Παρασκευή, 02 Οκτωβρίου 2020 23:43

Έβγαλε ''αρετές'' και προκρίθηκε στον τελικό ο ΑΟ Θήρας

Στον τελικό του τουρνουά «Νόμικεια 2020» που πραγματοποιείται στη Σαντορίνη προκρίθηκε ο διοργανωτής Α.Ο. Θήρας, μετά τη νίκη του στον δεύτερο ημιτελικό με 3-0 σετ επί του Πορφύρα. Ο Παναθηναϊκός θα είναι ο αντίπαλος της ομάδας της Σαντορίνης στον τελικό.

Με εξαίρεση το πρώτο σετ, τα δύο επόμενα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με την ομάδα της Σαντορινής να διατηρεί τη ψυχραιμία της μέχρι το φινάλε του αγώνα. Ο Πορφύρας πάλεψε το παιχνίδι, είχε περισσότερους άσσους και μπλοκ από τον αντίπαλό του, όμως υστέρησε στην επίθεση με 22% αποτελεσματικότητα (18/82 τελειωμένες) έναντι 43% του Α.Ο.Θ. (35/82 τελειωμένες).

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-23, 25-22)

*Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 8 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 12 άσσους, 18 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Λάππα 6 (3/5 επ., 3 άσσοι), Σάντος 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντάλκε 9 (8/29 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 48% άριστες), Βλαχάκη 13 (9/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 7 (5/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 13 (9/18 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 50% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 50% υπ. - 38% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Παναγιωτίδου, Τσουκαλά.

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής): Θαλασσινού 7 (6/21 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 36% άριστες), Σέκουλιτς 7 (5/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 52% άριστες), Αλμπάνη 2 (2 μπλοκ), Φλιάκου 7 (1/7 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ποντικάκη 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Ροντρίγκεζ 8 (4/28 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπουτσελάκου (λ, 48% υπ. - 32% άριστες), Γκούρα 1 (1 άσσος), Σακιζλή 1 (1 άσσος), Γιαννέλου 3 (3 άσσοι), Νικολάκη.