόβιτς 1 (1/7 επ.), Λαδένη 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. - 30% άριστες)

NAXOS XROMATA PANTELKO 250   NAXOS KLOYBATOS

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Νίκη στην πρεμιέρα για τον Φοίνικα Τρίτωσε το καλό »