Τετάρτη, 07 Νοεμβρίου 2018 20:37

Πρώτη Ευρωπαϊκή νίκη με φόντο την πρόκριση για τον ΑΟ Θήρας

Ιστορία έγραψε πριν λίγο ο ΑΟ θήρας, που πέτυχε την πρώτη του νίκη σε ευρωπαϊκό παιχνίδι, επικρατώντας με 3-0 απέναντι της ΑΕ Λεμεσού, στον αγώνα που αφορούσε την 2η προκριματική φάση του chalenge cup.

Ανταπόκριση: Αντώνης Κοραής (neasantorinis.gr)

Οι 500 και πλέον φίλοι του βόλεϊ που βρέθηκαν στις εξέδρες του ΔΑΠΠΟΣ παρακολούθησαν ένα όμορφο ματς ανάμεσα σε δύο ποιοτικές ομάδες, όπου ο ΑΟ Θήρας έδειξε πιο συγκροτημένος και είχε τις λύσεις όταν η μπάλα «έκαιγε».

Πλέον η ομάδα της Σαντορίνης πάει με ισχυρό προβάδισμα στον επαναληπτικό της Λεμεσού που θα διεξαχθεί στις 14 Νοεμβρίου, όπου και θα διεκδικήσει την πρόκριση της στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ανατροπή

Ο ΑΟ Θήρας ξεκίνησε άσχημα στο πρώτο σετ, όπου έμεινε πίσω με 21-14, με την ανατροπή όμως να συντελείτε, χάρη στη μαχητικότητα των παικτριών της ομάδας της Σαντορίνης, που είχαν σε εκείνο το σημείο ως όπλο το σερβίς της Καραφουλίδου, που σημείωσε 4 άσους.

Πήρε μπρος

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε εύκολα με 8-3. η ΑΕ Λεμεσού προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 10-8, με τον Μπράνκο Γκάιτς να καλεί τις παίκτριες του σε τάιμ άουτ, πράγμα που έκανε και στο 14-13, με τις φιλοξενούμενες πάντως να ανεβάζουν στροφές και να διεκδικούν με κάθε τρόπο το σετ, καθώς προηγήθηκαν με 14-15.

Από εκεί και πέρα το ματς πήρε φωτιά, με την Καραφουλίδου να χτυπά και πάλι από τη γραμμή του σερβίς και τελικά τον ΑΟ Θήρας να ανοίγει τη διαφορά και με έναν άσο της Ξανθοπούλου να κάνει το 2-0 με 25-20.

Εύκολα

Στο 3ο σετ, ο ΑΟ Θήρας, δεν φάνηκε διατεθειμένος να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στις Κύπριες, μπαίνοντας δυνατά στο παιχνίδι, όπου κράτησε διαφορά ασφαλείας μέχρι ου η ΑΕ Λεμεσού μείωσε σε 11-9.

Σύντομα, ο ΑΟ Θήρας, αντέδρασε,δείχνοντας πολύ καλά αντανακλαστικά, ανεβάζοντας τη διαφορά στο 17-10, με το τελικό 25-16 να έρχεται σχετικά εύκολα.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι τόσο η Θύελλα Καμαρίου, όσο και ο Πανθηραϊκός έδωσαν το παρών στις εξέδρες του κλειστού γυμναστηρίου, όπου βρέθηκαν οι παίκτες και οι διοικήσεις των δύο ομάδων.

Τα σετ: 26-24, 25-20, 25-16