Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 654

Κυριακή, 05 Μαρτίου 2017 20:20

Κυπελλούχος στις.. καρδιές μας!

Ο Πανναξιακός σαν ο μεγάλος πρεσβευτής των Κυκλάδων, κοίταξε τα μάτια τον πανίσχυρο Ολυμπιακό, ωστόσο στο τέλος φάνηκε να μένει από δυνάμεις (1-3 σετ). Απίστευτη η παρουσία του κόσμου που «κατάπιε» την ερυθρόλευκη εξέδρα του..Τάκη Τσουκαλά!

Πολύ όμορφες εικόνες στο κλειστό της Γλυφάδας αυτή την ώρα με τους φίλους του Πανναξιακού να δίνουν ρεσιτάλ εξέδρας, παρά την ήττα της ομάδας τους από τον ανώτερο και πολύ υψηλού μπάτζετ Ολυμπιακού. Οι «μπλε» το πάλεψαν. Πήραν και το πρώτο σετ. Ωστόσο πλήρωσαν την κούραση (αφού χθες το παιχνίδι πήγε στα 5 σετ) αλλά και κάποια ατομικά λάθη, ενώ ο Ολυμπιακός έδειξε ότι αυτόν τον καιρό δεν έχει αντίπαλο στις εγχώριες διοργανώσεις.

Έδειξε ότι μπορεί

Με.. σπασμένα τα φρένα μπήκε στο πρώτο σετ ο Πανναξιακός, αφού από την αρχή προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Πιέζοντας από την θέση του σέρβις, αλλά και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από την Κατερίνα Ζακχαίου, η οποία σημειωτέον έκανε ακόμα μια μεγάλη εμφάνιση, έφτασε την διαφορά στο 9-6 και λίγο μετά στο 19-12, παίρνοντας έτσι διαφορά ασφαλείας. Ο Ολυμπιακός έδειχνε να μην πατάει καλά στο γήπεδο, έτσι λοιπόν το σετ το πήρε ο και τυπικά γηπεδούχος με 25-18.

Αντεπίθεση του Ολυμπιακού

Οι «ερυθρόλευκες» όμως, όπως ήταν φυσιολογικό αντέδρασαν και στο δεύτερο σετ πήρα τα ηνία του αγώνα. Έχοντας ως κύριο συντελεστή την Χριστοδούλου, την Λαζάρεβιτς αλλά και την Χίπε, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 6-11 και λίγο αργότερα με 11-21, παίρνοντας έτσι το σετ και φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαν χέρι – χέρι στο σκορ ενώ θα μπορούσαμε να πούμε ότι ήταν και το πιο όμορφο από τα 4 συνολικά που παίχτηκαν. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, ενώ ο Πανναξιακός έδειχνε ότι με την σουπερ σταρ της ομάδας του Μόνικα Πότοκαρ μπορεί να βρει επιθετικές λύσεις, ενώ πολύτιμη βοήθεια ήταν και αυτή της Λούτσια Φρέσκο από το σερβίς. Το σκορ μετά το 10-10 έφτασε στο 20-20, μετά και από τον πόντο που χρειάστηκε η βοήθεια του replay. Κάπου εκεί όμως μίλησε η εμπειρία των παικτών του κ. Κοβάσεβιτς, ώστε το τρίτο αλλά και καθοριστικότερο σετ της αναμέτρησης να περάσει στα χέρια του Ολυμπιακού με 21-25.

Έμεινε από δυνάμεις στο τέλος

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ο Πανναξιακός έχοντας στην πλάτη του και την κούραση, αφού στο χθεσινό παιχνίδι με το Μαρκόπουλο χρειάστηκε 5 σετ για να ξεπεράσει το εμπόδιο του αντίπαλου του, έδειξε να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό του αγώνα. Η διαφορά μετά το 5-5 ξέφυγε για τον Ολυμπιακό (9-20), έτσι το τέλος βρήκε Κυπελλούχο Ελλάδας την ομάδα του Πειραιά.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βασιλειάδης

MVP: Ανα Λαζάρεβιτς (Ολυμπιακός)