Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 528

Σάββατο, 11 Φεβρουαρίου 2017 19:37

Το πάλεψε αλλά έχασε στα σημεία ο Πανναξιακός

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του ντέρμπι απέναντι στον Πανναξιακό, με την ομάδα της Νάξου να δείχνει ένα καλό πρόσωπο σε γενικές γραμμές, αλλά τελικά λύγισε στην ανωτερότητα του πρωτοπόρου και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ.

O Ολυμπιακός με κεκτημένη ταχύτητα από την ευρωπαϊκή του επιτυχία επί της Τσανάκαλε μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει νικηφόρα το ντέρμπι με τον Πανναξιακό και να κλειδώσει ουσιαστικά την πρώτη θέση παίρνοντας διαφορά ασφαλείας από τον 2ο Παναθηναϊκό.

Ο προπονητής του ΟΣΦΠ δεν χρησιμοποίησε την Κατερίνα Γιώτα ενώ κράτησε εκτός του 2ου και 3ου σετ την Λαζάρεβιτς λόγω μικροενοχλήσεων.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό να παίρνει το πρώτο προβάδισμα στο 14-13 με καρφί της Χίπε. Από εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον έλεγχο, έφτασαν στο 22-19 με την Εμμανουηλίδου και πήραν το πρώτο σετ με 25-21, μετά από 27’ αγωνιστικά λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7 με τον Πανναξιακό να ακολουθεί στο σκορ χωρίς να αφήνει την ομάδα του Πειραιά να ξεφύγει έως το 13-14. Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός με ένα εκπληκτικό σερί 9-0 πήγε στο 22-14 με τον Πανναξιακό να απαντάει με ένα σερί 6-0 πλησιάζοντας και πάλι στους 2 πόντους. Και πάλι όμως η ομάδα του Κοβάσεβιτς πιο συγκεντρωμένη κατάφερε να τελειώσει και αυτό το σετ με 25-21 γράφοντας το 2-0.

Στο τρίτο ( και τελευταίο) σετ, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύθηκε την κούραση του Πανναξιακού και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Νάξου, που πλέον βλέπει τον αγώνα της ερχόμενης Τετάρτης κόντρα στον ΑΟ Θήρας, σε ένα παιχνίδι που ο νικητής του θα πάρει το εισιτήριο για το φαϊναλ φορ του κυπέλλου Ελλάδας

Τα σετ: 25-21 (27’), 25-21( 28’), 25-17 (24’)