Πέμπτη, 07 Φεβρουαρίου 2019 00:50

Ήττα στο τάι μπρέικ μέσα στο ''Καμίνι'' του ΔΑΠΠΟΣ για τον ΑΟ Θήρας [pics]

Γράφει ο Αντώνης Κοραής

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο, με μία καταπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι 1000 και πλέον φίλαθλοι ο Α.Ο. Θήρας πάλεψε αλλά ηττήθηκε με 3-2 σετ από το Αϊδίνιο, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των “8” του Τσάλεντζ Καπ Γυναικών.

Η ομάδα της Σαντορίνης αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, αλλά τελικά γνώρισε την πρώτη ήττα στην έδρα της μετά από 10 αγώνες σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Πλέον η ομάδα των Κυκλάδων χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 για απευθείας πρόκριση ή να επικρατήσει με 3-2 και το εισιτήριο για την επόμενη φάση να κριθεί στο χρυσό σετ.

Ο Μπράνκο Γκάιτς ξεκίνησε με βασική την Ξανθοπούλου στην πάσα, Μερτέκη και Καλανταρίδου ως ακραίες, την Πίλεπιτς διαγώνια, κεντρικές τις Φιλντ, Εμμανουηλίδου και λίμπερο την Αρτακιανού ενώ ο Umut Uysal με τις J.Martinez, Dal, Nikolova, B.Martinez, Gonzalez, Turkkan και λίμπερο την Sazlidere.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το 11-12, όταν η Aydin με την J.Martinez στο σερβίς είχε ένα σερί 6-0 και έκανε το σκορ 11-18. Ο Γκάιτς προσπάθησε να αλλάξει την ροή του σετ, αρχικά με την είσοδο των Γκρμπατς-Καραφουλίδου και στην συνέχεια της Καλαντάτζε, χωρίς όμως να τα καταφέρει, με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν το πρώτο σετ με 16-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως και το πρώτο με τις δυο ομάδες να είναι στην ισοπαλία έως και το 7-7. Οι γηπεδούχες πίεσαν πολύ από την θέση του σερβίς έχοντας μάλιστα και 4 άσσους, χάλασαν την υποδοχή της Aydin και κατάφεραν να αυξήσουν σταδιακά την διαφορά φτάνοντας στο τελικό 25-17 με δύο πόντους από επιθέσεις της Μερτέκη.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε από την αρχή άσχημα για τον Α.Ο. Θήρας καθώς και πάλι με την J.Martinez στη θέση του σερβίς οι Τουρκάλες έκαναν το αρχικό 3-3 σε 3-10.Το τάιμ άουτ του Γκάιτς λειτούργησε, καθώς οι γηπεδούχες με μια επίθεση της Πίλεπιτς μείωσαν σε 9-12.Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, αύξησαν την διαφορά και με μια επίθεση της Νικόλοβα πήραν το σετ με 15-25.

Στο τέταρτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι και τα μέσα του σετ στο 14-14. Ένας άσσος της Εμμανουηλίδου και μια επίθεση στο φιλέ από την Νταλ έφεραν την διαφορά στο +6 για την ομάδα της Σαντορίνης (22-16). Η Aydin μείωσε αρχικά σε 22-19 και μετέπειτα σε 23-22 με πόντο της B.Martinez. Ένα λάθος στο σερβίς από την Tourkkan και ένα από Β.Martinez έδωσαν το σετ στον Α.Ο. Θήρας με 25-23 που ισοφάρισε το παιχνίδι σε 2-2 και το έστειλε στο τάι μπρέικ.

Στο σετ που θα έκρινε την αναμέτρηση οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι και το 3-3. Σταδιακά η Aydin έφτασε μέχρι και το +5 (7-12) μια διαφορά που κράτησε μέχρι και το τέλος, καθώς επικράτησε με 10-15 πανηγυρίζοντας τη νίκη με 3-2 που της δίνει και το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού της Τουρκίας.

Παρά την ήττα στο τέλος του αγώνα όλη η εξέδρα χειροκρότησε τις αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς επιβραβεύοντας την προσπάθεια τους, καθώς κατάφεραν να κοιτάξουν στα μάτια μια πολύ ποιοτική ομάδα που προέρχεται από ένα πολύ ανώτερο πρωτάθλημα από το Ελληνικό.
Τα κορίτσια του Α.Ο. Θήρας ευχαρίστησαν με την σειρά τους τον κόσμο που για άλλο ένα ματς ήταν συγκλονιστικός με το τραγούδι να μην σταματά ούτε λεπτό σε ένα ματς γιορτή για τον Θηραϊκό αθλητισμό.

Διαιτητές: Ντιμάτσι (ΡουμανίαΑ), Ζούιντμπεργκ (Λουξεμβούργο).

Επόπτες: Μουστάκη, Δρόσος, Κατερλή, Βαρατάσης.

Γραμματεία: Θεοδωρίδου, Καρατζογλίδου.