Παρασκευή, 24 Ιανουαρίου 2020 22:16

Στη Βούλα για το διπλό ο ΑΟ Θήρας

Ο Α.Ο. Θήρας αφήνει πίσω του το παιχνίδι με την Κάντι για το Challenge Cup και στρέφει το ενδιαφέρον του στο Ελληνικό πρωτάθλημα.

Του Αντώνη Κοραή

Η ομάδα της Σαντορίνης ταξίδεψε από τη Ζυρίχη για την Αθήνα το μεσημέρι της Πέμπτης, όπου και παρέμεινε για το εκτός έδρας ματς της 13ης αγωνιστικής απέναντι στη Θέτιδα ( Σάββατο 25/1, 19:00 ).

Τελευταίος αγώνας που έδωσαν οι αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς στη Volleyleague ήταν απέναντι στο Μαρκόπουλο, όπου επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ και διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό έχοντας 33 βαθμούς.

Η Θέτιδα μετά από 12 αγώνες βρίσκεται στην 6η θέση με 22 βαθμούς και θέλει το θετικό αποτέλεσμα που θα την διατηρήσει σε τροχιά τετράδας. Τελευταίο της παιχνίδι ήταν η νίκη στον Εύοσμο επί του Αίαντα με 3-0 σετ, ενώ στην έδρα της έχει 5 νίκες και μόλις 1 ήττα από τον Παναθηναϊκό.

Ο Α.Ο. Θήρας μακριά από την έδρα του είναι αήττητος μέχρι στιγμής, ενώ εκτός από την πολύ καλή ομάδα του Γιάννη Νικολάκη έχει να αντιμετωπίσει και την κούραση από το ταξίδι της Ελβετίας και τα 5 σετ που έπαιξε απέναντι στην Κάντι.

Στο ματς του πρώτου γύρου ο Α.Ο.Θ. επικράτησε με 3-1 σετ, ενώ η προϊστορία στη Βούλα είναι μοιρασμένη, με τις δύο ομάδες να έχουν από μια νίκη στις δυο φορές που έχουν συναντηθεί στο γήπεδο των νοτίων προαστίων.

Το παιχνίδι θα διεξαχθεί το Σάββατο 25/1 στις 19:00 στο γήπεδο Γ.Γεννηματάς, με διαιτητές την κ. Κυριοπούλου και τον κ. Σταρίδα.