Δευτέρα, 08 Οκτωβρίου 2018 10:33

Άρεσε ο Α.Ο. Θήρας στη δεύτερη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ [pics]

Ο Α.Ο. Θήρας επικράτησε με 4-0 σετ επί της ΑΕΚ στο ΔΑΠΠΟΣ, στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας που έδωσε επί Θηραϊκού εδάφους.

Του Αντώνη Κοραή (neasantorini.gr)

Η ομάδα της Σαντορίνης παίζοντας κατά διαστήματα καλό βόλεϊ κέρδισε εύκολα την Ένωση και έδειξε πως βρίσκεται σε καλό δρόμο τρεις εβδομάδες πριν την έναρξη της Volleyleague Γυναικών, σκορπίζοντας χαμόγελα στους πάρα πολλούς φίλους του αθλήματος που βρέθηκαν στο Κλειστό Γυμναστήριο της Σαντορίνης.

Ο Μπράνκο Γκάιτς ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα τις  Ξανθοπούλου, Πίλεπιτς, Καλανταρίδου, Καραφουλίδου, Καλατάντζε-Εμμανουηλίδου και λίμπερο την Αρτακιανού.
Η Ένωση μπήκε καλά στον αγώνα και προηγήθηκε με 3-5 αλλά ένα σερί 7-1 των γηπεδούχων έκανε το σκορ 10-6 αναγκάζοντας την Ελένη Μεμετζή να πάρει το πρώτο της ταιμ-άουτ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τον Α.Ο Θήρας με την ΑΕΚ να μην μπορεί ουσιαστικά να αντιδράσει και να χάνει το πρώτο σετ με 25-16.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με πολλές εναλλαγές στο σκορ χωρίς καμιά ομάδα να μπορεί να ξεφύγει. Στο 15-13 η Μερτέκη πέρασε στη θέση της Πίλεπιτς. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Α.Ο. Θήρας πήρε χρόνο συμμετοχής με τη φανέλα της ομάδας και χειροκροτήθηκε απ’όλο το γήπεδο. Η ΑΕΚ κατάφερε να περάσει μπροστά με 18-20 με τον Γκάιτς να καλεί ταιμ-άουτ. Σε εκείνο το σημείο ένα λάθος σερβις της Χρήστου και ένα άουτ καρφί της Τοτσίδου έφεραν την ισοφάριση για τις γηπεδούχες. Στο σερβίς πήγε η Καλανταρίδου που δυσκόλεψε την αντίπαλη υποδοχή και με τρεις διαδοχικούς πόντους ο Α.Ο. Θήρας έκανε το 23-20. Με μια επίθεση της Μερτέκη και ένα λάθος από τις αθλήτριες της Μεμετζή έγινε το τελικό 25-21 και η ομάδα της Σαντορίνης πήρε και αυτό το σετ κάνοντας το 2-0.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε καλά για τον Α.Ο. Θήρας όπου με δυο επιθέσεις και ένα άσσο από την Μερτέκη έγινε το 5-2 ενώ η διαφορά μεγαλώνε όσο περνούσε η ώρα. Με επίθεση της Πίλεπιτς έγινε το 20-11 για να έρθει ένα σερί 9-1 της Ένωσης και να έχουμε το 21-20. Δύο πόντοι από την Καλανταρίδου, ένας από την Καραφουλίδου και ένα λάθος της Τοτσίδου διαμόρφωσαν το τελικό 25-20 και το 3-0 στα σετ.

Μία από τις ξεχωριστές στιγμές της βραδιάς ήταν όταν περίπου στα μέσα του σετ την θέση των Ξανθοπούλου και Τέζα πήραν Δαμίγου και Βυζαντινού αντίστοιχα. Οι δύο νεαρές αθλήτριες προέρχονται από τις ακαδημίες του Α.Ο. Θήρας, με τη Βυζαντινού να αγωνίζεται πλέον στην ΑΕΚ και την Δαμίγου να συμμετέχει κανονικά στην προετοιμασία της γυναικείας ομάδας για πρώτη της φορά.

Μετά από συννενόηση Γκάιτς και Μεμετζή παίχτηκε άλλο ένα σετ όπου το πήρε ο Α.Ο. Θήρας με 15-11.

Διακύμανση :

1o σετ: 8-6, 16-13, 21-14, 25-16
2o σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-21
3o σετ: 8-4, 16-8, 21-18, 25-20
4o σετ: 5-3, 10-5, 15-11

Τα σετ :25-16, 25-21, 25-20, 15-11

A.O. Θήρας (Μπράνκο Γκάιτς) : Πίλεπιτς, Ξανθόπουλου, Καλαντάτζε , Καραφουλίδου,  Καλανταρίδου , Εμμανουηλίδου, Αρτακιανού,Μερτέκη, Φίλντ, Κοσμίδου, Δαμίγου.

ΑΕΚ (Ελένη Μεμετζή) : Τοτσίδου, Χρήστου, Γιοβάνη, Καββαδία, Ζίγκα, Σκυθιώτη, Τέζα, Μπελιά, Μπανίκα, Σουβαλιώτη, Αντωνιάδη, Εικοσπεντίδου, Ντόνα, Βυζαντινού

Την προσεχή εβδομάδα αναμένεται να φτάσει στο νησί της Σαντορίνης ώστε να ενσωματωθεί στην προετοιμασία της ομάδας και η πασαδόρος Megan Cyr, που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις με την εθνική ομάδα της χώρας της στο παγκόσμιο της Ιαπωνίας.

Επόμενη προγραμματισμένη φιλική αναμέτρηση για τον Α.Ο. Θήρας είναι ο αγώνας απέναντι στον Ολυμπιακό που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 12 Οκτωβρίου στο «Μελίνα Μερκούρη» στις 15:00.

Πριν από την αναμέτρηση και κατά την παρουσίαση των ομάδων στο παρκέ, η Παντελία Δαμίγου προσέφερε μια ανθοδέσμη εκ μέρους της ομάδας της Σαντορίνης στην Ευαγγελία Βυζαντινού.

43192718 1945439445499035 3271935510913744896 o43221127 1945439778832335 3186172860917874688 o43236891 1945439618832351 7031844912278536192 n43239873 1945439928832320 4100325013142372352 o43307223 1945439835498996 2154255651784622080 oAEK 3 9324