Τετάρτη, 10 Φεβρουαρίου 2016 10:51

Το πάλεψαν αλλά αποκλείστηκαν τα παιδιά του Νεωρίου

Την ήττα με 0-3 γνώρισε το ΑΣΕ Νεωρίου από τον Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω για τη Β' φάση της Ζ' Περιφέρειας Την ήττα με 0-3 γνώρισε το ΑΣΕ Νεωρίου από τον Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω για τη Β' φάση της Ζ' Περιφέρειας

Η ομάδα των Εφήβων του Νεωρίου δεν τα κατάφερε απέναντι στον Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω, αφού ηττήθηκε με 0-3 σετ στο ματς που πραγματοποιήθηκε στη Β' κλειστή αίθουσα του Αθλητικού Κέντρου. Το ματς μεταξύ των δύο ομάδων ήταν στο πλαίσιο των προκριματικών αγώνων για τη Β' φάση της Ζ' Περιφέρεια του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

12674957 1649316748653818 971624770 oΤώρα όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης ο Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω ήταν εμφανώς καλύτερη ομάδα, είχε την εμπειρίες, διέθετε παίκτες με πλούσιο ταλέντο και παίκτες με υψηλές προδιαγραφές. Από την άλλη πλευρά το Νεώριο ήταν εμφανώς επηρεασμένο από τα πολύ λίγα παιχνίδια που είχε στα πόδια του, αφού οι παίκτες του κ. Σκρέτα δεν είχαν την εμπειρία να γυρίσουν τον ματς όταν αυτό άρχισε να... στραβώνει. Τα μόλις δύο παιχνίδι δεν είναι ικανά να δώσουν την ποιότητα στην ομάδα της Σύρου, αλλά και ούτε τα εφόδια για να αντιμετωπίσει σωματεία πιο ανταγωνιστικά απ' αυτή. Η Κως ουσιαστικά έκανε έναν υγιεινό περίπατο από τη Σύρο, αφού στα δύο πρώτα σετ δεν είχε την παραμικρή αντίσταση και μόνο στο τρίτο σετ οι παίκτες του κ. Σκρέτα προσπάθησαν να πάρουν κάτι από το ματς. Στο πρώτο σετ το Νεώριο άντεξε να ακολουθεί έως το 12-12, όπου στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάτησαν... γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ και έφτασαν εύκολα στο 14-25. Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους Συριανούς αφού ξεκίνησαν με σερί 0-9 κι από εκεί και πέρα ήταν δύσκολο το Νεώριο να ακολουθήσει. Στο τρίτο και τελευταίο σετ παίχτηκε ένα ωραίο και υψηλού επιπέδου παιχνίδι με τους αθλητές και των δύο ομάδων να βγάζουν αρκετές από τις αρετές τους. Κυρίως οι Συριανοί έδειξαν ότι μπορούν να αποδώσουν καλύτερα και να παίξουν στα ίσα τον οποιονδήποτε αντίπαλο. Όμως με μόλις δύο παιχνίδια είναι αδύνατο να συμβεί αυτό.

Τέλος, στη Β' κλειστή αίθουσα του αθλητικού Κέντρου βρέθηκαν αρκετοί φίλοι του αθλήματος και στάθηκαν στο πλευρό των Συριανών αθλητών.

Ο προπονητής της ομάδας του ΑΣΕ Νεωρίου Χρήστος Σκρέτας μετά το τέλος του αγώνα μίλησε για το ματς με την Κω, αλλά και το που κρίθηκε το παιχνίδι.

