Δευτέρα, 01 Δεκεμβρίου 2014 02:52

Δεν άντεξε μέχρι το τέλος

Λύγισε στο τέλος ο ΑΟ Θήρας απέναντι στο Μαρκόπουλο, με την ομάδα της Σαντορίνης να γυρίζει το εις βάρος της 2-0 σε 2-2 αλλά να χάνει με 15-8 στο ψυχοφθόρο τάι μπρέικ.

Το Μαρκόπουλο έπαιξε για πρώτη φορά από την αρχή της σεζόν με τη βασική του επτάδα καθώς Κάρπεντερ, Πράδο και Ζαχαρούλα Γιαννέλου ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ όπου είχαμε μεγάλες ανατροπές. Το αρχικό 8-2 έγινε 12-11 για να προσπεράσει ο ΑΟΘ με 19-21, αλλά τελικά το σετ πήγε στις γηπεδούχες με 31-29.
Στο β’ σετ μετά το αμφίρροπο 7-5 η Θήρα είχε μεγάλα προβλήματα στην επίθεση και το 2-0 έγινε πολύ εύκολα, ωστόσο η είσοδος της Μουντάκη βοήθησε τις φιλοξενούμενες να αντιδράσουν μειώνοντας αρχικά σε 1-2, ενώ στο δ’ σετ παρόλο που το 16-21 έγινε 23-24 ο ΑΟΘ μπόρεσε να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί όμως το Μαρκόπουλο ξαναβρήκε το ρυθμό των δύο πρώτων σετ, οδήγησε την Θήρα σε αρκετά λάθη (5 συνολικά στο τάι μπρέικ) και έχοντας από την αρχή το προβάδισμα έφτασε στη νίκη.
«Είναι σημαντικό το ότι κερδίσαμε για πρώτη φορά, αλλά πιο σημαντικό για μένα είναι ότι παίξαμε για πρώτη φορά κομπλέ. Δεν έχουμε τεράστιο βάθος στον πάγκο και οι απώλειες που είχαμε ήταν πολύ σοβαρές. Και τα τρία κορίτσια που παίξανε σήμερα δεν είναι 100% έτοιμα, αλλά δείξαμε ότι μπορούμε να κερδίσουμε καλές ομάδες του πρωταθλήματος κι ελπίζω να έχουμε την ίδια εικόνα και στα τρία επόμενα σημαντικά παιχνίδια», δήλωσε ο Βέσκο Ιβάνοβιτς.
Τα σετ: 31-29, 25-13, 20-25, 23-25, 15-8
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Κωνσταντώνη 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Κάρπεντερ 9 (5/9 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιαννέλου Ζ. 7 (1/5 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ψωμά 12 (11/24 επ., 1 άσο, 43% υπ. – 22% άριστες), Πράδο 28 (24/47 επ., 4 μπλοκ), Σμουτζ 13 (11/39 επ., 2 άσοι, 64% υπ. – 36% άριστες), Κοκκίου –λ (21% υπ. – 11% άριστες) / Δικαιούλια, Πολυδώρου, Λιάγκη 2 (1/4 επ., 1 άσο)
ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Βαρουδάκη 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 11% άριστες), Ψυλλάκη Ι. 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 13 (9/18 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Καρπουζά 7 (6/31 επ., 1 μπλοκ), Βεργίδου 4 (3/6 επ., 1 άσο), Τένεβα 24 (21/48 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 32% άριστες), Αρτακιανού –λ (53% υπ. – 35% άριστες) / Ξαγοραράκη, Μουντάκη 5 (4/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 14% άριστες), Ψυλλάκη