Πέμπτη, 17 Δεκεμβρίου 2015 00:01

Αποχαιρέτησε με νίκη

Ο Φοίνικας Σύρου κράτησε απόρθητο το «Δ.Βικέλας» στην εφετινή του ευρωπαϊκή πορεία αλλά δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του CEV Cup όπου πλέον συνεχίζει μόνο ο Ολυμπιακός.

Οι συριανοί νίκησαν με 3-2 σετ την φινλανδική ValePa Σασταμάλα αλλά δεν κατάφεραν να προκριθούν διότι στον πρώτο αγώνα είχαν ηττηθεί με 3-0 σετ.

Έτσι ολοκλήρωσαν απόψε την ευρωπαϊκή τους πορεία εισπράττοντας το θερμό χειροκρότημα των συριανών.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 3ο σετ το οποίο πήρε η Σασταμάλα 25-23 και με προβάδισμα 2-1 σετ κλείδωσε την πρόκριση καθώς στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει 3-0 σετ. Από εκεί και πέρα ο Ούγκις Κράστινς χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του, αλλά και ο Φοίνικας παρά την απογοήτευση δεν πέταξε λευκή πετσέτα. Ο Φοίνικας έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει και το 1ο σετ όπου προηγήθηκε μέχρι τα μισά με 16-13 αλλά πιέστηκε από το σερβίς των φινλανδών οι οποίοι προσπέρασαν με 20-19 και επικράτησαν 25-22.

Παρά την απώλεια της πρόκρισης από το 3ο σετ ο Φοίνικας αγωνίστηκε για τη φανέλα αλλά και τους συριανούς που για άλλη μία φορά γέμισαν την έδρα του «πειρατικού».

Ο Φοίνικας κατάφερε να ισοφαρίσει 2-2 σετ, ενώ έδωσε μάχη για τη νίκη της τιμής στο τάι μπρέικ. Μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκορ και με 11-9 αλλά αρχικά ισοφάρισε 11-11, η Σασταμάλα προηγήθηκε 12-11 και με σερί 4-0 ύστερα από ένα λάθος των φινλανδών, μία επίθεση και ένα «πέναλτι» του Παπαδόπουλου έγινε το 14-12 και ο αγώνας τελείωσε με μπλοκ από Μουρούτη, Παπαδόπουλο στον Νεβιαντόμφσκι.

Διαιτητές: Μουνίρ Φατάχ, Ροσέλα Πιάνα

1ο σετ: 8-7, 16-13, 19-21, 22-25
2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 25-22
3ο σετ: 7-8, 15-16, 17-21, 23-25
4ο σετ: 8-6, 16-11, 21-18, 27-25
5ο σετ: 5-1, 6-10, 11-12, 15-12

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 7 άσσοι, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Σασταμάλα προήλθαν: 7 άσσοι, 60 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-22, 23-25, 27-25, 15-12) σε 131΄

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ντούσκο Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης, Φέργκουσον 9 (6/8επ., 3 μπλοκ), Πάρις 6 (2/3, 2 μπλοκ, 2 άσσοι) , Κάλντγουελ 13 (11/23, 2 μπλοκ, 54% υπ., 31% αρ.), Ντόκιτς 28 (22/52, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Παπαδόπουλος 11 (11/18, 50%υπ., 34%αρ.) / Ζήσης (λ. - 48% υπ., 35% αρ.), Ηλίας 2 (1/1), Μουρούτης 2 (1/4, 1 μπλοκ), Λάππας 5 (2/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος).

ΣΑΣΤΑΜΑΛΑ (Ούγκις Κράστινς): Έλβις Κράστινς 5 (5/12, 63%υπ., 45%αρ.), Μίκο Έσκο 1 (1/2), Λεφτσένκο 13 (6/9, 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Βένσκι 9 (3/6, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Κουνάρι 23 (21/42, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τσούριο 20 (16/36, 2 μπλοκ, 2 άσσοι) / Κορχόνεν (λ. - 42% υπ., 26% αρ.), Άντι Έσκο, Γιοκίνεν 7 (7/12, 42%υπ., 33%αρ.), Οκσάλα 1 (1 μπλοκ), Νεβιαντόμφσκι 2 (1/13, 1 άσσος).