"Οι αντίπαλοι μας ήταν σε εμάς γνωστοί καθώς είχαμε βρεθεί αντιμέτωποι και πέρυσι στην αντίστοιχη φάση για το πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων. Γνωρίζαμε ότι είναι μια δεμένη ομάδα με εξαιρετικούς αθλητές και προσπαθήσαμε να δουλέψουμε στο μπλοκ και την υποδοχή. Στο πρώτο σετ μπήκαμε δυνατά μέχρι το 12-12, όπου λυγίσαμε από το πολύ καλό σερβίς τους χωρίς να έχουμε λύσεις και έτσι βρεθήκαμε πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ με 0-1 σετ. Παρόλο που κάναμε αλλαγή περιστροφής στο 2ο σετ, βρεθήκαμε από νωρίς πίσω στο σκόρ, από το πολύ καλό και κατευθυνόμενο σέρβις και δεν καταφέραμε να το μαζέψουμε. Στο τρίτο σετ πάλι με αλλαγή περιστροφής μπήκαμε πολύ δυνατά, το μπλοκ και η υποδοχή δούλεψαν, αλλά σε αντίθεση με τους αντίπαλους μας το σέρβις μας ήταν αδύναμο και δεν καταφέραμε σε κρίσιμα σημεία προς το τέλος να κάνουμε την υπέρβαση. Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους παίχτες μου γιατί με 2 μόνο παιχνίδια ολόκληρη την χρονιά έδειξαν λίγα καλά στοιχεία. Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φίλους των αθλητών, τις οικογένειες τους καθώς και τους φίλους του αθλήματος που παρευρέθησαν στο γήπεδο και υποστήριξαν την προσπάθεια και των δύο ομάδων. Εύχομαι στον Α.Ο Αθλοπαιδιών Κω και στον προπονητή κ. Χατζηνικολάου καλή επιστροφή και καλή συνέχεια στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα".

Το ματς

1ο σετ

Ο Χατζηνικολάου άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι (0-1), έπειτα από φάση διαρκείας. Ο Κωνσταντόπουλος με άσο έκανε το 1-3 και στη συνέχεια ο Παλαιτσάκης μείωσε για το Νεώριο σε 2-3. Με μπλοκ πάνω στον 12696464 1649316705320489 1418608395 oΚουλούρα έγινε το 2-5 και ο Περής με άσο έφερε την ομάδα της Κω στο +4 (2-6). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πάνω στο φιλέ και ο διαιτητής του αγώνα έδωσε πόντο στο Νεώριο (3-7). Ο Κουλούρας με μπλοκ έκανε το 4-8, όμως ο Φραγκιάς στη συνέχεια βρήκε φιλέ και η Κως ξέφυγε πάλι με τρεις πόντους (6-9), καθώς οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει στους δύο. Κακή επίθεση από πλευράς Χατζηνικολάου και το Νεώριο μείωσε στον πόντο (8-9). Ο Χατζηνικολάου έκανε με επίθεση στην πίσω ζώνη το 9-11 και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 10-11 έπειτα τον πρώτο χρόνο του Αργυρού. Ο Μωρές πήρε το μπλοκ άουτ και η ομάδα από την Κω ξέφυγε με τέσσερις πόντους 11-15, αφού στο σημείο αυτό πάτησε... γκάζι. Ο Κώστογλου με κόντρα επίθεση έκανε το 11-16. Στο φιλέ σταμάτησε η μπάλα από το σέρβις του Αργυρού 12-17. 'Άσος από τον Κώστογλου 12-19, καθώς οι γηπεδούχοι αν και προσπάθησαν δεν κατάφεραν να βγάλουν άμυνα. Μπλοκ του Χατζηνικολάου πάνω στον Φραγκιά και το σκορ έγινε 14-23. Ο Γιαννόπουλος έκανε το 14-24 και στη συνέχεια ο Κώστογλου με άσο ολοκλήρωσε το σετ για την Κω με 14-25 (0-1).

2 σετ

Άουτ πέρασε η επίθεση από τον Συριανό αθλητή Φραγκιά και η Κως άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια ο Χλοπάνης έκανε το 0-2. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-3 και ο Χατζηνικολάου με άσο το 0-5. Ο ίδιος παίκτης παρέμεινε στην γραμμή του σέρβις αφού οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να τον βγάλουν και με διαδοχικούς άσους έκανε το 0-7 και το 0-8. Τελικά ο Παλαιτσάκης έσπασε το σερί 0-9 των φιλοξενούμενων για να κάνει το 1-9. Άουτ πέρασε η μπάλα έπειτα την επίθεση του Κώστογλου 2-9, στη συνέχεια όμως ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-10. Ο Χατζηνικολάου με κόντρα επίθεση έφερε τη διαφορά και πάλι στο +9 2-11, ενώ ο Μωρές έκανε το 3-13. Άσχημο τελείωμα από πλευράς Αργυρού 3-14 και ο Κώστογλου τελείωσε ακόμη μια μπάλα 3-15. Με διπλό μπλοκ πάνω στον Αργυρό το σκορ έγινε 3-16 και ο Φραγκιάς έκανε το 4-16. Στο φιλέ σταμάτησε η μπάλα από το σέρβις τους Κώστογλου 5-17. Ο Μωρές με άλμα στο... θεό έκανε το 5-18. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν φιλέ και ο διαιτητής κ. Μπαρμπούνης έδωσε τον πόντο στο Νεώριο 7-19. Μπλοκ του Φραγκιά 8-19, ενώ άουτ πέρασε το σέρβις του Χατζηνικολάου 9-20. Ο Παλαιτσάκης έφερε τη διαφορά στο -10 (10-20). Ο Ζαμάγιας έκανε το 10-21. Διπλή μπαλιά από τους φιλοξενούμενους 12-22. Ο Κώστογλου πήρε το μπλοκ άουτ για το 12-23 και ο ίδιος παίκτης έφερε την Κω μία ανάσα από το 0-2 (12-24). Ο Μωρές πήρε το μπλοκ άουτ και ολοκλήρωσε το σετ με 13-25 και οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-2.

