Τετάρτη, 14 Νοεμβρίου 2018 23:45

Ιστορική πρόκριση στη Λεμεσό για τον ΑΟ Θήρας

Το εισιτήριο για τους «32» του Tσάλεντζ Καπ σφράγισε ο Α.Ο. Θήρας, που μετά τη νίκη στη Σαντορίνη, επικράτησε και στην Κύπρο με 3-0 σετ επί της Α.Ε.Λ. Λεμεσού και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του σε επόμενη φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Του Αντώνη Κοραή (neasantorinis.gr)

Η ομάδα της Σαντορίνης μπήκε πολύ δυνατά από την αρχή στην αναμέτρηση και με όπλο της το πολύ καλό σερβίς ( 13 άσσοι), κατάφερε να κάνει τα πράγματα ακόμα ευκολότερα.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και από την αρχή απέκτησαν διαφορά η οποία είχε αυξητικές τάσεις, για να ολοκληρωθεί με 12-25.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τις Κύπριες να παίρνουν διαφορά τριών πόντων στο 16-13 και τον Μπράνκο Γκάιτς να καλεί σε τάιμ άουτ. Με την επιστροφή στο παρκέ, το λάθος σερβίς των γηπεδούχων έκανε το 16-14 και έστειλε τη Μελίνα Εμμανουηλίδου στα εννέα μέτρα για τον Α.Ο. Θήρας. Η Κορίνθια κεντρική έχοντας τέσσερις άσσους, παρέμεινε μέχρι και το 16-22 δίνοντας στην ομάδα της σημαντικό προβάδισμα για να πάρει το σετ τελικά με 20-25.

Η πρόκριση είχε ήδη έρθει για τις αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς με την κατάκτηση των δυο σετ, αλλά παρόλα αυτά πήραν εύκολα και το τρίτο με 15-25, τελειώνοντας το ματς με 3-0.

Επόμενος αντίπαλος στην φάση των «32» της διοργάνωσης είναι η Μπρνο, με το πρώτο παιχνίδι να γίνεται στη Σαντορίνη 27-29 Νοεμβρίου και τον επαναληπτικό στην Τσεχία στις 4 του Δεκέμβρη.

Ο Σέρβος τεχνικός χρησιμοποίησε όλες τις αθλήτριες που είχε στη διάθεση του ενώ ξεκίνησε με τις Καλανταρίδου, Μερτέκη στα άκρα και την Πίλεπιτς σαν διαγώνια.

Δυναμικό παρών για άλλη μια φορά από τους φίλους της ομάδας που ταξίδεψαν ως την  Κύπρο και δεν σταμάτησαν να τραγουδούν από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα.
Στο τέλος μάλιστα έγιναν ένα με τις αθλήτριες στο παρκέ του ¨Νίκος Σολομωνίδης¨ για να πανηγυρίσουν την ιστορική πρόκριση.

Διαιτητές: Νόβακ (Σλοβενία), Μιτσέφσκι (Σκόπια).