Τετάρτη, 18 Φεβρουαρίου 2015 23:32

Ίδρωσε αλλά νίκησε το Μαρκόπουλο

Χρειάστηκε να μείνει πίσω στο σκορ με 0-2 σετ για να ξυπνήσει και τελικά να νικήσει στο τάι μπρέικ με 3-2 το Μαρκόπουλο, χαραμίζοντας έναν βαθμό που μπορούσε να φανεί πολύτιμος για τη συνέχεια.

Ο Πανναξιακός κακός αγωνιστικά και αντιμέτωπος με μία πολύ κακή διαιτησία μπορεί να σημείωσε την 10η σερί εντός έδρας νίκη, αλλά με το 3-2 έχασε την ευκαιρία να πιάσει στην κορυφή τον Ολυμπιακό (έστω και με παιχνίδι περισσότερο), ενώ επίσης έχασε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα ενός βαθμού στην μάχη τη δεύτερης θέσης με τον Παναθηναϊκό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα και στο εξ αναβολής παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής, το Μαρκόπουλο στα δύο πρώτα σετ εκμεταλλεύτηκε τα 24 λάθη των γηπεδούχων (50 συνολικά στο παιχνίδι!) επικρατώντας με το ίδιο σκορ (20-25). Από εκεί και πέρα η ομάδα της Νάξου πήρε μπροστά, βελτιώθηκε σε μπλοκ και επίθεση και έκανε το 2-2 με 25-16 και 25-20 αντίστοιχα. Η ομάδα του Πετρόφ ήταν σαφέστατα σε κακή μέρα και δεν μπόρεσε να καθαρίσει εύκολα το τάι μπρέικ, το οποίο τελικά κρίθηκε στο 18-16.
Τα σετ: 20-25, 20-25, 25-16, 25-20, 18-16
Πανναξιακός (Πετρόφ): Σαλούστρου 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γιόβιτς 12 (8/29 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 43% υπ - 35% άριστες), Τσέσλιαρ 9 (6/9 επ., 2 άσοι, 1 ΜΠΛΟΚ), Τοτσίδου 14 (10/28 επ., 1 άσο, 3 ΜΠΛΟΚ, 48% υπ - 22% άριστες), Εμμανουηλίδου 14 (11/24 επ., 3 μπλοκ), Τσβετάνοβα 19 (14/48 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (48% υπ - 17% άριστες) / Πολίτη, Διώτη 1 (1/1 επ.), Κιουτσιούκη 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ)
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) Δικαιούλια 9 (3/14 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κάρπεντερ 6 (3/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Λιάγκη 13 (11/43 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 29% άριστες), Ψωμά 11 (10/34 επ., 1 άσο, 35% υπ. – 25% άριστες), Γιαννέλου Ζ. 9 (0/6 επ., 6 άσοι, 3 μπλοκ), Γιάνκοβα 8 (8/30 επ.), Κοκκίου –λ (36% υπ. – 18% άριστες) / Πολυδώρου 1 (1 άσο), Χαριτωνίδη.