Κυριακή, 22 Οκτωβρίου 2017 20:26

Νίκησε και προκρίθηκε ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας αν και τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Χαλκίδα πήρε τη νίκη – πρόκριση με 3-2. Η ομάδα του Σάσα Στεφάνοβιτς αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ δεν κατάφερε να τελειώσει το ματς και να πάρει μία άνετη νίκη, καθώς είναι ένα… μπλακ άουτ και η Χαλκίδα ισοφάρισε σε 2-2.

Με καλύτερο ρυθμό μπήκε η ομάδα της Σύρου, όπου με τον άσσο του Λινζ πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έχοντας διαφορά τριών πόντων (8-5). Η ομάδα της Σύρου με σερί 3-0 έκανε το 11-5 και ο κ. Γκολίτης κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Φοίνικας συνέχισε να ανεβάζει στροφές και με κόντρα επιθέσεις έφερε τη διαφορά στο +6 (15-9) και στη συνέχεια ο Λιζ με άσσο έκανε το 16-9. Ο Γιορντάνοφ έφερε τον Φοίνικα ακόμη πιο κοντά στο πρώτο σετ διαμορφώνοντας το 19-11. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ έφεραν την διαφορά στο -5 όμως ο Μακβίλιαν έστειλε τη μπάλα στο φιλέ από τη γραμμή του σέρβις 24-19. Ο Λινζ πήρε το μπλοκ άουτ και ο Φοίνικας έκανε το 1-0 (25-19).

Στο δεύτερος σετ ο Μαρούλης επέλεξε να παίξει με το… κέντρο και ο Φοίνικας πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έχοντας διαφορά τεσσάρων πόντων (8-4). Ο Χήρας με άσσο έκανε το 13-7 και ο κ. Γκολίτσης κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Γάτσης έκανε το 16-10 και έστειλε τις δύο ομάδες στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με τον Φοίνικα να είναι με διαφορά έξι πόντων μπροστά στο σκορ. Οι Συριανοί χωρίς πρόβλημα έφτασαν στο 2-0 με τον Γιορντάνοφ με άσσο να διαμορφώνει το 25-17.

Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο σετ μπήκαν δυνατά πέρασαν για πρώτο φορά στο μπροστά στο σκορ με 2-3 και 4-5 και 6-7, με τον Φοίνικα να κάνει στο σημείο αυτό αρκετά λάθη. Παρόλα αυτά όμως ο Χήρας έκανε το 8-7 και έστειλε τις δύο ομάδες στους πάγκους με τον Φοίνικα μπροστά στο σκορ. Οι δύο ομάδες αν και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξεφύγουν παρέμειναν κοντά στο σκορ και πήγαν πόντο – πόντο μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Τάπια με μπλοκ έφερε τη Χαλκίδα μπροστά στο σκορ 17-18 και ένα λάθος των Συριανών έδωσε αέρα δύο πόντων στον Ηρακλή (17-19).

Ο παίκτες του Σάσα Στεφάνοβιτς μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το σετ και ταυτόχρονα τη νίκη-πρόκριση. Προηγήθηκαν με 7-3 και πήγαν στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +3 (8-5), έπειτα τον πόντο του Γιορντάνοφ. Το παιχνίδι διατήρησε την ίδια μορφή και στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να παίρνουν μία διαφορά τριών πόντων και στην συνέχεια ο Ηρακλής να μειώνει στον έναν. Ο Γιορντάνοφ με τον πόντο στην κόντρα έκανε το 16-13 και ο Φοίνικας στο +3 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Μότα στη συνέχεια με άσσο μείωσε σε 16-15. Ο Τσολάκος μετά την πίεση από τους φιλοξενούμενους έκανε το 18-19. Στο φιλέ σταμάτησε η επίθεση του Γιορντάνοφ 23-24. Ο Μότα με άσσο έκανε το 23-25 και ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 2-2.

