Δευτέρα, 07 Δεκεμβρίου 2015 01:23

Γιόρτασε με μεγάλη νίκη ο Φοίνικας

Ανήμερα της εορτής του πολιούχου της Σύρου, Αγίου Νικολάου, ο Φοίνικας δεν θα μπορούσε να ηττηθεί στο νησί. Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις η ομάδα του Ντούσκο Νίκολιτς νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-1 και υποχρέωσε τον δικέφαλο στην τρίτη συνεχόμενη ήττα του και δεύτερη για το πρωτάθλημα μετά την ήττα και από την Κηφισιά.

Ο Φοίνικας σημείωσε την 6η νίκη του με την ολοκλήρωση της 7ης αγωνιστικής και ισοβαθμεί στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την Κηφισιά την οποία θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη στην εμβόλιμη 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα». Ο ΠΑΟΚ έφυγε ηττημένος από το γήπεδο που πήρε το κύπελλο τον Μάρτιο και το κύπελλο Νοτίου Αιγαίου τον Σεπτεμβρίου και υποχώρησε 5 βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό και 4 πίσω από τον Φοίνικα και την Κηφισιά.

Ο αγώνας έγινε στο «Δ.Βικέλας» με τον Φοίνικα να παίζει πειθαρχημένα σε σερβίς και ανάπτυξη πιέζοντας τον αντίπαλο του στην υποδοχή βγάζοντας νοκ άουτ το μεγάλο ατού, τον Κουβανό Χιμένες. Μάλιστα ο Νίκι Ζελιάσκοφ αντικατέστησε τον Χιμένες στο 13-7 του 4ου σετ, ενώ μία φάση αργότερα υπήρξε διακοπή επειδή από την κερκίδα πετάχθηκε μπουκάλι με νερό στον Χιμένες και ο Κουβανός το επέστρεψε στην κερκίδα.

Ο Φοίνικας πήρε 9 άσσους και από 3 πήραν ο Ντόκιτς και ο Παπαδόπουλος, οι 4 πάνω στον Χιμένες. Σε όλο το 1ο σετ ο Φοίνικας είχε προβάδισμα 2-3 πόντων, επέβαλε το ρυθμό του καθώς εκμεταλλεύτηκε και τα πολλά λάθη του δικεφάλου. Στο 12-11 δύο λάθη από Τσεπέδα, Γκεοργκίεφ έκαναν το 14-11, ενώ με άσσο του Ντόκιτς έγινε το +4 (16-12) που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος. Με την κατάκτηση του σετ ο Φοίνικας πίστεψε και στη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στο 2ο σετ με μεγαλύτερο ρίσκο στο σερβίς και βελτιωμένα ποσοστά στην κόντρα επίθεση. Με τα σερβίς του Τσεπέδα ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 5-2, ο Φοίνικας ισοφάρισε αλλά μετά από δύο λάθη των γηπεδούχων και μία επίθεση του Πέτρογλου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 11-7. Ο Φοίνικας ισοφάρισε 16-16 και με εντυπωσιακό σερί του Πέτρογλου που πήρε τρεις πόντους ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 19-16 και πήρε το σετ 25-21 παρότι οι συριανοί είχαν καταφέρει να ισοφαρίσουν 21-21 αλλά οι νταμπλούχοι έκαναν σερί 4-0 με Τσεπέδα, Πέτρογλου.

Το καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά με προβάδισμα 5-3, αλλά ήταν η ώρα του Ντόκιτς να πάρει άσσους και να κάνει σερί 3-0 για το 6-5. Ακολούθησε μεγάλη μάχη πόντο πόντο και τον ΠΑΟΚ να ξεπερνάει το 14-12 του Φοίνικα φτάνοντας στο 16-15 με λάθος του Πάρις. Στο 18-18 ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος με το σερβίς του απογειωσε τον Φοίνικα καθώς πήρε έναν άσσο, χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και ο Ντόκιτς με τον Χαραλαμπίδη έκαναν το 21-18. Το σερί διευρύνθηκε με το λάθος του Τσεπέδα και ο Φοίνικας κράτησε το +4 μέχρι το τέλος για το 25-21.

