Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 654

Κυριακή, 29 Ιανουαρίου 2017 20:39

Πέρασε και από την Φιλαδέλφεια, μια ανάσα από ΠΑΟ

Εύκολο απόγευμα είχε ο Πανναξιακός απόψε στην Νέα Φιλαδέλφεια, αφού χωρίς να ανεβάσει στροφές κατάφερε και πήρε την νίκη επί της ΑΕΚ με 0-3.

Η ομάδα του Γιώργου Ρούση έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση εν όψει της δύσκολης συνέχειας για Πρωτάθλημα και Κύπελλο. Η αναμέτρηση με τις «κιτρινόμαυρες» ήταν μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία ώστε να γίνουν ορισμένες δοκιμές, ενώ αξιοσημείωτο ότι στην διάρκεια του ματς, πήραν χρόνο αθλήτριες πέραν από τις βασικές, κάτι που δείχνει ότι ο έμπειρος κόουτς υπολογίζει σε όλο το έμψυχο δυναμικό που διαθέτει την φετινή σεζόν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Παρά τη διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων, η ΑΕΚ προσπαθούσε να φανεί ανταγωνιστική ενώ ο Πανναξιακός πατούσε γκάζι και «έχτιζε» μεγάλες διαφορές με τον κόουτς της νησιωτικής ομάδας να κάνει συνεχώς αλλαγές προσώπων.

Στο πρώτο σετ, η Ένωση βρισκόταν κοντά στο σκορ μέχρι το 10-11, όταν ο ΠΑΟΝ με πίεση από το σερβίς και επιθετική πολυφωνία έφτασε στο +7 (13-20) για το 0-1 σετ με 17-25.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τις φιλοξενούμενες στο +9 (11-20) να κάνουν το 0-2 (17-25) αλλά και στο τρίτο με της διαφορά στο +10 (13-23) με την ΑΕΚ να ροκανίζει και το σετ να ολοκληρώνεται 19-25.

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Σαμαράς: «Ότι είναι στα μέτρα μας το πολεμάμε, ότι δεν είναι το αφήνουμε. Αυτό συνέβη σήμερα. Εμείς κοιτάμε τώρα την αναμέτρηση του Κυπέλλου με τον Ηρακλή Κηφισιάς που είναι μια ομάδα στα μέτρα μας».

Γιώργος Ρούσης: «Το κέρδος για εμάς είναι ότι ήμασταν σοβαροί σε όλο το ματς και όλα τα κορίτσια κράτησαν τον αγωνιστικό ρυθμό που έπρεπε. Το κέρδος είναι διπλό για εμάς και τώρα κοιτάμε τη δύσκολη συνέχεια σε Κύπελλο και πρωτάθλημα».

Τα σετ: 16-25, 17-25, 19-25

Οι συνθέσεις:
ΑΕΚ (Σαμαράς): Νούσια, Βάθη, Αργυροπούλου, Ζίγκα, Γεωργαντά, Φιλιπιόνκα, Μπελιά –λ / Καράτερζη, Καλαφατάκη, Κουτρουμπή
Πανναξιακός (Ρούσης): Φρέσκο, Πότοκαρ, Τοτσίδου, Δρακουλίδου, Ξαγοραράκη, Ζακχαίου, Κακουράτου λ. /Κατερίνη, Σεφεριάδου, Αναγνώστου