12696845 1649316901987136 973010302 o3ο σετ

Το παιχνίδι ουσιαστικά ξεκίνησε στο... τρίτο σετ, αφού οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να βάλουν τα δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Οι Συριανοί το πάλεψαν όσο μπορούσαν, όμως η ομάδα της Κω ήταν σαφώς καλύτερη και πήρε το σετ και τη νίκη. Ο Χατζηνικολάου άνοιξε το σκορ για την Κω 0-1, όμως ο Φραγκιάς έφερε το ματς στα ίσα 1-1. Δεν βγήκε άμυνα στο σέρβις του Αργυρού και το Νεώριο πέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι μπροστά στο σκορ 2-1.Το 3-1 έγινε έπειτα από κακή επίθεση παίκτης της φιλοξενούμενης ομάδας και ο Φραγκιάς έκανε με επίθεση στην πίσω ζώνη το 4-2. Ο Χατζηνικολάου μείωσε στον πόντο 4-3. Μπλοκ του Μωρέ πάνω στον Αργυρό 5-5. Ο Χατζηνικολάου έκανε το 7-8. Ο Φραγκιάς έκανε το 10-9 και ο Παλαιτσάκης πήρε έναν τυχερό πόντο αφού έβγαλε άμυνα και η μπάλα πέρασε στο αντίπαλο τερέν 11-9. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 11-11 με τον άσο του Κωνσταντόπουλου. Ο Φραγκιάς έκανε το 12-11. Ο Κώστογλου έφερε το ματς στα ίσα 12-12 με τον ωραιότερο πόντο στο ματς. Ο Αργυρός με έξυπνο πλασέ έκανε το 15-13, όμως ο Μωρές μείωσε σε 15-14 και ο Χατζηνικολάου ισοφάρισε σε 15-15. Ο Γιαννόπουλος με άσο έκανε το 15-16 και ο Χατζηνικολάου το 17-18. Ο Κώστογλου το 18-19 και ο Μωρές έφερε τη διαφορά στο +2 για την ομάδα της Κω 12-21 και ο κ. Σκρέτας κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Κώστογλου με κόντρα επίθεση διαμόρφωσε το 19-23 και ο Μωρές με άσο έκανε το 20-24. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν και πάλι στο ματς μείωσαν σε 22-24 με τον άσο του Κουλούρα όμως ο Μωρές με πόντο που πήρε κλείδωσε το σετ για την Κω (22-25) και ταυτόχρονα τη νίκη με 0-3 για την ομάδα του.

Τα σετ: 14-25 ,13-25 ,22-25

ΑΣΕ Νεωρίου (Χρήστος Σκρέτας): Χ. Κρεατσούλας, Ε. Σκουλάτος, Α. Ρηγούτσος, Ν. Αργυρός, Μ. Μαστρογιαννόπουλος, Τ. Ρούτσι, Ι. Ροσσολάτος, Μ. Παλαιτσάκης, Ι. Αργυρός, Γ. Φραγκιάς, Ν. Ρουσσουνέλος, Ε. Κουλούρας.

Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Π. Περής, Δ. Χατζηνικολάου, Σ. Κώστογλου, Δ. Μωρές, Π. Ζαμάγιας, Χ. Γιαννόπουλος, Θ. Παπαστεριάδης, Ε. Στάμογλου, Τ. Κωνσταντόπουλος, Ο. Χλαπάνης.

Πηγή: Κοινή Γνώμη (Σταύρος Μαυράκης)