Σάββατο, 29 Ιουνίου 2019 23:34

ΑΜΣ Φιλωτίου - Ναύαρχος Βότσης ο αυριανός τελικός στη Νάξο [pics-vids]

Με πολύ πλούσιο θέαμα και ένα κατάμεστο γήπεδο στον δεύτερο ημιτελικό μεταξύ του ΑΜΣ Φιλωτίου ολοκληρώθηκε πριν λίγο η πρώτη μέρα του Αναπτυξιακού Τουρνουά Παγκορασίδων της Νάξου.

Ο Ναύαρχος Βότσης που νίκησε 3-0 τον Ηρακλή Κηφισιάς και ο ΑΜΣ Φιλωτίου που νίκησε με το ίδιο σκορ τον Παναθηναϊκό θα σχηματίσουν το ζευγάρι του αυριανού τελικού που θα διεξαχθεί στις 16:00 στο κλειστό της Νάξου.

Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στις 14:00, ο Παναθηναϊκός και ο Ηρακλής Κηφισιάς θα αναμετρηθούν στον μικρό τελικός της διοργάνωσης, που θα κλείσει με την τελετή λήξης στην πλατεία του Φιλωτίου που θα πραγματοποιηθεί στις 20:30.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στον πρώτο ημιτελικό, ο Ναύαρχος Βότσης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 1-0, εύκολα (9-25). Ο Ηρακλής προσπάθησε αν αντιδράσει στο 2ο σετ, όπου προηγούνταν, αλλά στους τελευταίου πόντους ο Ναύαρχος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη τους αντιπάλου και έκανε το 2-0 με 25-27. Το 3ο και τελευταίο σετ παίχτηκε μέχρι και τον τελευταίο πόντο, αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο, με τον Ηρακλή να έχει μικρό προβάδισμα μέχρι το 20-18, αλλά από εκεί και πέρα τον Ναύαρχο Βότση να καθαρίζει το ματς και το σετ στους τελευταίους πόντους, αφού δεν άφησε κανένα λάθος του αντιπάλου αναπάντητο.

Ηρακλής Κηφισιάς - Ναύαρχος Βότσης 0-3 (9-25, 25-27, 23-25).

Διαιτητές: Μουστάκη Κατερίνα - Οικονόμου Βασίλης

Γραμματεία: Στέλλα Τζακωνιάτου

Στο παιχνίδι που ακολούθησε και ολοκλήρωσε τους ημιτελικούς, οι ''Αμαζόνες'' του ΑΜΣ Φιλωτίου ήρθαν με φόρα από την κατάκτηση του Πρωταθλήματος Αιγαίου και τη συμμετοχή τους στο πανελλήνιο Πρωτάθλημα και μετέτρεψαν σε απλή υπόθεση την πρόκριση τους στον τελικό, κατακτώντας μία εύκολη νίκη με 3-0 σετ κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Με πολύ κόσμο στις εξέδρες να δίνει παλμό, τα κορίτσια του ΑΜΣ Φιλωτίου, ξεπέρασαν την κούραση και έδωσαν ένα όμορφο παιχνίδι, που ήταν το 8ο μέσα στις τελευταίες 8 ημέρες.

Καταπληκτικό παιχνίδι, πραγματοποίησαν όλες οι παίκτριες του Γιώργου Δερμάτη, που έδωσε λεπτά συμμετοχής και σε μικρότερα ηλικιακά κορίτσια.

ΑΜΣ Φιλωτίου - Παναθηναϊκός 3-0 (25-14, 25-11, 25-16)

Διαιτητές: θεοδοσίου Δημήτρης - Παπαδόγιαννης Γιάννης

Το φωτογραφικό άλμπουμ της πρώτης μέρας (Κατερίνα Προμπονά)