Τρίτη, 23 Δεκεμβρίου 2014 14:31

Πάλεψε ο ΑΟ Θήρας

Ντέρμπι στη Σαντορίνη με τον Ολυμπιακό να ιδρώνει μέχρι να ρίξει νοκ άουτ τον ΑΟ Θήρας (3-1) – Σημαντικές νίκες για Ανατόλια – Ρέθυμνο και Μαρκόπουλο Ντέρμπι στη Σαντορίνη με τον Ολυμπιακό να ιδρώνει μέχρι να ρίξει νοκ άουτ τον ΑΟ Θήρας (3-1) – Σημαντικές νίκες για Ανατόλια – Ρέθυμνο και Μαρκόπουλο

Στη Σαντορίνη, είχαμε ακόμα ένα ντέρμπι της αγωνιστικής όπου ο Ολυμπιακός επικράτησε μετά από δύο ώρες του νεοφώτιστου ΑΟ Θήρας με 3 - 1 σετ και καπάρωσε τη 2η θέση έχοντας έναν αγώνα λιγότερο.

Κομβικό σημείο για την εξέλιξη της αναμέτρησης το 3ο σετ με το σκορ να είναι 21-21 και την Βεργίδου αρχικά να χάνει το σερβίς και στην επόμενη φάση να χρεώνεται με υπέρβαση, κάτι που προκάλεσε τις έντονες αντιδράσεις των γηπεδούχων και το σετ να χάνεται. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 χάρη στις Τέζα – Βλαχάκη που ήρθαν από τον πάγκο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1, στο 3ο σετ η Βέσοβιτς έδειξε μέρος της κλάσης της και στο 4ο σετ, το γρήγορα ξεκίνημα του Ολυμπιακού (4-0) έδωσε τη δυνατότητα στους πρωταθλητές να πάρουν το σετ και τον αγώνα. Να σημειώσουμε ότι ο αγώνας διεξήχθη στη σκιά του θανάτου του 16άχρονου Λάμπρου Γαλαίου, ο οποίος έχασε τη ζωή του σε τροχαίο δυστύχημα με τους οπαδούς και των δύο ομάδων να αναρτούν πανό στη μνήμη του και τις αθλήτριες του ΑΟΘ και του Ολυμπιακού να αφήνουν σε εκείνο το σημείο λουλούδια.

Για τον ΑΟ Θήρας που θα επιχειρήσει μίνι προετοιμασία ενόψει του 2ου γύρου (αρχή με ντέρμπι ήτοι ΑΕΚ και Πανναξιακό εντός έδρας) αγωνίστηκαν οι: Μουντάκη (0/2 επ., 25% υπ. – 25% άριστες), Καβαθά 11 (6/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Οικονομίδου 11 (7/19 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καρπουζά 17 (16/32 επ., 1 άσο), Βεργίδου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Τένεβα 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 38% άριστες), Αρτακιανού –λ (41% υπ. – 32% άριστες) / Ξαγοραράκη, Βαρουδάκη 7 (3/13 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 41% άριστες), Ψυλλάκη Μ.

Αμερικανίδα

Στα άλλα παιχνίδια, το Ρέθυμνο έχοντας νέα προσθήκη (την Αμερικανίδα Κάριαν Τσέιμπερς που είχε 8 πόντους με 7/13 επιθέσεις) κέρδισε τους Μακεδόνες στη χαλάστρα με 3 - 0 (Ζούνιτς 12, Ξαγοραράκη 9 – Γάτση 12, Αλεξάκου 11 ) και ξέφυγε με έξι βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη βάζοντας ένα σημαντικό λιθαράκι στη προσπάθεια που κάνει για παραμονή στη κατηγορία. Οι γηπεδούχοι αν και στα δύο από τα τρία σετ ξεκίνησαν δυνατά (12-8 στο 2ο και 11-6 στο τρίτο) δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά και γνώρισαν την ήττα κυρίως λόγω της έλλειψης εμπειρίας.
Στην Θεσσαλονίκη, το Μαρκόπουλο αρχίζει να νιώθει άνετα. Δεύτερη επίσκεψη και ισάριθμα νίκη, αυτή τη φορά επί του Ηρακλή με 3 - 0 (Ψωμά 19 – Βέλλιου 7) με τους γηπεδούχους να έχουν δέκα ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια και ουσιαστικά μόνο στο 3ο σετ να προβάλουν αντίσταση αλλά το 7-0 του Μαρκόπουλου (το 15-16 έγινε 15-23) τελείωσε τον αγώνα… Μία ημέρα νωρίτερα αποχώρησε λόγω …τραυματισμού από το Μαρκόπουλο η Ζανίν Πράντο.

Μένοντας πάντα στη Θεσσαλονίκη, το Ανατόλια πανηγύρισε τη 2η σερί νίκη του, τη πρώτη εντός έδρας φέτος, κερδίζοντας την Ηλιούπολη με 3 - 0 (Καετάνο 17 – Μπάκα 9) και με την ομάδα της Λυκογιάννη να μένει χωρίς νίκη από την 5η αγωνιστική. Αξιοσημείωτο είναι ότι η Ηλιούπολη στο 3ο σετ προηγήθηκε 22-18 αλλά με την Καλτουρμίδου στο σερβίς έκανε σερί 7-0 και τελείωσε το σετ και ο αγώνας…