Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 654

Σάββατο, 21 Ιανουαρίου 2017 23:09

«Τρένο» η Ηλιούπολη, εύκολα Ολυμπιακός και Μακεδόνες

Την ανοδική της πορεία συνεχίζει η Ηλιούπολη το 2017, καθώς λίγες ημέρες από το παραλίγο.. πατατράκ επί του Παναθηναϊκού, σειρά είχε η μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Θέτιδας στο τάι-μπρέικ. Εύκολη βραδιά για Ολυμπιακό, στην πέμπτη θέση σταθερά οι φορμαρισμένοι Μακεδόνες.

Χωρίς μεγάλες εκπλήξεις ολοκληρώθηκε το πρώτο πιάτο της 14ης αγωνιστικής στην Α1 γυναικών στο βόλεϊ. Ο Ολυμπιακός με συνοπτικές διαδικασίες έφυγε νικητής από το Μαρκόπουλο, επικρατώντας εύκολα επί της τοπικής ομάδας με 0-3, ενώ οι Μακεδόνες δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα επί της ουραγού ΑΕΚ, παίρνοντας την νίκη με 3-1. Τα φώτα στραμμένα και πάλι στην Ηλιούπολη, η οποία μετά την εκτός έδρας νίκη επί του Πανναξιακού, λίγο έλειψε να κερδίσει και τον Παναθηναϊκό την περασμένη Τετάρτη , ενώ σήμερα πέρασε και από την Θέτιδα, κερδίζοντας με 2-3, αποδεικνύοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

ΑΠΣ ΘΕΤΙΣ - ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 2-3

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με πολλές ανατροπές. Η Θέτιδα κατέκτησε το πρώτο σετ, ωστόσο η Ηλιούπολη έκανε την ανατροπή για το 2-1 για να αντιδράσει άμεσα η ομάδα της Βούλας για να οδηγηθεί το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί η Θέτιδα προηγήθηκε με 6-3, ωστόσο η Ηλιούπολη ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος καθώς πήρε το 5ο σετ με 16-14 και μαζί τους δύο βαθμούς της νίκης.

Η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη έφτασε τους 17 βαθμούς, σε αντίθεση με την ομάδα του Σούλη Τουρσούγκα που είναι στους 7.

Με φόρα από τις τελευταίες πολύ καλές εμφανίσεις μπήκε η Ηλιούπολη στο πρώτο σετ (3-8, 16-20) αλλά η Θέτιδα μετά τα μέσα του σετ φάνηκε να αφυπνίζεται και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν στο 23-23 και κατάφεραν να κάνουν το 1-0 με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, η Ηλιούπολη είχε λύσεις στο μπλοκ και την επίθεση ενώ διατήρησε παράληλα μια μικρή διαφορά (19-22) για να φτάσει στην ισοφάριση με 21-25.

Το τρίτο σετ δεν ξεκίνησε καλά για τη Θέτιδα που είδε την Εσντέλ να προσγειώνεται άτσαλα... αλλά η διαγώνια των γηπεδούχων παρά το μικρό διάστρεμα και αφού τις έδεσαν το πόδι χαμηλά συνέχισε κανονικά μέχρι το τέλος του ματς. Το συμβάν κάπως αποσυνόνισε τη Θέτιδα ενώ σε συνδυασμό με τη δυσκολία των γηπεδούχων να σταματήσουν στο φιλέ την Ηλιούπολη η διαφορά άνοιξε (13-20) και οι φιλοξενούμενες έκαναν το 1-2 με 19-25.

Στο τέταρτο σετ, η Θέτιδα επέστρεψε ξανά (8-3, 17-12) και δεν άφησε μεγάλα περιθώρια για αντίδραση στην Ηλιούπολη, κατακτώντας το σετ με 25-20.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» του τάι μπρέικ η Θέτιδα είχε τον έλεγχο μέχρι το 10-9, εκεί η Ηλιούπολη με την έμπειρη Γκλιγκόροβιτς να μοιράζει σωστά κατάφερε να φτάσει πρώτη στο ματς μπολ (12-14). Η ομάδα της Βούλας βρήκε τη δύναμη και ισοφάρισε αλλά η Ηλιούπολη ήταν αυτή που απέδρασε με ένα σπουδαίο διπλό (14-16).

Τα σετ: 2-3 (25-23, 21-25, 19-25, 25-20, 14-16)

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Τουρσούγκας): Μελετιάδη, Κιουτσούκη, Αργυροπούλου, Φρέντς, Γιόβιτς, Εσντέλ, Ξηνταρά (λ), Τουρνάκη, Χατζηκωνσταντά, Τοντάι
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Γκρέκα, Κοκίου (λ), Ματσούκα, Τσουμήτα

Σούλης Τουρσούγκας: «Από το σημερινό ματς κρατάμε την αγωνιστικότητά μας. Πιστεύω ότι ακόμα τίποτα δεν έχει τελειώσει. Αγώνα με αγώνα θα πηγαίνουμε καλύτερα».

