Πέμπτη, 05 Δεκεμβρίου 2019 15:56

Ντέρμπι κορυφής Α.Ο. Θήρας - Ολυμπιακός στο ΔΑΠΠΟΣ

Ο Α.Ο. Θήρας υποδέχεται τον Ολυμπιακό (Σάββατο 7/12, 19:00), στο μεγάλο παιχνίδι που διεξάγεται στη Σαντορίνη για την 8η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Του Αντώνη Κοραή

Η ομάδα των Κυκλάδων είναι αήττητη μετά από 9 ματς που έχει δώσει σε Ελλάδα και Ευρώπη και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος με 20 βαθμούς.
Τελευταίο ματς η άνετη νίκη επί του Ηλυσιακού στου Ζωγράφου, με τον Μπράνκο Γκάιτς να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες του τις αθλήτριες εν όψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Ο Α.Ο. Θήρας είναι πρώτος σε άσσους (75),διαθέτει την καλύτερη επίθεση με 43.3%, ενώ είναι πρώτος και στα ποσοστά υποδοχής μαζί με τον Ολυμπιακό (51.7%).Στην έδρα του έχει χάσει μόλις ένα σετ στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής με αντίπαλο τη Θέτιδα Βούλας.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός βρίσκεται στη δεύτερη θέση και μια…ανάσα πίσω από τον πρωτοπόρο με 19 βαθμούς. Έχει δώσει τέσσερα εκτός έδρας παιχνίδια, όλα νικηφόρα, με μόνη απώλεια βαθμού και σετ στη νίκη με 3-2 επί του Παναθηναϊκού στο Μαρούσι.

Το τελευταίο ματς που έδωσαν οι ερυθρόλευκες ήταν την Τετάρτη 4/12, όπου για την φάση των “32” του Challenge Cup επικράτησαν εύκολα στου Ρέντη με 3-0 επί της Χάποελ Κφαρ Σαμπά.

Η ομάδα του Πειραιά δείχνει πολύ δυνατή πάνω στο φιλέ καθώς κατέχει την πρώτη θέση στα μπλοκ με 75.

Διαιτητές του αγώνα θα είναι ο κ. Φραγκάκης και η κ. Ράντσιου.

Η διοίκηση του Α.Ο. Θήρας απηύθυνε κάλεσμα προς τον κόσμο για να βρεθεί στο πλάι της ομάδας σε αυτό το σπουδαίο παιχνίδι και το κλειστό γυμναστήριο του νησιού ετοιμάζεται να ζήσει για άλλη μια φορά μεγάλες στιγμές.

Στο παιχνίδι του Σαββάτου θα υπάρχει διαδικτυακή κάλυψη μέσα από το επίσημο κανάλι του Α.Ο. Θήρας στο YouTube.