Κυριακή, 26 Ιανουαρίου 2020 00:47

«Ζωντανός» με διπλό στη Βούλα παρά την κούραση ο ΑΟ Θήρας

Ο Α.Ο. Θήρας κατάφερε να φύγει νικητής από το κλειστό της Βούλας αφού επικράτησε με 3-2 σετ επί της Θέτιδας, σε ένα ματς πραγματική διαφήμιση.

Του Αντώνη Κοραή

Οι αθλήτριες του Μπρανκο Γκάιτς παρά τα πέντε σετ που έπαιξαν πριν τρεις μέρες στο ματς του Τσάλεντζ Καπ στην Ελβετία, έδειξαν χαρακτήρα και πήραν τη 12η νίκη τους σε 13 παιχνίδια.

Πλέον η ομάδα της Σαντορίνης βρίσκεται στην κορυφή της Volleyleague με 35 βαθμούς, δύο παραπάνω από τον Ολυμπιακό που αγωνίζεται σήμερα στη Νάξο απέναντι στον Πανναξιακό.

Ο αγώνας ήταν κλειστός και όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Συγκλονιστικό ήταν το τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 30-30. Η Θέτιδα με σέρβερ την Ιωάννα Γκουντιμένκο πήρε το σετ με 32-30, με την Ελληνίδα κεντρική να κερδίζει με άσσο τον πόντο που έβαλε μπροστά την ομάδα της με 2-1 σετ. Στο τέταρτο, ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 19-15 και 21-17, όμως με τα σερβίς της Μανωλίνας Κωνσταντίνου η Θέτιδα πέρασε μπροστά με 22-21. Το σετ τελείωσε με δύο επιθέσεις της Ανίκα Μπρίνκμαν για το 25-23.

Στο πέμπτο σετ, το 4-4 έγινε 13-6 για τη Σαντορίνη και παρά το 3-0 σερί που έτρεξε η Θέτιδα, το ματς τελείωσε με 15-10 μετά από άσσο της Μαρίας Γενιτσαρίδη.

Αξίζει να αναφερθεί πως για άλλο ένα εκτός έδρας ματς, την ομάδα της Σαντορίνης ακολούθησαν και αρκετοί φίλοι της, που έδωσαν το δικό τους χρώμα στο κλειστό της Βούλας.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Σταρίδας.

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 8 άσσους, 59 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 19-25, 32-30, 23-25, 10-15)

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 22 (15/38 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ, 49% υπ. - 30% άριστες), Γεωργιάδου 8 (3/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ριντ 19 (17/37 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Δρακουλίδου, Βλαχάκη 16 (14/40 επ., 2 άσσοι), Γκουντιμένκο 12 (6/12 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοΚ0 / Ξηντάρα (λ, 62% υπ. - 46% άριστες), Σιρίνινα, Ζούρου, Αποστολάκη 1 (1/1 επ.), Λάβδα.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 18 (14/34 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (16/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 48% υπ. - 36% άριστες), Νογκουέρας 6 (2/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μερτέκη 20 (19/41 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 38% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 8 (3/12 επ., 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (5/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 64% υπ. - 36% άριστες), Καραφουλίδου 1 (1 άσσος), Γενιτσαρίδη 1 (1 άσσος).

Γιάννης Νικολάκης (ΑΣΠ Θέτις): «Έγινε πολύ καλό και ποιοτικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες. Συγχαρητήρια στη Σαντορίνη για τη νίκη, αλλά και στη δική μου ομάδα που κοίταξε στα μάτια έναν δύσκολο αντίπαλο. Ο βαθμός που πήραμε, πιθανόν να αποδειχθεί χρυσός στο μέλλον. Θα συνεχίσουμε να κυνηγάμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά».

Μπράνκο Γκάιτς (ΑΟ Θήρας): «Πρέπει να είμαστε χαρούμενοι γιατί παρά την κούραση νικήσαμε μία πολύ καλή ομάδα. Η Θέτιδα έχει ποιότητα στο προπονητικό της επιτελείο και αποτελείται από έμπειρες και καλές αθλήτριες. Είναι δύσκολο να έχεις φρεσκάδα σε κάθε παιχνίδι, ειδικά αν παίζεις και ευρωπαϊκά μεσοβδόμαδα και όλοι μας περιμένουν για να μας νικήσουν. Σήμερα νίκησε το πνεύμα που έχει δημιουργηθεί στην ομάδα και είμαι χαρούμενος για αυτό».