Δευτέρα, 12 Ιανουαρίου 2015 22:30

Ήττα στο ταϊ μπρέικ για τους πειρατές

Την ήττα γνώρισε ο Φοίνικας πριν λίγο με 3-2 στη Σύρο από τον ΠΑΟΚ για τη 12η αγωνιστική της Volleyleague.

Ο Φοίνικας με τον σημερινό του πόντο έπιασε τον Παναθηναϊκό στην 5η θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς.

Οι Κυκλαδίτες στο κατάμεστο «Δημήτριος Βικέλας» προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά καθοριστικά λάθη στην υποδοχή του κόστισαν τη νίκη, ενώ εκφράστηκαν παράπονα για αποφάσεις του πρώτου διαιτητή κυρίως στο 4ο σετ.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος σε όλη την διάρκειά του.

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες έφτασαν στο 14-14 και με επίθεση του Λάππα και άουτ του Σαφράνοβιτς ο Φοίνικας ξέφυγε 16-14. Με μπλοκ του Ντόκιτς η διαφορά άνοιξε στο +3 (19-16). Ο Ντόκιτς έχασε το σερβίς (19-17) αλλά ο Φοίνικας απάντησε με καθοριστικό σερί 4-0 για το 23-17 χάρις τα σερβίς του Πέκμανς και εύστοχες επιθέσεις από Λάππα, Ντόκιτς κι ένα λάθος του ΠΑΟΚ. Εκεί κρίθηκε και το σετ με τον Φοίνικα να το τελειώνει 25-20 με επίθεση του Ντόκιτς.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ βελτίωσε αισθητά τα ποσοστά στην υποδοχή του και από την αρχή του σετ είχε συνέχεια προβάδισμα με έναν και δύο πόντους (4-2, 10-8, 15-13 και 16-14). Μετά από λάθος του Χαραλαμπίδη, μπλοκ του Γκόμεζ στον Λάππα και δύο σερί επιθέσεις του βενεζουελάνου διαγώνιου ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε πρώτη φορά με +5 (19-14). Μέχρι το τέλος του σετ κράτησε τη διαφορά και με επίθεση του Γκόμεζ έγινε το 25-22 και το 1-1 σετ.

Το 3ο σετ στο ξεκίνημα του έμοιαζε με το 2ο σετ όταν ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα μέχρι το 10-8. Με επίθεση του Χαραλαμπίδη και άουτ του Εφραιμίδη ήρθε η ισοφάριση 10-10, αλλά ο Ντόκιτς και ο Λάππας με δύο επιθέσεις σε κόντρα επιθέσεις έκαναν το 14-12, ενώ με άσσο του Χρήστου Παπαδόπουλου η διαφορά άνοιξε στο +3 (16-13). Με μπλοκ του Χαραλαμπίδη και εξαιρετικό τον Ντόκιτς η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +5 (21-16). Ο ΠΑΟΚ μείωσε με τα σερβίς του Γκόμεζ μείωσε πρόσκαιρα σε 22-20 αλλά ο Φοίνικας με σερί 3-0 από χαμένο σερβίς Γκόμεζ, επίθεση Ντόκιτς και μπλοκ του Ντάμποβιτς στον Εφραιμίδη έκανε το 25-20 και το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε ακόμα πιο δυνατά και έδειξε αποφασισμένος να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Με πίεση από το σερβίς των Σαφράνοβιτς, Γκόμεζ ξέφυγε 7-3, ενώ έγιναν και δύο φάσεις που προκάλεσαν τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Ο Φοίνικας κατάφερε ήταν να μειώσει σε 14-13 όταν ο Ντόκιτς πήρε και άσσο αλλά ο ΠΑΟΚ με υπεροχή στην επίθεση και κυρίως στις “κόντρα” επιθέσεις με τον εκπληκτικό Γκόμεζ ξέφυγε 17-14 και 21-18. Εκεί ο Πέκμανς κάρφωσε πάνω στη γραμμή (όπως φάνηκε και στο τηλεοπτικό ριπλέι) αλλά ο διαιτητής Παπαδογούλας έδωσε τη μπάλα στον ΠΑΟΚ για το 22-18 προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, ενώ ο β΄προπονητής του Φοίνικα Άκης Χατζηαντωνίου χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα. Μετά το 22-18 ο ΠΑΟΚ κράτησε τη διαφορά και έφτασε στο 25-19 και στην ισοφάριση 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ η μάχη των δύο ομάδων κορυφώθηκε όταν έγιναν πολύ ωραίες φάσεις και εκπληκτικές άμυνες από τους παίκτες των δύο ομάδων. Ο Φοίνικας κατάφερε να ξεφύγει με 6-4 αλλά ο ΠΑΟΚ με απάντησε με σερί 3-0 ύστερα από επίθεση Γκόμεζ και δύο λάθη των γηπεδούχων (διπλή μπαλιά Λάππα και άουτ Χαραλαμπίδη) κάνοντας το 7-6. Στο 8-8 ο Παντακίδης σταμάτησε τον Πέκμανς και ο Σαφράνοβιτς σε πολύ δύσκολη επίθεση έκανε το 11-9 με τον Γιάννη Καλμαζίδη να πανηγυρίζει έντονα και να δέχεται κίτρινη κάρτα. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το πολύτιμο +2 μέχρι το 13-11 και ο εκπληκτικός Γκόμεζ με δύο άσσους τελείωσε τον αγώνα.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 22-25, 25-20, 19-25, 11-15)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 7 (6/14 επ, 1 μπλοκ), Πέκμανς 14 (12/21 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ - 35% άριστες), Ντάμποβιτς 6 (2/3 επ, 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρήστος 10 (5/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντόκιτς 27 (24/50 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάππας 13 (12/18 επ, 1 άσσος, 66% υπ - 50% άριστες) / Εφραιμίδης (λ , 76% υπ - 52 % άριστες), Μουρούτης 1 (1/1επ), Ρούσσης, Παπαδόπουλος

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 13 (8/14 επ, 5 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (3/3 επ), Μουρ 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 31 (26/57 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (6/17 επ, 1 άσσος, 65% υπ - 35% άριστες), Σαφράνοβιτς 16 (14/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 85% υπ - 69% έπ)/ Γκαράς (λ, 69% υπ - 38% άριστες), Ντίνας, Σαμπανης, Αναστασιάδης