Τετάρτη, 08 Φεβρουαρίου 2012 21:42

Τήρησε την παράδοση κόντρα στον Φοίνικα η Λαμία

foinikas-lamia-2011-

Η Λαμία τήρησε την παράδοση που την θέλει να είναι αήττητη στις αναμετρήσεις της με τον Φοίνικα στη Σύρο, αφού κέρδισε για Τρίτη φορά σε ισάριθμα ματς τους Συριανούς, στο εξ αναβολής ματς της 11ης αγωνιστικής της Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012.

William Hill Sports Η μόνη διαφορά είχε να κάνει με το τελικό σκορ, καθώς οι Ρουμελιώτες επικράτησαν αυτή τη φορά με 3-2, αλλά με τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη τους (την περασμένη Παρασκευή είχαν επικρατήσει με 3-2 στην έδρα του Παναθηναϊκού) σκαρφάλωσαν στην 5η θέση της βαθμολογίας.
Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς και με πίεση στο σερβίς άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ (8-4, 10-5, 12-6). Η Λαμία μάζεψε κάπως τη διαφορά (14-11 μπλοκ του Σφενδυλάκη), όμως ο Φοίνικας δεν έδειχνε να κινδυνεύει φτάνοντας με άνεση στο 23-18. Η Λαμία μείωσε σε 23-19, ο Ανδρεόπουλος έβαλε τον Δραγκίδη για το σερβίς κι ο τελευταίος έβαλε στο σημάδι τον Μπρίστις με τον Σέρβο να μην βγάζει καλή υποδοχή και την Λαμία να μειώνει σε 23-20 (μπλοκ Σιμεούνβοιτς). Το τάιμ του Νεόφυτου δεν άλλαξε την κατάσταση, αφού με άουτ του Μπρίτσιτς, κόντρα του Σιμεούνοβιτς, άουτ του Νικηφορίδη και μπλοκ του Σφενδυλάκη ο ΓΣ έφτασε το σερί του στο 0-6 και προηγήθηκε με 23-24. Ο Φοίνικας ‘έσπασε' δύο σετ μπολ της Λαμίας, αλλά στο 25-26 ο Χατζηηλιάδης με μπλοκ στον Ντόκιτς ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή των φιλοξενούμενων.
Η Λαμία μπήκε με φόρα στο β' σετ κι έφτασε να προηγείται με 3-9, αφού ο Φοίνικας έμοιαζε να έχει μείνει στο χαμένο πρώτο σετ. Κάποια λάθη της Λαμίας, οι καλές άμυνες από τους γηπεδούχους άλλαξαν τα δεδομένα με τον Φοίνικα που μείωσε αρχικά σε 6-10 για να φτάσει στον πόντο (9-10 με κόντρα του Λάππα). Δύο συνεχόμενες επιθέσεις του Τσούροβιτς έφεραν και πάλι τη Λαμία στο +3 (9-12), κι οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα, αλλά έφτασαν στο +7 (17-23). Ο Φοίνικας προσπάθησε να πληρώσει τη Λαμία με το ίδιο νόμισμα, έτρεξε ένα σερί μειώνοντας σε 23-21, αλλά Χατζηηλιάδης και Τσούροβιτς έδωσαν το σετ στην Λαμία.
Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήρθε από εκείνο το σημείο και μετά. Προηγήθηκαν με 8-4 (έχοντας πολύ καλύτερο μπλοκ) και παρόλο που η Λαμία μείωσε στον πόντο (11-10 με μπλοκ Μαρούλη σε Λάππα) επανέκαμψαν γρήγορα και το 12-11 έγινε 17-11, καθαρίζοντας ουσιαστικά το σετ.
Οι Ρουμελιώτες αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 4-7 στο ξεκίνημα του δ' σετ, αλλά δεν κράτησαν τη διαφορά (7-7 με άουτ Χατζηηλιάδη) και στο 13-13 η κακή υποδοχή τους στα φλοτ σέρβις του Κουρνέτα έφεραν το σκορ στο 19-13 και το ματς στο τάι μπρέικ.
