Πέμπτη, 17 Οκτωβρίου 2019 14:00

Φιλική νίκη με φόντο την πρεμιέρα του ΑΟ Θήρας απέναντι στον Πανναξιακό [pics]

Το τελευταίο του φιλικό προετοιμασίας έδωσε ο Α.Ο. Θήρας, που υποδέχτηκε τον Πανναξιακό το απόγευμα της Τετάρτης στο κλειστό γυμναστήριο του νησιού.

Του Αντώνη Κοραή

Η ομάδα της Σαντορίνης επικράτησε με 3-0 σετ, έδειξε βελτίωση σε σχέση με τα δυο τελευταία φιλικά που έδωσε στο νησί και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στο Μαρκόπουλο, που αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Σάββατο (19/10, 18:00), για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Ο Μπράνκο Γκάιτς ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα με τις Μπρίνκμαν, Μερτέκη, Μεντάρο, Εμμανουηλίδου, Χατζηευστρατιάδου, Νογκέιρας και λίμπερο την Αρτακιανού.

Από την άλλη ο Αποστόλης Οικονόμου, που δεν είχε στην διάθεση του τις Ρουέδα και Τουλγαρίδου, ξεκίνησε με τις Μιλέν, Αμαράλ, Νώτη, Μαλουσάρη, Αργυρίου, Παπαδοπούλου και λίμπερο την Τσαγκαράκη.

Στο πρώτο σετ ο Α.Ο. Θήρας μπήκε καλύτερα στο ματς, με τον Πανναξιακό να ισορροπεί και να μειώνει σε 12-11. Δύο άσσοι της Χατζηευστρατιάδου  έκαναν το 17-12 με τον Οικονόμου να παίρνει το πρώτο του τάιμ - άουτ. Με την επιστροφή οι γηπεδούχες συνέχισαν να πιέζουν από τη θέση του σερβίς και να αυξάνουν την διαφορά, με το σετ να τελειώνει με 25-17 από επίθεση σε πρώτο χρόνο της Χατζηευστρατιάδου.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συνέχισαν χωρίς αλλαγές και κοντά στο σκορ, με τις Σαντορινιές να φτάνουν στο +4 (13-9) μετά από λάθος στο σερβίς της Παπαδοπούλου και έναν άσσο της Εμμανουηλίδου. Σε εκείνο το σημείο ο Οικονόμου έριξε στο ματς τις Ιωάννου-Τόλλιου στην θέση των Παπαδοπούλου-Νώτη. Το σετ έφτασε στο 16-15 με μπλοκ της Μιλέν, με τον Γκάιτς να καλεί σε τάιμ-άουτ και στην επιστροφή ένας άσσος της Ιωάννου να ισοφαρίζει σε 16-16. Η εμπειρία των Μερτέκη-Εμμανουηλίδου έδωσαν και πάλι προβάδισμα στις γηπεδούχες και στο 20-17 ο Σέρβος τεχνικός πέρασε στο παιχνίδι τις Καραφουλίδου-Βενέτη στην θέση των Μεντάρο-Νογκέιρας. Το σετ τελείωσε με 25-21 μετά από ένα λάθος των φιλοξενούμενων στο φιλέ.

Η Κούση και η Μπούκουρα ξεκίνησαν για τον Α.Ο. Θήρας στο τρίτο σετ, ενώ για τον Πανναξιακό η Γιαννέλου. Η ομάδα της Σαντορίνης είχε ένα μικρό προβάδισμα, με τη Νώτη να μειώνει στον πόντο στο 8-7. Ο Γκάιτς έριξε και πάλι στο ματς τις Καραφουλίδου-Βενέτη και ο Πανναξιακός με άσσο της Μιλέν πέρασε μπροστά με 11-12. Ο Σέρβος προπονητής πήρε τάιμ-άουτ και με την επιστροφή μπήκε στο παιχνίδι και η Παναγιωτίδου. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο 13-13, με τις γηπεδούχες να τρέχουν ένα σερί 8-1 και με ένα άσσο της Καραφουλίδου να γίνεται το 21-14. Στο 22-15 πέρασε στον αγώνα η 14χρονη Τζένη Μπάγια στη θέση της Μερτέκη, με την νεαρή αθλήτρια των ακαδημιών της ομάδας της Σαντορίνης να δέχεται το ζεστό χειροκρότημα της εξέδρας.

Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-20 μετά από μια επίθεση της Παναγιωτίδου με τον Α.Ο. Θήρας να παίρνει τη νίκη με 3-0 στο τελευταίο φιλικό των δύο ομάδων πριν την έναρξη της φετινής Volleyleague.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε σε άριστο κλίμα, με τις αθλήτριες και τα προπονητικά τιμ των δυο ομάδων να φωτογραφίζονται στο κέντρο του γηπέδου και να δίνουν ραντεβού για το επόμενο μεταξύ τους ματς του πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί για την 4η αγωνιστική στο ίδιο γήπεδο.