Τετάρτη, 05 Φεβρουαρίου 2020 21:29

Στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ο Φοίνικας Σύρου

Στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας πέρασε πριν λίγο ο Φοίνικας Σύρου – ONEX επικρατώντας με 3-1 του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Ερμούπολης στον αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, το συγκρότημα του Ράτκο Παβλίσεβιτς ήταν πιο ψυχωμένο κατακτώντας μία πέρα για πέρα δίκαιη πρόκριση.

Στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν κοντά και στα τέσσερα σετ που κρίθηκαν στις λεπτομέρεις.

Ο Φοίνικας μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ και έκανε το 5-2 με τον Γκονζάλες, όμως μετά το τάιμ άουτ του κ. Ανδρεόπουλου οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν την διαφορά. Ο Αργεντίνος ήταν ο παίκτης που έδωσε τον πόντο στο τέλος με τον Φοίνικα να κάνει το 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά πέντε πόντων (7-12) με τον Φοίνικα να πραγματοποιεί επίθεση διαρκείας και να μειώνει αρχικά και στη συνέχεια να ανατρέπει την εις βάρος τους κατάσταση.

Στο τρίτο σετ, το συγκρότημα του κ. Ανδρεόπουλου προσπάθησε να μειώσει ώστε να μείνει στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το σετ στις λεπτομέρειες.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο Φοίνικας έδειξε να θέλει περισσότερο το ματς και κατέθεσε ψυχή κερδίζοντας με 25-22 και κάνοντας το τελικό 3-1.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.