Στο 5ο σετ όμως η Λαμία δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ. Ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 4-4 (από 2-4), αλλά τα σερβίς του Σφενδυλάκη έφεραν και πάλι τους φιλοξενούμενους μπροστά με 4-8. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ντόκιτς (6-8) και με μπλοκ του ίδιου στον Σιμεούνοβιτς έφτασαν στον πόντο (8-9) για να ισοφαρίσουν 11-11 με κόντρα το Νικηφορίδη. Ο τελευταίος με λάθος στην επίθεση έκανε το 11-13 και στο 13-14 ο Νεόφυτος έβαλε στη θέση του Σουλτανόπουλου τον Μπρίτσιτς με τον Σέρβο να χάνει το σερβίς και την Λαμία να παίρνει την σπουδαία νίκη.
«Για κάποιο ανεξήγητο λόγο, η ομάδα από το ματς με τον Ολυμπιακό βγάζει στο γήπεδο απίστευτη πίεση. Σήμερα έπαιξε μεγάλο ρόλο η ανατροπή που έγινε στο πρώτο σετ, ενώ το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες κι εκεί ίσως έπαιξε ρόλο και η διαιτησία», τόνισε ο Νίκος Νεόφυτος με τον Βίκτωρα Κοιυρούπη να συμφωνεί εμμέσως με τον προπονητή του: «Δεχόμαστε πολύ μεγάλη πίεση. Πρέπει να καταλάβει ο κόσμος ότι δεν πάμε να πάρουμε το πρωτάθλημα, δεν είμαστε σε θέση να κοντράρουμε Ηρακλή και Ολυμπιακό. Ο στόχος ήταν αρχικά η 6λάδα και κατ επέκταση η 4άδα, λογικά θα τον  καταφέρουμε κι εμείς θα είμαστε χαρούμενοι».William Hill Sports
Χαρούμενος ήταν πάντως και ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος. «Ήταν ένα ματς για γερά και με πολλά νεύρα. Ήταν σημαντικό για μας να κερδίσουμε σε ένα τέτοιο ματς. Όπως φαίνεται κι από το σκορ στο 5ο σετ κρίθηκε στη λεπτομέρεια και χαίρομαι που είμαστε εμείς οι νικητές», είπε ο τεχνικός του Γυμναστικού με τον Δημήτρη Χατζηηλιάδη να συμπληρώνει: «Είναι ένα παιχνίδι που μπορείς να πεις ότι έληξε... ισόπαλο. Ήταν πολύ μικρές οι διαφορές μας, αλλά σίγουρα εμάς μας βοήθησε ψυχολογικά η ανατροπή του πρώτου σετ»
Τα σετ: 25-27, 21-25, 25-17, 25-17, 13-15
Φοίνικας (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Κουρνέτας 1, Θάνος 15 (10/19 επ., 5 μπλοκ), Μπρίτσιτς 3 (2/5 επ., 1 άσο, 41% υπ. - 18% άριστες), Ντόκιτς 25 (24/40 επ., 1 μπλοκ), Νικηφορίδης 14 (11/29 επ., 2 άσοι, 79% υπ. - 53% άριστες), Κουρούπης -λ 62% υπ. - 31% άριστες / Τσέργας, Λάππας 18 (17/31 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 50% άριστες), Γκόρτσανιουκ, Παπαγγελόπουλος 2
ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2, Χατζηηλιάδης 14 (12/24 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Κόβακς 1, Παντακίδης 4 (1/10 επ., 2 άσοι), Σιμεούνοβιτς 12 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 39% άριστες), Τσούροβιτς 24 (21/43 επ., 3 μπλοκ), Γκαράς -λ (65% υπ. - 48% άριστες) / Βλαχόπουλος 1, Δραγκίδης, Ανάγνου, Σφενδυλάκης 9 (2/7 επ, 1άσο , 6 μπλοκ).