Κυριακή, 07 Φεβρουαρίου 2021 12:51

Συνοπτικά η 5η αγωνιστική της V.L. Γυναικών (αποτελέσματα και βαθμολογίες)

Μετά από καιρό η Volley League Γυναικών επανήλθε στην αγωνιστική δραστηριότητα με την 5η αγωνιστική που ολοκληρώθηκε χθες.

Πάμε να δούμε τι έγινε στα παιχνίδια με τη βοήθεια του ρεπορτάζ από το naxospress.gr, αλλά και τις βαθμολογίες όπως διαμορφώθηκαν:

Την αήττητη πορεία που είχε και πριν την διακοπή του πρωταθλήματος, συνέχισε ο ΑΟ Θήρας, ο οποίος επικράτησε δύσκολα 3-0 (25-22, 26-24, 25-17) των μαχητικών Αμαζόνων, έφτασε τις τέσσερις νίκες και έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή του Ά ομίλου με 11 βαθμούς. Από την άλλη οι φιλοξενούμενες που είχαν την ατυχία να χάσουν την αρχηγό τους Δάφνη Βαρουδάκη στο τέλος του πρώτου σετ με διάστρεμμα, πάλεψαν με πάθος κυρίως στα δύο πρώτα σετ, αλλα στο τέλος δεν άντεξαν. Οι νεοφώτιστες είναι πλέον στην τέταρτη θέση με 7 βαθμούς, μετά από τριπλή ισοβαθμία με Άρη και Παναθηναϊκό. Στα αξιοσημείωτα του ματς και η συμμετοχή από πλευράς Αμαζόνων της 15 χρόνης ταλαντούχας, Κατερίνας Κορρέ. Η Κέντρα Ντάλκε και η Κωνσταντίνα Βλαχάκη μοιράστηκαν τον άτυπο τίτλο της πρώτης σκόρερ του αγώνα με 13 πόντους, η Γιώτα Διώτη στην επιστροφή της στην Ελλάδα από την Ελβετία είχε 10 πόντους, ενώ η Ειρήνη Τσομπανίδου στο ντεμπούτο της με τον Α.Ο. Θήρας είχε 9 πόντους με 5 μπλοκ. Για τις Αμαζόνες η Σοφία Γκρέκα είχε 9 πόντους και η Βασιλική Αρβανιτοπούλου 7.

Νικητής με 3-0 σετ έφυγε από την έδρα του Α.Ο. Λαμίας 2013 ο Άρης, αγώνας που διεξήχθη για την 5η αγωνιστική του Α' ομίλου της Volley League Γυναικών. Μεγάλη άτυχη της αναμέτρησης η ακραία του Α.Ο.Λ. Αποστολία Νούσια, η οποία αποχώρησε με έντονους πόνους στη μέση στο 13-9 του τρίτου σετ. Ντεμπούτο για Ρόγκα - Σάβαρντ (πρώην αθλήτριες του Πανναξιακού για τον Αρη) και Μανάι - Κογεράκη (με τη Λαμία επίσης από τον Πανναξιακό ΑΟΝ)

Το Μαρκόπουλο με μια σπουδαία εμφάνιση επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην επανέναρξη της Volley League Γυναικών κατακτώντας τους 3 βαθμούς της καθαρής νίκης. Ο Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο είδε τις αθλήτριές του να βρίσκονται σε εξαιρετική ημέρα με την Γιασμίν Μπεντάρτ να κάνει την διαφορά με 28 πόντους και 6 μπλοκ. Η Αμερικανίδα ηγήθηκε της ομάδας της επιθετικά και έδωσε πολλές λύσεις στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός ξαναμπήκε στο παιχνίδι μετά τα πρώτα δυο χαμένα σετ. Ο Απόστολος Οικονόμου έψαξε λύσεις από τον πάγκο και με την καθοριστική συμβολή της Μαρίας Τσιτσιγιάννη αλλά και της Εύας Χαντάβα «έσβησε» ένα ματς μπολ του Α.Ο.Μ. και μείωσε σε 2-1. Το μπλοκ αλλά και η αποτελεσματικότητα στα μπλοκ για το Μαρκόπουλο έδωσαν λύσεις στη συνέχεια. Οι γηπεδούχες είχαν πλουραλισμό στην επίθεση και με την Μπράιαν, τη Νικολογιάννη και τη Δικαιούλια σε καλή μέρα έφτασαν στο τελικό 3-1. Από πλευράς φιλοξενουμένων, η Εύα Χαντάβα είχε 18 πόντους και η Ρομάνα Χουντέκοβα 16. Κι εδώ έδωσε το παρών η Κωνσταντέλου για τον Παναθηναϊκού, πρώην αθλήτρια του Πανναξιακού ΑΟΝ

Με το δεξί ξεκίνησε στην επανεκκίνηση της Volley League Γυναικών η Θέτιδα Βούλας, η οποία επικράτησε στην έδρα της με 3-0 σετ του Αίαντα Ευόσμου. Η Θέτιδα έφθασε τους 7 βαθμούς μετά από 5 αγωνιστικές στον Β' όμιλο, ενώ η ομάδα της Θεσσαλονίκης αναζητεί τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα.

Με κορυφαία την Μίλιτσα Κούμπουρα και με τις Ιωάννα Πολυνοπούλου, Άννα Καλαντάτζε να κάνουν ζημιά πάνω στο φιλέ, ο Π.Α.Ο.Κ. επικράτησε στη Μίκρα με 3-0 σετ της Α.Ε.Κ. και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη για το 2021 και τρίτη στον Β' όμιλο της Volley League Γυναικών. Η Ένωση βρέθηκε κοντά στο να μειώσει σε 2-1 σετ, είχε ένα σετ μπολ αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε και γνώρισε την τρίτη φετινή της ήττα.