Κυριακή, 10 Φεβρουαρίου 2019 02:02

Νίκησε στον Εύοσμο και παρέμεινε στην 2η θέση ο ΑΟ Θήρας

Ο Α.Ο Θήρας παρά την κούραση από την υπερπροσπάθεια της Τετάρτης και τα πέντε σετ απέναντι στο Αϊδίνιο, κατάφερε να επικρατήσει στον Εύοσμο επί του Αίαντα με 3-1 και να πανηγυρίσει την 13η του νίκη στο πρωτάθλημα. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα της Σαντορίνης παρέμεινε στη δεύτερη θέση της Volleyleague με 38 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Του Αντώνη Κοραή

Στο πρώτο σετ oι αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς μπήκαν καλύτερα στο ματς και κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά στο +5 στο 3-8. Από εκεί και πέρα ο Αίαντας επέστρεψε στο παιχνίδι και μάλιστα πέρασε μπροστά στο 11-10. Το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς με τις φιλοξενούμενες να κάνουν το 21-24 με άσσο της Μερτέκη.Το σετ πήγε στον Α.Ο. Θήρας με 23-25 μετά από μια λάθος επίθεση της Δαμιανίδη.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Ευόσμου μπήκε πολύ δυνατά και σταθερά έχτισε μια διαφορά που έφτασε μέχρι και το +7 στο 18-11. Ο Γκάιτς έριξε στον αγώνα τις Ξανθοπούλου, Εμμανουηλίδου, Καραφουλίδου που βοήθησαν αρχικά αλλά παρόλα αυτά ο Αίαντας έφτασε κοντά στη νίκη στο 24-20. Μία επίθεση της Μερτέκη και ένα μπλοκ της, αλλά και δύο λάθη από τις γηπεδούχες έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 24-24. Ο Α.Ο. Θήρας ήταν αυτός που χαμογέλασε στο τέλος καθώς με πόντο της Καραφουλίδου και μια άουτ επίθεση της Τζούριτς πήρε το σετ με 25-27.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες μπήκαν με πολύ καλή ψυχολογία μετά την ανατροπή και το 0-2 και προηγήθηκαν με 4-8. Οι αθλήτριες του Ζωλασταθιάδη όμως έβγαλαν αντίδραση στο γήπεδο και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 12-11 με άσσο της Κούση. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 15-15 αλλά ο Αίαντας με ένα σερί 6-0 έκανε το 21-15. Οι γηπεδούχες κατάφεραν να διαχειριστούν την διαφορά που είχαν και πήραν το σετ με 25-18 μειώνοντας σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 5-5. Από εκεί και πέρα η ομάδα της Σαντορίνης ανέβασε ταχύτητα και πήρε το σετ εύκολα με 15-25 που της έδωσε και το παιχνίδι με 3-1.

Στο 23-15 του τετάρτου σετ, αποβλήθηκαν οι δύο προπονητές των ομάδων, Ηλίας Ζωλασταθιάδης και Μπράνκο Γκάιτς, μετά από έντονο διαπληκτισμό μεταξύ τους.

Ηλίας Ζωλασταθιάδης (ΑΠΣ Αίας): «Κάτι τέτοιες στιγμές νιώθω τυχερός που μπορώ και γνωρίζω τέτοιους ανθρώπους όπως την Μαρτίνα και να συνεργάζομαι μαζί τους. Είναι σπουδαίο για κάθε προπονητή. Θα ήταν καλό να παίρναμε κάτι παραπάνω από αυτό το παιχνίδι, ειδικά από το δεύτερο σετ που χάσαμε στις λεπτομέρειες. Θα ήθελα απλά να τονίσω ότι πρέπει να σεβόμαστε το μέρος στο οποίο μας δίνει την ευκαιρία να εργαστούμε, καθώς επίσης και το περιβάλλον στο οποίο μας φιλοξενεί».

Μπράνκο Γκάιτς (ΑΟ Θήρας): «Δύσκολο παιχνίδι, όπως και όλα τα υπόλοιπα. Ευτυχώς έχουμε βρει ρυθμό από τα συνεχόμενα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη και μπορέσαμε να αντεπεξέλθουμε».

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-27, 25-18, 15-25)

*Οι πόντοι του Αίαντα προήλθαν από 9 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Χαμαλίδη 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζούριτς 26 (22/54 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανδρονικίδου 7 (6/17 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 36% άριστες), Κούση 12 (7/19 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Δαμιανίδου 4 (3/17 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 25% άριστες), Βλάχου 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 56% υπ. - 44% άριστες), Πεγκλίδη (λ), Γιορανίδη, Καλαγασίδου.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Φιλντ 6 (4/7 επ., 2 άσσοι), Γκρμπατς 1 (1 μπλοκ), Πίλεπιτς 9 (7/30 επ., 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 5 (5/8 επ.), Μερτέκη 17 (14/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 20% άριστες), Καλανταρίδου 9 (7/28 επ., 2 μπλοκ, 31% υπ. - 19% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 36% υπ. - 24% άριστες), Παναγιωτίδου, Ξανθοπούλου, Καραφουλίδου 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ).

Η διοίκηση του Αίαντα Ευόσμου πριν την έναρξη της αναμέτρησης βράβευσε την Μαρτίνα Γκουίτζι ως την κορυφαία αθλήτρια που φόρεσε τη φανέλα του. Η Ιταλίδα διαγώνια θα παραμείνει στον σύλλογο, ωστόσο δεν θα αγωνιστεί ξανά τη φετινή σεζόν.