Κυριακή, 28 Φεβρουαρίου 2016 00:32

Ο ΑΟΘ το «τρίποντο» κόντρα στον ΟΠΕΡ

Ο Α.Ο Θήρας επικράτησε με 3-0 σετ του ΟΠΕ Ρεθύμνου στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Η ομάδα της Σαντορίνης με αρκετές αλλαγές στο βασικό της σχήμα δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το «τρίποντο» απέναντι στην ομάδα του Ρεθύμνου που είχε σημαντικές απουσίες (Παρασκάκη, Κατερίνη) αλλά παρόλα αυτά με εξαίρεση το δεύτερο σετ στάθηκε ανταγωνιστικά.

Στο πρώτο σετ, ο ΑΟ Θήρας ξεκίνησε καλύτερα με ένα προβάδισμα (16-11, 21-17) το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους για το 1-0 σετ (25-19).

Με πίεση απο το σερβίς οι γηπεδούχες δυσκόλεψαν την υποδοχή του ΟΠΕΡ, ο οποίος έχασε νωρίς την επαφή με το σκορ( 8-4, 16-5) για να γίνει το 2-0 (25-9).

Στο τρίτο σετ, η εικόνα ήταν παρόμοια με του πρώτου με τις φιλοξενούμενες να παρακολουθούν από μικρή απόσταση (8-5, 16-11) και τον ΑΟΘ να κάνει το 3-0 σετ, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης που τον έφεραν ισόβαθμο με τον Παναθηναϊκό (σ.σ αγωνίζεται το Σάββατο στου Ρέντη) στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η γνώμη του πάγκου

Απόστολος Οικονόμου: «Με τη νίκη μας αυτή τελειώσαμε μια σειρά αγώνων με πιο εύκολους αντιπάλους και νομίζω ότι από τώρα και στο εξής αφού ξεκουραστούμε λίγο, στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στις υπόλοιπες αναμετρήσεις με στόχο τη μαθηματική εξασφάλιση της τετράδας. Σήμερα η αναμέτρηση ήταν μια καλή ευκαιρία για εμάς ώστε να παίξουν όλες οι κοπέλες από την απόδοση των οποίων έμεινα ευχαριστημένος».

Θανάσης Ντζαφέρης: «Εμείς είχαμε σημαντικές ελλείψεις, αλλά ούτως ή άλλως υπάρχει διαφορά με την Θήρα που έχει και διαφορετικούς στόχους με εμάς., Το παλέψαμε ήμασταν ανταγωνιστικοί για δύο σετ τουλάχιστον, αν και δεν περιμέναμε κάτι ιδιαίτερο σήμερα. Μας έχουν απομείνει ακόμη τέσσερα παιχνίδια και θα κάνουμε τα πάντα για να τα κερδίσουμε στην προσπάθεια που κάνουμε για την παραμονή».

Τα σετ: 25-19, 25-09, 25-20

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Καραφουλίδου 8 (5/10 επ., 3 άσοι), Κιγιάκοβα 12 (9/20 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 23% άριστες), Οικονομίδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Μουντάκη 3 (2/14 επ., 1 άσο, 33% υπ. – 22% άριστες), Σκορδίλη 1 (1/3 επ.), Βίντοβιτς 9 (7/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αρτακιανού-λ (50% υπ. - 20% άριστες) / Βουβούλη -λ (67% υπ. – 33% άριστες), Μπρίνκμαν 12 (7/10 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Τσβέτκοβα 3 (2/4 επ., 1 άσο), Βεργίδου 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ).

ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης) Κογεράκη, Αλεξίου, Κλεισιάρη 6 (6/25 επ., 32% υπ. - 27% άριστες), Τσελάνη 1 (0/4 επ., 1 άσο), Λαγουδάκη 16 (12/32 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 42% άριστες), Ξαγοραράκη Β. 2 (0/6 επ., 2 άσοι), Παπουτσή -λ (43% υπ. - 29% άριστες) / Παπαδάκη.