Δευτέρα, 08 Απριλίου 2019 10:29

Στον ημιτελικό της voleyleague ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας Σύρου με ηγέτες τους Εβάντρο, Καϊσλασάλο νίκησε με 3-1 τον Παμβοχαϊκό στη Βόχα και με νίκες 2-0 στην προημιτελική σειρά των πλέι οφ προκρίθηκε στους ημιτελικούς όπου με μειονέκτημα έδρας θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Είναι η 6η φορά που ο Φοίνικας προκρίνεται στα ημιτελικά του πρωταθλήματος στην 10η παρουσία της στη μεγάλη κατηγορία. Ο Παμβοχαϊκός ολοκλήρωσε την παρουσία του στο εφετινό πρωτάθλημα.

Ο αγώνας είχε άγρια ομορφιά με πολλές ανατροπές και μεγάλα σερί στο σκορ και φυσικά πρωταγωνιστές τους βραζιλιάνους των δύο ομάδων. Στο 1ο σετ ο Φοίνικας έκανε μεγάλη ανατροπή, στο 2ο σετ απάντησε ο Παμβοχαϊκός και στο 4ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 17-12 και μπήκε σε περιπέτειες, όμως, έδειξε αντοχές και πήρε δίκαια τη νίκη και μαζί και την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Στο 1ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 8-4 με το σερβίς του Ολιβέιρα αλλά και 12-9 με τον Αμπράο. Ο Φοίνικας βρήκε ρυθμό στην υποδοχή του και με διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων αλλά και τον Φίλιο στο σερβίς οικοδόμησε σερί 7-0 μέσα στο σετ εκτοξεύοντας την διαφορά στο 16-12. Ο Παμβοχαϊκός δεν ξεπέρασε το σοκ και το σετ έκλεισε 25-18 για τον Φοίνικα.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου είχαμε πάλι μεγάλες ανατροπές στο σκορ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 11-7 με τον Καϊσλασάλο και κράτησε το προβάδισμα ακόμα και με +5 μέχρι το 18-13. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε με τον Γουάλαφ και στο σερβίς πήγε ο Αμπράο που έκανε συνολικό σερί 5-0 για το 18-18. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο με τον Παμβοχαϊκό να φτάνει στο 24-23 με τον Αμπράο αλλά τον Φοίνικα να προσπερνάει με τον Φίλιο και τον άσσο του Εβάντρο για το 24-25. Ο Αμπράο και το λάθος του Εβάντρο έβαλαν πάλι μπροστά τον Παμβοχαϊκό 26-25, ο Αμπράο έχασε το σερβίς (26-26) αλλά με δύο επιθέσεις του Ολιβέιρα έγινε το 28-26 και το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ ο Φοίνικας πάλι με το σερβίς του Φίλιο και τις επιθέσεις του Καϊσλασάλο έκανε σερί 6-0 που του έδωσαν και προβάδισμα 17-9. Εκεί κρίθηκε το σετ παρότι ο Παμβοχαϊκός μείωσε τη διαφορά κάνοντας σερί με ωραία μπλοκ και τον Δημητριάδη στο σερβίς που μείωσε σε 18-22. Με τον Εβάντρο να τελειώνει όλες τις υπόλοιπες επιθέσεις ο Φοίνικας πήρε τη νίκη 25-22 και μαζί το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Ολα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου και εκεί είχαμε συγκινήσεις. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 13-7 με το ωραίο σερβίς του Παπαδόπουλου και κράτησε την διαφορά μέχρι το 17-12. Ο Αμπράο με επίθεση μείωσε 13-17 και πήγε και στο σερβίς κάνοντας εκτελέσεις φωτιά με μεγάλο ρίσκο αλλά εύστοχες. Με συνολικό σερί 6-0 ο Παμβοχαϊκός προσπέρασε κιόλας 18-17. Ακολούθησε τρελό ράλι πόντο πόντο και ο Ολιβέιρα με άσσο έκανε το 23-22 για τον Παμβοχαϊκό. Ομως, ο Ολιβέιρα έμελε να είναι και ο μοιραίος παίκτης του Παμβοχαίκού. Εχασε το σερβίς (23-23) και κάρφωσε και άουτ στην επόμενη φάση δίνοντας δώρο στον Φοίνικα το ματς μπολ που τελικά ήρθε από το μπλοκ του Εβάντρο πάνω στον Αμπράο κλείνοντας τις αναμετρήσεις των δύο δυνατών ομάδων με μία βραζιλιάνικη κόντρα.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-4, 12-16, 15-21, 18-25
2ο σετ: 5-8, 12-16, 21-20, 28-26
3ο σετ: 6-8, 09-16, 14-21, 21-25
4ο σετ: 4-8, 11-16, 21-19, 23-25

*Οι πόντοι του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός προήλθαν: 10 άσσοι, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 5 άσσοι, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 28-26, 21-25, 23-25) σε 106΄.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 1π. (1μπλοκ), Ολιβέιρα 20 (17/37, 3 άσσοι, 33%υπ., 25%αρ.), Γκλαντσόουν 11π. (4/8, 2 μπλοκ, 5 άσσοι), Κωτσάκης, Τουρνάκης 2 (2/3επ.), Ροντρίγκο Αμπράο 11 (10/24, 1 άσσος, 56%υπ., 28%αρ.) / Παπαδημητρίου (λ. - 38%υπ, 15%αρ.), Μακρυγιάννης, Δημητούλης, Τσέλιος 2 (1/3, 1 μπλοκ), Γουάλαφ 13 (11/21, 1 μπλοκ, 1 άσσος).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8π. (4/9επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Εβάντρο 22π. (19/30επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 40%υπ., 20%αρ.), Λέσκοφ 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Βουλκίδης 8 (5/10, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Καϊσλασάλο 19 (17/35επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (5/14, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Βελούδης (λ. - 38%υπ., 27%αρ.), Κιόσης, Μήλης.

Ο ακραίος του Φοίνικα Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Ηταν ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλά σκαμπανεβάσματα που παραλίγο να μας κοστίσουν. Θα μπορούσαμε να είχαμε καθαρίσει τον αγώνα πιο εύκολα αλλά και ο Παμβοχαϊκός έχει δυνατή ομάδα, επανήλθε, ρίσκαρε και μας πίεσε. Στο τέλος κρατήσαμε και πήραμε το 4ο σετ. Θα ήταν κρίμα να μπαίναμε σε περιπέτειες στο τάι μπρέικ. Είμαστε καλύτερη ομάδα και το αποδείξαμε συνολικά στη σειρά. Τώρα έχουμε μπροστά μας τον Ολυμπιακό αλλά και πολλές ακτοπλοϊκές μετακινήσεις με κακοκαιρίες στο Αιγαίο. Θα βγούμε νικήτές όπως βγήκαμε νικητές και τώρα. Είμαστε έτοιμοι να μπούμε με όλες μας τις δυνάμεις στα ημιτελικά με τον Ολυμπιακό. Οι δύο πρώτοι αγώνες θα είναι καθοριστικοί. Εάν κάνουμε εκεί μία νίκη θα φέρουμε την πίεση στον αντίπαλο. Από εδώ και πέρα πιστεύω πως θα παίξουμε καλύτερα γιατί θα παίξουμε ακόμα πιο ελεύθερα. Θέλουμε να το παλέψουμε για να πάμε τελικό».