Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 528

Πέμπτη, 05 Νοεμβρίου 2015 22:08

Πάει για το «χρυσό σετ»

Παρόλο που ο Φοίνικας μπήκε με ψυχή στο χθεσινό παιχνίδι κόντρα στην Ανβέρπ στο Βέλγιο και προηγήθηκε με 1-0, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και ηττήθηκε με 3-1 (26-28, 25-15, 25-18, 25-15) στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τους ‘32’ του CEV Cup.

Η ομάδα της Σύρου ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα και κατάφεραν να πάρουν το δραματικό πρώτο σετ, ωστόσο από κει και πέρα οι Βέλγοι με όπλο το σερβίς τους μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη.

Πλέον οι «Πειρατές» θα πρέπει στον επαναληπτικό της Σύρου να κερδίσουν με 3-0 ή 3-1 τους Βέλγους, για να διεκδικήσουν την πρόκριση στους “16” της διοργάνωσης στο “χρυσό σετ”.

Στο πρώτο σετ ο Ντόκιτς ήταν ασταμάτητος και οι Βέλγοι έκαναν πολλά λάθη. Παρ όλα αυτά ισοφάρισαν στο 14-14. Έτσι το σετ πήγε στην... παράταση για να αναλάβει ο Ντόκιτς δράση και να to τελειώσει.

Κάπου εκεί η Αντβέρπ αντέδρασε, ο Γιόλαν Κοξ σκόραρε, ο Ματέους Πρζιμπιλα είχε καλό σερβις και ο Γκεόγκ Κλάιν έκανε μπλοκ σε κάθε ευκαιρία. Το 25-15 άνοιξε το δρόμο για τους γηπεδούχους που μπροστά σε 1000 οπαδούς, συνέχισε και πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-15, 25-18, 25-15) σε 94΄