Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 654

Τετάρτη, 05 Απριλίου 2017 13:13

ΓΕΛ Νάξου: "Είναι ένα τρένο με ταχύτητες..τρελές!"

Αυτά τα κορίτσια έχουν βαλθεί να τρελάνουν κόσμο. Ξέρουν να παίρνουν αυτό που θέλουν, ακόμα και αν ο αγώνας δεν πάει καλά. Αυτό έγινε και προ λίγου. Το ΓΕΛ Νάξου αν και βρέθηκε πίσω στα σετ δεν το έβαλε κάτω. Βγάζοντας "τσαμπουκά" αλλά και ψυχή, "σκούπισε" και τη Σάμο και πλέον μένει ακόμα μία νίκη, στο τελικό της Παρασκευής, για να ενταχθεί στις 4 καλύτερες σχολικές ομάδες της Ελλάδας!

Δεν έχει περάσει αρκετή ώρα από την ολοκλήρωση ενός ακόμα σπουδαίου παιχνιδιού για το σχολείο της Νάξου. Τα κορίτσια του κ. Κατσούλη κατέθεσαν αφοσίωση αλλά και πίστη για τη νίκη.

Η Σάμος αποδείχθηκε η πιο δύσκολη ομάδα μέχρι στιγμής. Κόντραραν με νύχια και με δόντια τη Νάξο.

Στο τέλος όμως κερδίζει αυτός που το θέλει πιο πολύ. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση ήταν το Κυκλαδίτικο σχολείο.

Αν και βρέθηκε πίσω στα σετ, με την πλάτη στον τοίχο, κατάφερε και βρήκε την πυγμή και κάνοντας την ολική επαναφορά, πέρασε σαν σίφουνας και από αυτό το ματς!

Τρεις ημέρες, τρεις αγώνες και ισάριθμες νίκες για το ΓΕΛ Νάξου και πλέον τα όνειρα αρχίζουν να παίρνουν σάρκα και οστά!

Το γύρισε και..πανηγύρισε

Στην διάρκεια του πρώτου σετ οι αθλήτριες της Σάμου κατάφεραν και βρήκαν τις λύσεις επιθετικά βάζοντας δύσκολα στις Ναξιώτισσες. Το 25-21 έβαλε ένα λιθαράκι σε αυτή τη σκέψη, ώστε το σχολείο της Σάμου να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα στον αγώνα.

Κάπου εκεί όμως τα πράγματα πήραν διαφορετική μορφή. Το σχολείο της Νάξου έκανε την αντεπίθεση, ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 25-23 και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ.

Στην ρώσικη ρουλέτα λοιπόν μίλησε η ποιότητα.. Το τελικό 15-13 έμελλε να είναι και το.. εμβατήριο για ξέφρενους πανηγυρισμούς!

Πήρε αμπάριζα και τη Σούδα Κρήτης και πάει με 3 X 3 στα της ..Αθήνας!

Να υπενθυμίσουμε σε αυτό το σημείο ότι το ΓΕΛ Νάξου χθες πραγματοποίησε ακόμα μια μεγάλη νίκη με 2-0 σετ, επί της Σούδα Κρήτης. (25-14, 25-13), έχοντας σαν κύρια πρωταγωνιστή την Βίλμα Αναγνώστου με κύριο συμπαραστάτη της, την Κική Βασιλάκη, οι οποίες βρέθηκαν σε εξαιρετική ημέρα και αποτέλεσαν την βάση, ώστε το σχολείο της Νάξου να είναι με το ένα πόδι στο top των Ελληνικών σχολείων!

Και τώρα τι..;

Παρασκευή με Αθηναϊκή ομάδα

Μία ημέρα ξεκούρασης για το ΓΕΛ Νάξου πλέον. Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων επανέρχεται την Παρασκευή, στον τελικό, με μία ομάδα της Αθήνας. Σε περίπτωση λοιπόν που η Νάξος κάνει αυτό που ξέρει πολύ καλά, τότε θα μιλάμε για ένα από τα 4 καλύτερα σχολεία στην Ελλάδα. Και κάτι τέτοιο θα μπορούσε να αποτελέσει από μόνο του, ένα τεράστιο θρίαμβο..

Το Sportcyclades.gr συγχαίρει τα κορίτσια της Νάξου για αυτή την σπουδαία επιτυχία τους.