Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 528

Κυριακή, 15 Νοεμβρίου 2015 09:51

Έσπασαν το αήττητο του Ολυμπιακού οι ¨Πειρατές¨

Σε αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ διάρκειας 140΄ο Φοίνικας Σύρου νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της εξ αναβολής του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα». Ο αγώνας είχε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και ολοκληρώθηκε με μπλοκ των Πάρις, Φέργκιουσον μετά από φάση διαρκείας περίπου ενός λεπτού που κυριολεκτικά αποθεώθηκε το βόλεϊ. Συγκλονιστική κι άκρως βολεϊκή ατμόσφαιρα από τους συριανούς στο κατάμεστο «Δ.Βικέλας».

Ο Φοίνικας πίεσε τον Ολυμπιακό με το σερβίς, είχε αποτελεσματικό μπλοκ πάνω στον Έγκλεσκαλνς ειδικά στις «κόντρα» επιθέσεις και έβγαλε έκπληκτικές άμυνες σε καθοριστικά σημεία. Ο αγώνας είχε το ίδιο φινάλε με εκεινον της 2ης αγωνιστικής της περιόδου 2013-14 όταν και πάλι ο Φοίνικας είχε νικήσει 16-14 στο 5ο σετ.

Ο Ολυμπιακός απώλεσε το αήττητο του και όπως είπε ο προπονητής του Ρομπέρτο Πιάτσα ήταν ένα πολύ καταστροφικό αποτέλεσμα με κακή εμφάνιση.
Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τον Φοίνικας ήταν το δίδυμο Πάρις, Φέργκιουσον, Κάλντγουελ, ενώ ο Ντόκιτς με τα σερβίς του έκανε τη διαφορά στο φινάλε. Ο Φοίνικας είχε ματς μπολ και στο 24-23 του 4ου σετ αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να δώσει απαντήσεις με Έγκλεσκαλνς, Όγκουρτσακ και Κοκκινάκη και με σερί 3-0 να κάνει την ανατροπή για το 26-24 που έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.
Εκεί ειχαμε τις δύο ομάδες να εναλλάσουν το προβάδισμα αλλά με το άουτ του Έγκλεσκαλνς ο Φοίνικας έφτασε στο 14-13. Ο Λετονός ισοφάρισε στην επόμενη φάση 14-14 και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Ντόκιτς και το μπλοκ των Πάρις, Έγκλεσκαλνς.
Στον πόντο κρίθηκαν και τα άλλα σετ. Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός είχε συνέχεια το προβάδισμα με 1-2 πόντους και έφτασε στο 25-23.
Στο 2ο σετ το καθριστικό σημείο ήταν το σερί 4-0 του Φοίνικα με το οποίος ανέτρεψε το προβάδισμα του Ολυμπιακού με 16-13. Στο 3ο σετ με φοβερό μπλοκ κατάφερε να περιορίσει περισσότερο τον Ολυμπιακός και να κάνει σχετικά άνετα το 25-20, ενώ από εκεί και πέρα άρχισε η μάχη πόντο πόντο.
5ο σετ: 4-5, 8-10, 12-10, 16-14
* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 4 άσσους, 60 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 56 μπλοκ, 8 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-23, 25-20, 24-26, 16-14) σε 140΄
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 11 (7/10 επ, 4 μπλοκ), Φέργκιουσον 14 (9/13 επ, 5 μπλοκ), Πάρις 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 21 (17/31 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 63% υπ -34% άριστες), Ντόκιτς 19 (14/42 επ, 3 άσσοι 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Παναγιώτης 10 (10/22 επ, 60% υπ - 43% άριστες),  / Ζήσης (λ, 82% υπ - 45% άριστες), Ηλίας, Μουρούτης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Εγκλεσκαλνς 28 (24/54 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσουκ 7 (6/20 επ, 1 μπλοκ29% υπ -7% άριστες), Ογκουρτσακ 13 (10/23 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ - 30% άριστες), Σπίνου 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 52% υπ - 38% άριστες), Κοκκινάκης 13 (11/22 επ, 2 άσσοι, 40% υπ -40% άριστες), Παπαδόπουλος Χρήστος 4 (1/5 επ, 1 άσσος, 2 μποκ), Σφενδυλάκης.

Ο Σέρβος προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε: «Νικήσαμε έναν πολύ μεγάλο αντίπαλο και αυτό μας κάνει διπλά χαρούμενους. Στο τέλος ήμασταν και λίγο τυχεροί αλλά η τύχη βοηθάει τους θαρραλέους και τους τολμηρούς και εμείς τα είχαμε και τα δύο. Αν βελτιώσουμε την υποδοχή μας θα μπορέσουμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα και να έχουμε τύχη στη ρεβάνς που έχουμε την Τετάρτη με την Αντεβέρπ στο γήπεδο μας. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την υποστήριξη».

Ο Σέρβος διαγώνιος του Φοίνικα Σύρου Τόμισλαβ Ντόκιτς έτρεξε να πάρει αγκαλιά την κόρη του και να δηλώσει: «Είναι το καλύτερο δώρο αυτή η νίκη και αυτό το φιλί από την κόρη μου. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια απέναντι σε πολύ μεγάλο αντίπαλο. Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι όπως σήμερα και στο τέλος θα ελπίζουμε σε κάτι καλό».

Ο Ιταλός προπονητής του Ολυμπιακού Ρομπέρτο Πιάτσα είπε: «Είναι ένα καταστροφικό αποτέλεσμα για την ομάδα μου με πολύ κακή εμφάνιση και σε πολύ άσχημη στιγμή πριν από ευρωπαϊκό αγώνα. Δεν παίζουμε μόνο για τον εαυτό μας αλλά για τη φανέλα του Ολυμπιακού. Δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε και είχαμε απαράδεκτη εικόνα στο γήπεδο. Θα προσπαθήσουμε να κρατήσουμε τα θετικά και να δουλέψουμε στα λάθη μας».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Μενέλαος Κοκκινάκης είπε: «Έγινε ωραίος αγώνας που τον ευχαριστήθηκε ο κόσμος αλλά όχι και εμείς. Κάναμε αδικαιολόγητα λάθη και δείξαμε μία κακή εικόνα που μέχρι τώρα δεν είχαμε ξαναδείξει. Δεν έχουμε χρόνο για κλάματα, πρέπει να δούμε μπροστά και στο τέλος να είμαστε στους διεκδικητές των τίτλων».