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Πολύ σημαντικό δίποντο απέναντι σε μια πολύ ανανεωμένη και δύσκολη ομάδα. Δέκα σετ σε 3 μερες, η αλήθεια είναι ότι είχαμε να παλέψουμε και την κούραση. Συγχαρητήρια στα κορίτσια. Κοιτάμε μπροστά στο επόμενο παιχνίδι».

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Ήταν η 13η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, που συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ. Εκεί υπήρχε μάχη πόντο με πόντο μέχρι το 11-12 με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 12-16 και να διατηρεί αυτή τη διαφορά ως το τέλος.

Στα δυο επόμενα σετ όμως οι ερυθρόλευκες πίεσαν στο σερβίς, δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή του ΑΟΜ και έφτασαν εύκολα στη νίκη στρέφοντας πλέον την προσοχή τους στις Ευρωπαϊκές μάχες με την Τσανάκαλε.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 18-25, 17-25)

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ(Νικολάκης): Δικαιούλια 3 (3/4 επ.), Σόουζα 6 (2/3 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Μερκάντο 12 (10/32 επ., 2 μπλοκ), Κλάιν 6 (6/21 επ., 26%υπ.-23%αρ.), Φακοπουλίδου 2 (2/7 επ., 30%υπ.-20%αρ.), Διάλα 4 (3/6 επ., 1 άσος), Ιακωβίδου –λ (11%υπ.-11%αρ.)/ Νικολογιάννη 4 (2/5 επ., 2 άσοι, 13%υπ.-13%αρ.), Καρακάση, Λιαγκή 1 (1/2 επ.), Πατεράκη 1 (1 μπλοκ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (3/6 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μαλασάι 13 (6/18 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ, 29%υπ.-29%αρ.), Λαμπρούση 9 (7/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Τσίμα 9 (6/18 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 57%υπ.-36%αρ.), Χριστοδούλου 4 (3/4 επ., 1 άσος), Χίπε 17 (16/35 επ., 1 μπλοκ), Κονόμη –λ (50%υπ.-42%αρ.)/ Βλαχάκη, Τέζα

Γιάννης Νικολάκης: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό και του εύχομαι καλή επιτυχία στις Ευρωπαϊκές του αναμετρήσεις. Δεν ήταν ένα ποιοτικό παιχνίδι, αλλά σαφέστατα ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, ήταν σοβαρός και πήρε δίκαια τη νίκη. Εμείς κυνηγάμε τους στόχους που έχουμε θέσει από τη αρχή της χρονιάς με τη διοίκηση και βλέπουμε τα επόμενα παιχνίδια».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: Σε μερικές στιγμές του αγώνα κάναμε κάποια λάθη όμως και σε κάποιες άλλες παίξαμε πολύ καλά. Σίγουρα είμαστε ικανοποιημένοι για τη νίκη και τους τρεις πόντους όμως είναι δεδομένο ότι μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα. Αυτό περιμένουμε να συμβεί στο επόμενο παιχνίδι με την Τσανάκαλε»

ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ - ΑΕΚ 3-1

Οι Μακεδόνες σκαρφάλωσαν στην 5η θέση της βαθμολογίας, ξεπερνώντας το Μαρκόπουλο. Αυτή είναι η 4η συνεχόμενη επικράτηση για την ομάδα του Σκουλικάρη.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 25-20, 19-25, 25-23)

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Πολυνοπούλου, Στεφανίδου, Τσαγκαράκη-λ / Μυρίδου –λ, Παπαδοπούλου, Τσουκαλά, Σπανού.
ΑΕΚ (Σαμαράς): Νούσια, Αργυροπούλου, Κουτρουμπή, Καρατερζή, Ζίγκα, Γεωργαντά, Μπελιά –λ / Βενέτη, Καλαφατάκη, Βάθη, Φιλιπιόνκα

Μανώλης Σκουλικάρης: «Συγχαρητήρια στα κορίτσια γιατί κερδίσανε 4ο σερί ματς… Παρά το κρύο στο γήπεδο ξεκινήσαμε καλά και μετά το 2-0 θελήσαμε να δώσουμε χρόνο συμμετοχής και σε άλλα κορίτσια με αποτέλεσμα να χάσουμε το ρυθμό μας. Στο δ’ σετ συνήλθαμε αλλά στο 24-17 πιστέψαμε ότι τελείωσε το ματς και παραλίγο να το πληρώσουμε. Τέλος καλό, όλα καλά και το μυαλό μας τώρα είναι στην Σαντορίνη».

Γιώργος Σαμαράς: «Κάναμε άλλη μια καλή εμφάνιση, είμαστε λίγο απογοητευμένοι γιατί θα μπορούσαμε να έχουμε και βαθμολογικό όφελος, αλλά χάσαμε δίκαια από έναν ανώτερο αντίπαλο. Συνεχίζουμε την προσπάθεια ως το τέλος με ψηλά το κεφάλι».