Κυριακή, 30 Οκτωβρίου 2016 21:55

Ήττα από τον Ηρακλή

Τη δεύτερη νίκη του επί του Φοίνικα Σύρου μέσα σε διάστημα μία εβδομάδας σημείωσε ο Ηρακλής και μάλιστα με το ίδιο σκορ, 3-1 σετ. Αυτή τη φορά ο «γηραιός» νίκησε για το πρωτάθλημα στην έδρα του και έπιασε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς.

Ο Φοίνικας μετά το Λιγκ Καπ έχασε από τον Ηρακλή και για το πρωτάθλημα ωστόσο αυτή τη φορά έχασε πολλές ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ, ενώ για λεπτομέρειες έχασε το 4ο σετ χάνοντας την ευκαιρία να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Κορυφαίος του Ηρακλή ήταν και πάλι ο Ρώσος Λεβάν Καλαντάντζε ο οποίος μάλιστα πριν την έναρξη της αναμέτρησης τιμήθηκε για την ανάδειξη του ως mvp της 1ης αγωνιστικής. Ο Καλαντάντζε σημείωσε 35 πόντους με 30/52 τελειωμένες επιθέσεις.

Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όπου ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα με τα σερβίς του Πέντσεφ και με μπλοκ του Καλαντάντζε στον Σούρδι ξέφυγε με 9-6 και 11-9. Εκεί ο Φοίνικας  με τον Σούρδι στο σερβίς και τον Μρντακ εκτελεστή έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 13-11. Η διαφορά ανέβηκε και στο +3 (15-12) όταν ο Όβερμαν έκανε μπλοκ.

Επτά σετ μπολ ο Φοίνικας

Πάλι με τον Όβερμαν (πήρε άσσο) ο Φοίνικας έκανε το 19-16, ενώ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το 24-22.  Ο Καλαντάντζε μείωσε σε 24-23 και ο Μρντακ κάρφωσε άουτ σε κόντρα επίθεση που είχε ευκαιρία να τελειώσει το σετ. Ο Ηρακλής ισοφάρισε (24-24). Ο Μρντακ κάρφωσε πάλι άουτ (25-24), αλλά το λάθος του Ριζόπουλου έφερε πάλι μπροστά τον Φοίνικα 26-25. Οι συριανοί είχαν συνέχεια τα σετ μπολ (27-26, 28-27, 29-28, 30-29 και 31-30 με τον Μρντακ αλλά ο Ηρακλής με τρεις πόντους του Καλαντάντζε (επίθεση, μπλοκ στον Σούρδι και νέα επίθεση) πήρε το σετ 33-31 και έκανε το 1-0 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών από τους γηπεδούχους. Είχε προηγηθεί (στο 30-31) κίτρινη κάρτα στον Πάρις.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής με τα σερβίς του Γάτση ξεκίνησε με σερί 5-0, ενώ οι συριανοί έδειχναν εκνευρισμένοι από την απώλεια του 1ου σετ. Ο Φοίνικας μείωσε σε 12-11 αλλά με νέο σερί 4-0 ο Ηρακλής ξέφυγε 16-11 και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 2-0 σετ.

Μείωσε ο Φοίνικας

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ με τον Ηρακλή να ξεφεύγει 7-4, αλλά ο Φοίνικας να απαντάει με καλές άμυνες και κόντρα επιθέσεις του Μρντακ φέρνοντας το ματς στα ίσια (10-10). Πόντο πόντο φτάσαμε στο 20-20 και με την υπέρβαση του Πέντσεφ οι συριανοι προηγήθηκαν 21-20, ενώ με μπλοκ των Εφραμίδη, Χήρα πάνω στον Κοπρίβιτσα έγινε το 23-21 και το σετ τελείωσαν για τον Φοίνικα οι Μρντακ και Εφραιμίδης (25-23).

Σφράγισε τη νίκη

Συγκλονιστικό και αμφίρροπο ήταν και το 4ο σετ όπου ο Ηρακλής πάλι ξέφυγε με 9-5 με μπλοκ Γάτση στον Μρντακ και άσσο του Πέντσεφ αλλά ο Φοίνικας ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 10-10. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες και πόντο πόντο οι δύο ομάδες έφτασαν στο 23-23. Με επίθεση του Καλαντάντζε έγινε το 24-23 και με άουτ του Μρντακ τελείωσε ο αγώνας 25-23 και 3-1 σετ για τον Ηρακλή.

Διαιτητές: Θεμελης - Αβραμίδης

Διακύμανση

1ο σετ: 8-6, 13-16, 19-21, 33-31
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-22
3ο σετ: 8-7, 16-15, 20-21, 23-25
4ο σετ: 8-5, 15-16, 21-20, 25-23

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 10 άσσους, 57 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (33-31, 25-22, 23-25, 25-23) σε 123΄

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Κοπρίβιτσα 11 (9/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 39% άριστες), Καλανταντζε 35 (30/52 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πέντσεφ 7 (2/5 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κιόσης, Ριζόπουλος 6 (5/9 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 35% άριστες), Γάτσης 10 (4/11 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ)/ Μπαμπαλιούτας  (λ, 50% υπ - 36% άριστες), Χριστόφας 9 (5/9 επ, 4 μπλοκ), Πρώιος, Ηλίας.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Όβερμαν 4 (1/4 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μρντακ 26 (23/52 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πάρις 4 (1/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ), Σούρδι 17 (14/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 9 (8/17 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ -36% άριστες) / Ζήσης (λ, 37% υπ -16% άριστες) Χήρας 6 (2/5 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μάρκου 1 (1/3 επ).

O προπονητής του Ηρακλής Γιάννης Ορφανός είπε: «Κρατάω ένα 3ποντο μου ήρθε με δυσκολία. Η Σύρο σήμερα ήτανε πολύ πιο ανταγωνιστική. Μα δυσκόλεψε και δημιούργησε ένα εκνευρισμό στην ομάδα. Ενώ παίρναμε τις διαφορές δεν καταφέραμε να το κρατήσουμε και στο 4ο σετ. Και από εκεί και πέρα υπήρχε έντονος εκνευρισμός . Κρατάμε το 3ποντο, είναι άλλωστε η 4η συνεχόμενη νίκη. Αρχίζει η ομάδα και δείχνει χαρακτήρα».

Ο ακραίος Δημήτρης Ριζόπουλος είπε: «Σημαντική νίκη, δεν είναι 3ποντο, είναι 6ποντο. Είμαστε δυο ομάδες που έχουμε τους ίδιους στόχους. Έγινε καλή εμφανίσει κοιτάμε την συνεχεία. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε αυτόν τον υπέροχο κόσμο και θέλουμε την Μικρα γεμάτη κάθε φορά».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ντούσκο Νικόλιτς δήλωσε: «Ήταν ένας δυνατός αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Πολλά συγχαρητήρια στον Ηρακλή. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε ενώ μπήκαμε δυναμικά. Εμείς θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε»

Ο ακραίος του Φοίνικα Σύρου Δημήτρης Εφραιμίδης είπε: «Ηταν δυνατός αγώνας. Ο Ηρακλής έχει μια πολύ καλύτερη ομάδα από πέρυσι και έπαιξε πολύ καλά μέσα στην έδρα του. Κι εμείς όμως παίξαμε καλά, πήγαμε να κάνουμε το 2-2 αλλά κρίθηκε στις λεπτομερείες. Καλή συνέχεια στον Ηρακλή αλλά και σε εμάς»