Τρίτη, 03 Μαρτίου 2020 16:13

Στη Γερμανία για 2 σετ που θα τον στείλουν στον ημιτελικό του Challenge Cup ο ΑΟ Θήρας

Ο Α.Ο. Θήρας ταξιδεύει στη Γερμανία για το μεγάλο παιχνίδι απέναντι στην Dresdner που θα διεξαχθεί την Τετάρτη (4/3) στις 20:00 (Cosmote Sport 7 HD) και θα κρίνει ποια ομάδα θα βρεθεί στην ημιτελική φάση του Challenge Cup.

Του Αντώνη Κοραή

Στο πρώτο ματς που έγινε στην Ελλάδα, η ομάδα της Σαντορίνης επικράτησε με 3-1 και πλέον χρειάζεται δύο σετ, ώστε για πρώτη φορά στην ιστορία της να φτάσει στους “4” σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Σε περίπτωση νίκης της ομάδα της Γερμανίας με 3-0 ή 3-1 η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Για την 18η αγωνιστική της Volleyleague, η Θήρα επικράτησε εντός έδρας με 3-1 σετ επί του Ηλυσιακού, με τον Μπράνκο Γκάιτς να ξεκουράζει την πλειοψηφία των βασικών του αθλητριών.

Η Dresdner στο τελευταίο της παιχνίδι ηττήθηκε την Τετάρτη (26/2) στην έδρα της με 0-3 από την USC Munster.

H Κυπελλούχος Γερμανίας μετά από 18 ματς στο πρωτάθλημα της χώρας της έχει συγκεντρώσει 28 βαθμούς και βρίσκεται στην 5η θέση.

Το παιχνίδι της Τετάρτης θα διεξαχθεί στην Margon Arena της Δρέσδης με διαιτητές τον Erko Varblane από την Εσθονία και την Katarina Cepinova από την Αγγλία, ενώ θα υπάρχει ζωντανή μετάδοση από το Cosmote Sport 7.

Η ομάδα των Κυκλάδων αναχώρησε το πρωί της Τρίτης από τη Σαντορίνη και μέσω Αθήνας έφτασε στην Πράγα.Την αποστολή παρέλαβε πούλμαν για να διανύσουν οδικώς τα υπόλοιπα 147 χλμ. μέχρι τη Δρέσδη. Οι αθλήτριες θα προπονηθούν στο γήπεδο που θα γίνει ο αγώνας το απόγευμα της Τρίτης στις 19:00.