Πέμπτη, 11 Φεβρουαρίου 2021 20:38

Με ''κίλερ'' τον Μπράουν ο Φοίνικας «σκότωσε» τον Μίλωνα και έκανε το 7 στα 7

Την έβδομη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στη Volley League σημείωσε ο Φοίνικας ΟΝΕΧ με τον προπονητή του Ιγκόρ Γιούρισιτς να δοκιμάζει πολλά και διαφορετικά σχήμα ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό αλλά και των πολλών υποχρεώσεων που έρχονται.

Η ομάδα της Σύρου νίκησε το μαχητικό Μίλωνα με 3-1 σετ. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης αγωνίστηκε με πασαδόρο τον 24χρονο Γιώργο Κανελλόπουλο ο οποίος πήρε τη θέση του Γιώργου Δρογκάρη που είναι σε καραντίνα.

Με τον Φοίνικα ΟΝΕΧ δεν αγωνίστηκαν ο Ζίγκα Στερν (ήταν εκτός αποστολής) και ο Θανάσης Πρωτοψάλτης. Είχε ακραίους τον Βασίλη Κωστόπουλο αλλά και τον Ιβάν Ράιτς, ενώ διαγώνιος ήταν ο Νίκος Μήλης. Μετά την απώλεια του 2ου σετ ο Γιούρισιτς έριξε βασικό στον αγώνα τον Κουπόνο Φέι ο οποίος άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις με τέλεια υποδοχή οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Εκπληκτικός ήταν ο Αντρέ Μπράουν ο οποίος σημείωσε 8 πόντους από μπλοκ από τους συνολικά 18 πόντους από μπλοκ που πήραν οι γηπεδούχοι.

Ο Μίλωνας το πάλεψε τόσο με το Κανελλόπουλο στην πάσα όσο και με τον κεντρικό Θεόδωρο Δορδοκίδη που αποκτήθηκε πρόσφατα από τον Ολυμπιακό.

Στο 1ο σετ έγινε μάχη στον αγώνα με το Μίλωνα να αντιστέκεται και να μένει κοντά στο σκορ μέχρι το 18-17. Με επιθέσεις του Μήλη και σερβίς του Ράντκε ο Φοίνικας έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 23-17. Το σετ έκλεισε με επίθεση του Μπράουν για το 25-21.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα μπήκε δυνατά στο 2ο σετ και με το σερβίς του Μάζιαρζ έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 10-6. Ο Μίλωνας ήταν μπροστά μέχρι και με 21-18 αλλά ο Μήλης και Μπράουν αλλά και ο Κουπόνο που μπήκε στον αγώνα κοντρολάρισαν το ματς και ισοφάρισαν 22-22. Με το χαμένο σερβίς του Μήλη και τον πόντο του Μάζιαρζ ο Μίλωνας προηγήθηκε 24-22 αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε με το λάθος στην άμυνα του Μίλωνα και τον άσσο του Κουπόνο. Ο Λάππας έκανε το 25-24 και ο Ράιτς ισοφάρισε 25-25 και τελικά το σετ πήγε στο Μίλωνα με επίθεση του Χαντ και το μπλοκ του Δορδοκίδη στον Παππαγγελόπουλο.

Από το 3ο σετ και με την είσοδο του Κουπόνο, την κυριαρχία στο μπλοκ και τα σερβίς του Ράντκε ο Φοίνικας ΟΝΕΧ επικράτησε πλήρως. Αρχικά προηγήθηκε 9-3 και μέχρι τέλος με κοντρόλ βόλεϊ κράτησε τη διαφορά και το σετ έκλεισε 25-17 με μπλοκ του Λινάρδου.

Εντυπωσιακός ο Φοίνικας ΟΝΕΧ στο 4ο σετ προηγήθηκε 8-0 με τον Ράιτς στο σερβίς. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς ο Μίλωνας δεν ξαναμπήκε στο ματς και με τον Μπράουν να δίνει ρεσιτάλ έκλεισε το σετ με το εντυπωσιακό 25-9 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Μπαρμπούνης, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Πιρπινιά.