Σάββατο, 07 Δεκεμβρίου 2019 20:52

Volleyleague: Επέστρεψε στις νίκες ο Φοίνικας Σύρου

Ανεβάζοντας «στροφές» από τα τέλη του δεύτερου σετ και μετά, ο Φοίνικας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, επικράτησε 3-2 του ΟΦΗ στο «Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής.

Με πρώτο σκόρερ τον Φιλίπ Στοΐλοβιτς και χρυσή αλλαγή τον Φιλίπ Σβετιτσιάνιν, ο Α.Ο.Φοίνικας Σύρου μετά από ματς διαφήμιση νίκησε τον Ο.Φ.Η. με 3-2 σετ στη «ναυμαχία» της 6ης αγωνιστικής. Πρόκειται για την 4η νίκη του Φοίνικα και η πρώτη στο εφετινό πρωτάθλημα που πήρε στο τάι μπρέικ. Παράλληλα μετά από την ήττα στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, το «Πειρατικό» επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα της Βόλεϊ Λιγκ και βλέπει πλέον ψηλά.
Ο Ο.Φ.Η. πήρε έναν πολύτιμο βαθμό αν και πολλά κρίθηκαν στο 2ο σετ όπου οι νεοφώτιστοι είχαν το προβάδισμα αλλά ο Φοίνικας με πολύ καλό – μπλοκ άμυνα και την εμπειρία των Στερν, Μπουτσούγιεβιτς και τον πολύ καλό Μήλη κατάφερε να ισοφαρίσει 1-1 σετ.

Με την σημερινή νίκη ο Φοίνικας έφτασε τους 11 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Από την άλλη πλευρά οι Κρητικοί έφτασαν τους 7 βαθμούς.

Διαιτητές: Ονόπας, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κανδηλιεράκης, Βασιλόπουλος, Γραμματεία: Κουνδουράκη.

ΟΦΗ-Φοίνικας Σύρου 2-3 (25-22, 28-30, 18-25, 25-20, 8-15)