Δευτέρα, 25 Απριλίου 2016 22:01

Come back για τον Φοίνικα

O Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ στον 3ο τελικό του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα» και έμεινε στο παιχνίδι της διεκδίκησης του τίτλου.

Με πρώτους σκόρερ τους Ντόκιτς, Κάλντγουελ και με ανατροπή στο σκορ στο 3ο σετ οι συριανοί πήραν δίκαια τη νίκη και μείωσε σε 1-2 τις νίκες στη σειρά των τελικών.

Το τέταρτο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για τη Μεγάλη Πέμπτη 28 Απριλίου στις 19.00 (Novasports) στο PAOK Sports Arena.

Εκεί ο ΠΑΟΚ εφόσον νικήσει θα έχει την ευκαιρία να τελειώνει με την υπόθεση του τίτλου, διαφορετικά τα πάντα θα κριθούν σε πέμπτο και τελευταίο αγώνα την Πέμπτη 5 Απριλίου στη Σύρο.

Τα 11 σετ μπολ του Φοίνικα

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το 1ο σετ το οποίο και κατέκτησε ο Φοίνικας μετά από πολλές εναλλαγές στο σκορ. Τα σερβίς του Σεπέδα έφεραν προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ 5-1, αλλά ο Φοίνικας απάντησε με τα σερβίς του Ανδρεάδη και προσπέρασε 11-10. Το 14-12 του Φοίνικας έγινε 15-14 για τον ΠΑΟΚ με νέες... φωτοβολίδες του Σεπέδα από τα 9μ. Με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη και μπλοκ του ίδιου ο Φοίνικας πέρασε πάλι μπροστά 16-15 ενώ με την άουτ επίθεση του Σεπέδα και τον άσσο το Ντόκιτς η διαφορά άνοιξε στο +3 (20-17). Ο Φοίνικας έφτασε στο 24-21 με την επίθεση του Παπαδόπουλου και άουτ του Λι, αλλά ο Αμερικανός μείωσε σε 24-22, ο Γιαμπλόκσκι πήγε στο σερβίς και με δύο άσσους ισοφάρισε σε 24-24. Ο ΠΑΟΚ είχε ένα σετ μπολ στο 26-25 που έγινε με επίθεση του Σεπέδα. Μετά από μεγάλες μάχες στο φιλέ και τον Φοίνικα να χάνει συνολικά 11 σετ μπολ ο Κάλντγουελ με επίθεση και ο Ανδρεάδης με άσσο έκαναν το 35-33 για το 1-0 σετ. Μάλιστα ο ΠΑΟΚ εικαλέστηκε το διαιτητικό βίντεο αλλά δικαιώθηκε η υπόδειξη του διαιτητή Μυλωνάκη.

Η ισοφάριση

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ όπου είχε προβάδισμα 11-9, αλλά ο ΠΑΟΚ με δύο πόντους του Σεπέδα και ένα λάθος του Κάλντγουελ πέρασε μπροστά 12-11, ενώ στο 16-14 άνοιξε τη διαφορά με δύο επιθέσεις και έναν άσσο του Χιμένες που εκτίναξε τη διαφορά στο 21-16 κρίνοντας το σετ υπέρ του δικεφάλου με 25-20.

Το καθοριστικό 3ο σετ

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 3ο σετ όπου και πάλι είχαμε μεγάλες εναλλαγές στο σκορ. Το 5-3 για τον ΠΑΟΚ, έγινε 6-5 για τον Φοίνικα ξέφυγε και με 13-11. Εκεί ο ΠΑΟΚ με τρία σερί μπλοκ από τον Λι και καλές άμυνες έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε 16-13 και αργότερα 20-17. Ηταν η σειρά του Φοίνικα να απαντήσει με σερί 3-0 από τα σερβίς του Ντόκιτς για το 20-20. Στο 23-23 ο Λι κάρφωσε άουτ με τον Φοίνικα να φτάνει σε σετ μπολ, ο Σεπέδα με επίθεση ισοφάρισε (24-24) και το σετ τελείωσε με δύο επιθέσεις του Ντόκιτς ύστερα από κακή υποδοχή του ΠΑΟΚ.

Η επισφράγιση της νίκης

Η κατάκτηση του 3ου σετ και το προβάδισμα με 2-1 γέμισε αυτοπεποίθηση τους παίκτες του Ντούσκο Νίκολιτς που στο 4ο σετ πίεσαν περισσότερο στο σερβίς και με σερί 7-0 ξέφυγαν στο σκορ με 12-4. Ο ΠΑΟΚ μέχρι το τέλος του σετ μείωσε σε 24-20 αλλά ο αγώνας τελείωσε με άσσο του Λάππα. Ο ΠΑΟΚ επικαλέστηκε πάλι το διαιτητικό βίντεο αλλά και πάλι δικαιώθηκαν οι διαιτητές.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Θεμελής

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-20, 35-33
2ο σετ: 8-5, 14-16, 16-21, 20-25
3ο σετ: 7-8, 13-16, 20-21, 26-24
4ο σετ: 8-4, 16-8, 21-15, 25-20

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 9 άσσους, 68 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 9άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (35-33, 20-25, 26-24, 25-20) σε 133'

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Φέργκιουσον 6 (3/7 επ, 3 μπλοκ), Πάρις 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 15 (15/26 επ, 50% υπ - 29% άριστες), Ντόκιτς 28 (22/41 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 11 (6/10 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 14 (14/31 επ, 60% υπ - 47% άριστες) / Ζήσης (λ, 72% υπ - 61% άριστες), Ηλίας, Μουρούτης, Λάππας 11 (7/10 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 61% υπ - 50% άριστες)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 13 (9/22 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ - 21% άριστες), Κουρνέτας, Σεπέδα 31 (29/54 επ, 2 άσσοι), Λι 14 (5/8 επ, 1 άσσος, 8 μπλοκ), Σμαραγδής 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 12 (9/16 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ - 31% άριστες) / Γκαράς (λ, 39% υπ - 35% άριστες), Ντίνας 1 (μπλοκ), Τερζής 1 (1/1 επ), Σαμπανάϊ, Τακουρίδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Εφραιμίδης, Καρασαββίδης.

* Λόγω της απεργίας της ΠΟΕΣΥ - ΕΣΗΕΑ δεν θα δημοσιευτεί ρεπορτάζ και δηλώσεις.

VOLLEY LEAGUE «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ»
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ
(Ο τίτλος κρίνεται στις 3 νίκες)

1ος τελικός - Τρίτη 19 Απριλίου 2016
Δημήτρης Βικέλας, Ερμούπολη: Φοίνικας Σύρου - ΠΑΟΚ  0-3 (22-25, 23-25, 14-25) (νίκες: 0-1)

2ος τελικός - Παρασκευή 22 Απριλίου 2016
PAOK Sports Arena: ΠΑΟΚ - Φοίνικας Σύρου 3-1 (25-21, 17-25, 25-23, 25-18) (νίκες: 2-0)

3ος τελικός - Μ.Δευτέρα 25 Απριλίου 2016
Δημήτρης Βικέλας, Ερμούπολη: Φοίνικας Σύρου - ΠΑΟΚ 3-1 (35-33, 20-25, 26-24, 25-20) (νίκες: 1-2)