Στο 4ο σετ η επικράτηση του Φοίνικα ήταν ακόμα πιο εύκολη ειδικά και μετά το προβάδισμα 3-0 από τα σερβίς του Πάρις. Στο 8-5 έκανε και σερί 3-0 με το σερβίς του Φέργκιουσον για το 11-5 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λ.

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-21

2ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 21-25

3ο σετ: 8-6, 15-16, 21-18, 25-21

4ο σετ: 8-4, 16-8, 21-11, 25-15

Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 9 άσσους, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 21-25, 25-21, 25-15)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 7 (3/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 8 (6/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πάρις 8 (5/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάλντγουελ 3 (3/7 επ, 42% υπ - 25% άριστες), Ντόκιτς 25 (21/42 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 12 (9/13 επ, 3 άσσοι, 50% υπ -36% άριστες) / Ζήσης (λ, 29% υπ 12% άριστες), Ηλίας, Μουρούτης, Λάππας 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ 38% υπ  - 25% άριστες)

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένες 7 (5/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 25% υπ, 8% άριστες), Ντίνας 7 (5/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Σεπέδα 19 (17/43 επ, 2 άσσοι), Γκεοργκίεφ 6 (5/11 επ, 1 άσσος), Πέτρογλου 14 (12/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ - 14% άριστες) / Γκαράς (λ, 47% υπ 27% άριστες), Τερζής, Εφραιμίδης 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ - 9 % άριστες), Καρασαββίδης
Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς είπε: «Κάναμε ένα σπουδαίο παιχνίδι, όπως στο ματς με τον Ολυμπιακό. Κάναμε ένα ακόμα μικρό βήμα για το στόχο της 4αδας. Έχουμε ένα ντέρμπι μπροστά μας κόντρα στην Κηφισιά. Είναι από τις καλύτερες του πρωταθλήματος. Θα πάμε να παλέψουμε για τη νίκη».

Ο ακραίος του Φοίνικα Σύρου, Ηλίας Λάππας: «Συνεχίζουμε για 5η σεζόν να πρωταγωνιστούμε. Το πιστεύαμε και νικήσαμε με καλό σερβίς και μπλοκ - άμυνα. Σίγουρα η απουσία του Παντακίδη είναι σημαντική για τον ΠΑΟΚ. Δεν αλλάζει τίποτα για μας. Θέλουμε να μπούμε στην 4αδα και με αυτή τη νίκη κάνουμε ένα ακόμα βήμα. Είναι νωρίς για να ξεκαθαρίσει η 4αδα. Κομβικό το ματς με την Κηφισιά στην πιο δύσκολη έδρα του πρωταθλήματος».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Νίκι Ζελιάσκοφ είπε: «Περίμενα κάτι καλύτερο σήμερα. Δεν παίζουμε καλά, δε μπορούμε να κρυφτούμε. Το σερβίς που πρέπει να είναι τακτικό κάνουμε λάθη, δεν τελειώμουμε κόντρα μπάλες, δεν έχουμε καλή υποδοχή. Δεν είναι δικαιολογία η απουσία του Παντακίδη και η έλλειψη ξένου. Θα χρειαστεί δουλειά για να βγουν κάποια πράγματα καλυτερα. Ισχύει ότι λείπει ο ηγέτης. Χρειαζόμαστε έναν έμπειρο παίκτη που θα δώσει ηρεμία και λύσεις. Στην προπόνηση είμαστε καλά, αλλά στο παιχνίδι μας επηρεάζει η πίεση. Όποιος δε μπορεί να αντέχει την πίεση μπορεί να αλλάξει και άθλημα. Προσωπικά δεν θα είχα