Ο προπονητής της ομάδας της Σύρου Σάσα Στεφάνοβιτς μετά το τέλος του αγώνα μίλησε για την πρώτη θέση – πρόκριση του Φοίνικα. «Είχαμε δύο πολύ δύσκολα παιχνίδια που τα οποία κρίθηκαν στα πέντε σετ. Δείξαμε χαρακτήρα και πήραν την πρώτη θέση στον όμιλό μας και ταυτόχρονα την πρόκριση στο Final four το οποίο θα γίνει στο σπίτι μας. Είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του και ευτυχισμένος που δείξαμε πως μπορούμε και στα δύσκολα. Θέλαμε την πρόκριση καθώς η τελική φάση θα γίνει στη Σύρο και θα έχουμε την ευκαιρία να διεκδικήσουμε τον τίτλο».

Ο Κάρελ Λινζ από την πλευρά του τόνισε «Είμαι ευχαριστημένος που καταφέραμε να νικήσουμε τον αγώνα και να πάρουμε την πρόκριση. Είμαστε πολύ καλά στα δύο πρώτα σετ όπου και τα πήραμε σχετικά εύκολα. Στη συνέχεια κάναμε κάποια λάθη και δώσαμε την ευκαιρία στην Χαλκίδα να μας ισοφαρίσει σε 2-2» είπε αρχικά ο ακραίος του Φοίνικα για να συνεχίσει και να αναφερθεί στους συνεχόμενους άσσους που έδωσαν και τη νίκη στην ομάδα του. «Ήταν κάτι που μου βγήκε, δεν είχα άγχος, ήθελα να βοηθήσω την ομάδα μου και ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Για να φτάσουμε στη νίκη όλοι οι παίκτες συνέβαλαν τα μέγιστα».

Ο Θάνος Μαρούλης πασαδόρος του Φοίνικα είπε: «Για δύομιση σετ είμαστε πάρα πολύ καλοί και κάναμε το 2-0. Στη συνέχεια κάναμε αρκετά λάθη σε όλες τις γραμμές και έτσι η Χαλκίδα μας ισοφάρισε σε 2-2. Από εκεί και πέρα όλα πήγαν καλά και πήραμε τη νίκη πρόκριση. Η ομάδα μας ουσιαστικά είναι καινούργια καθώς είμαι στη Σύρο λίγο χρονικό διάστημα και προσπαθούμε να βρούμε τα πατήματά μας. Ο Φοίνικας είναι ομάδα με δυναμική και είμαι αισιόδοξος για το μέλλον του».

Τέλος ο προπονητής της Χαλκίδας κ. Γκολίτσης αναφέρθηκε στην υπερπροσπάθεια της ομάδας του. «Ο Φοίνικας μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 2-0. Ανεβάσαμε στη συνέχεια την απόδοσή μας και ισοφαρίσαμε σε 2-2. Στο Τάι μπρέικ ο Λινζ έκανε ένα μεγάλο σερί και έδωσε τη νίκη στον Φοίνικα».

Φοίνικας Σύρου – Ηρακλής Χαλκίδας 3-2

Τα σετ: 25-19, 25-17, 18-25, 23-25, 15-5

Η διακύμανση

1ο σετ: 8-5, 11-5, 16-9, 21-12, 25-19

2ο σετ: 8-4, 10-5, 16-10,  20-13, 25-17

3ο σετ: 8-7,  13-10, 16-15, 17-21, 18-25.

4ο σετ: 8-5,  13-10, 16-13,  21-20, 23-25

5ο σετ: 4-3, 6-5, 15-5

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Στεφάνοβιτς): Μαρούλης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 31 (26/47 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λινζ 14 (6/18 επ., 8 άσσους, 53% υπ.-33% αρ.), Πέτερλιν 17 (15/26 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ.-44% αρ.), Χήρας 9 (6/8 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Γάτσης 10 (7/11 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Ζήσης (λ-50% υπ.-33% αρ.), Πεντίδης, Σούρδι (0/1 επ.), Σταυρακάκης ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Γκελίνσκι (0/1 επ.), Τάπια 20 (19/42 επ., 1 μπλοκ), Μακ Γούιλαμ 6 (6/16 επ., 39% υπ.-21% αρ.), Μότα 18 (15/29 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ, 43% υπ.-14% αρ.), Χαραλαμπίδης 7 (4/11 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Τσολάκος 10 (8/12 επ., 2 άσσους), Τσαδήμας (λ-33% υπ.-7% αρ.), Κολτσιάκης 2 (2/6 επ.), Μακρυγιάννης 1 (1/1 επ.), Αναστασόπουλος 1 (1 άσσος), Αδάμ, Μιχαλόπουλος