Σάββατο, 30 Νοεμβρίου 2019 21:15

Volleyleague: Ηττήθηκε ο Φοίνικας Σύρου από τον ΠΑΟΚ

Την ήττα 3-1 από τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της αγωνιστικής γνώρισε ο Φοίνικας. Η ομάδα του Ράτκο Παβλίσεβιτς αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό πασαδόρο της Μαξίμ Μπουτσούγιεβιτς που ήταν τραυματίας (ένοιωσε ενοχλήσεις στη μέση). Σούπερ εμφάνιση από τον Ζίγκα Στερν που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 26 πόντους (22/42 επ, 1 μπλοκ και 1 άσο), αλλά επιθετικά δεν είχε άλλους συμπαραστάτες.

Πλέον το «Πειρατικό» έμεινε στους 9 βαθμούς και ετοιμάζεται για τον μεγάλο ημιτελικό της Τετάρτης κόντρα στον Παναθηναϊκό για το Λιγκ Καπ.

Φοίνικας Σύρου-ΠΑΟΚ 1-3 (23-25, 25-18, 18-25, 22-25)

Α σετ

Με τον Οδυσσέα Αδάμ βασικό πασαδόρο, ο Φοίνικας ξεκίνησε το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος ανώτερος στα σημεία από το Φοίνικα, και εκμεταλευόμενος τα λάθη του Φοίνικα στην λεπτομέρεια, πήρε το πρώτο σετ 25-23.

Β σετ

Με τα δυναμικά σερβίς του Φιλιπ Στοϊλοβιτς, ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα 5-0 στο ξεκίνημα του 2ου σετ. Με καλό σερβίς και υψηλά ποσοστά στην επίθεση ο Φοίνικας έφυγε με 5 πόντους (10-5) και 7 στην συνέχεια (15-7). Η κυριαρχία του Φοίνικα κράτησε μέχρι και το τέλος, με την ομάδα μας να παίρνει το σετ 25-18 και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Γ σετ

Χέρι χέρι οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το τρίτο σετ (9-9). Με το Γιάννη Τακουρίδη στο σερβίς, ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» σε σερί 5-0 παίρνοντας το προβάδισμα με 12-15 και στην συνέχεια 14-19. Οι αλλαγές του Ράτκο Παβλίσεβιτς με τον Κωστόπουλο να περνάει στην θέση του διαγώνιου στη θέση του Μήλη και τον Καρασαββίδη στην θέση του Βελούδη στην θέση του λίμπερο δεν άλλαξαν την κατάσταση, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το σετ 18-25 και το προβάδισμα με 2-1.

Δ σετ

Με βασικό λίμπερο τον Βασίλη Καρασαββίδη ξεκίνησε ο Ράτκο Παβλίσεβιτς το τέταρτο σετ, πουν επανέφερε το Νίκο Μήλη στην θέση του διαγώνιου. Ο ΠΑΟΚ στις λεπτομέρειες ήταν καλύτερος, πήρε το σετ 25-22 και τη νίκη με 3-1.

Φοίνικας Σύρου-ΠΑΟΚ 1-3

Φοίνικας (Παβλίσεβιτς): Αδάμ 4 (3 μπλοκ), Μήλης 14 (13/33 επ) , Στοϊλοβιτς 9 (6/20 επ, 73% υπ, 40% αρ), Στερν 26 (22/42 επ, 2 μπλοκ, 1 άσος), Λινάρδος 5 (2 μπλοκ), Τσβετίτσιανιν 7 (3/12 επ, 4 μπλοκ) /Βελούδης (λ-59% υπ, 41% αρ), Καρασαββίδης (58%υπ, 37%αρ), Κωστόπουλος, Χριστόφας,

ΠΑΟΚ (Δεληκώστας) : Μάρσαλ 11 (11/21 επ), Χαραλαμπίδης 5 (5/6 επ), Φιλίποφ 1 , Van Duk 19 (16/35 επ), Τακουρίδης 12 (5/9 επ, 5 μπλοκ), Ιλινίχι 3, Στεφάνου (λ-63%, 38%αρ), Τερζής 1, Γάτσης 7 (4/5 επ), Σωτηρίου 2